عصر اهواز :

معاون بهره برداری اداره امور آب و فاضلاب آبادان با بیان اینکه شوری آب این شهر نسبت به روز گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش یافته ، گفت: شاخص شوری آب شهر از هشت هزار میکروموس در روز گذشته به چهار هزار و ۵۰۰ میکروموس رسیده است.
محمد ناصری روز یکشنبه اظهار داشت: این بهبود شاخص کیفی آب با افزایش ورودی آب شیرین طی دو روز گذشته از کانال آب غدیر به آب آبادان به میزان ۱۱۰هزار متر مکعب، محقق شده است.
 
وی گفت: شوری آب رودخانه بهمنشیر در ۲ ماه گذشته به دلیل کاهش آبدهی، برداشت نیشکر و دیگر انشعابات بالا دست، به حد شوری دریا رسیده است.
معاون بهره برداری اداره امور آب و فاضلاب آبادان گفت:سعی داریم تا زمانی که طرح غدیر وارد شبکه آب آبادان شود سختی آب را در این شهرستان به سه هزار میکروموس برسانیم.
ناصری تصریح کرد: با اجرای مرحله دوم طرح آبرسانی غدیر و تکمیل سد مارد در تیر امسال آب شبکه آبادان از رودخانه کرخه و طرح غدیر تامین شده و آب درون شبکه لوله کشی شهر شیرین می شود.
وی با بیان اینکه پیشتر برداشت آب از رودخانه بهمنشیر انجام می شد، گفت: شوری آب رودخانه بهمنشیر در ۲ ماه گذشته به دلیل کاهش آبدهی، برداشت نیشکر و دیگر انشعابات بالا دست، به حد شوری دریا رسیده است.
شهروندان آبادان و خرمشهر در چند هفته گذشته به دلیل شوری بیش از حد آب رودخانه بهمنشیر که تامین کننده اصلی آب آشامیدنی شهروندان آبادان و خرمشهر است با مشکلات زیادی روبه رو شده اند.
بر این اساس جمعی از شهروندان آبادان شنبه با ابراز نارضایتی از کیفیت آب شرب خود در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان حضور یافته و خواستار رسیدگی مسوولان به این معضل و حل مشکل آب شرب شدند.
برای برطرف کردن شوری آب شرب خرمشهر و آبادان ، طرح احداث سد خاکی مارد، اجرای مرحله دوم طرح آبرسانی غدیر و راه اندازی دستگاه آب شیرین کن در دست اجرا است.

مرجع / عصر اهواز