عصر اهواز :

به گزارش عصراهواز فرهاد افشارنیا در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته اهواز توضیح داد: البته خوزستان جمعیت بالایی دارد و همچنان با مشکلات ناشی از هشت سال دفاع مقدس مواجه است که این مسایل نیز در میزان جرایم بی تاثیر نیست.
وی افزود: در سال ۹۵ قریب به ۶۵۰ هزار فقره پرونده در واحدهای مختلف ارائه شد که این تعداد در سال بعد به ۶۹۰ هزار فقره افزایش یافت.
رییس کل دادگستری خوزستان ادامه داد: در ۲ ماهه نخست سال جاری ۱۱۱ هزار فقره پرونده تشکیل شده که همین میزان نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته افزایش دارد.
وی با بیان این که در کنار رسیدگی قضایی و دادگستری، شورای حل اختلاف هم به کمک آمده است توضیح داد: در شورای حل اختلاف انتظار داشتیم حجم پرونده ها کمتر باشد اما حجم پرونده ها در سال ۹۶ قریب به ۱۲۸هزار پرونده بود.
افشارنیا ادامه داد: با احتساب پرونده های مطرح شده در دادگستری و شورای حل اختلاف ۸۱۷ هزار فقره پرونده در دادگستری استان رسیدگی شده است این در حالی است که از امکانات کافی در حوزه نیروی انسانی، اعتبارات و فضای اداری بهره مند نیستیم.
وی بیان کرد: در حال حاضر ۵۰۰ قاضی و یک هزار و ۷۰۰ کارمند اداری دردستگاه قضایی استان فعالیت دارند و می توان گفت هر نفر کارمند به جای سه کارمند کار می‌کند.
رییس کل دادگستری خوزستان با اشاره به سیمای جرایم استان توضیح داد: نخستین جرم استان مانند سایر استان‌های کشور بزه سرقت است و در کنار آن جرم هایی مانند درگیری، ضرب و جرح عمدی میان مردم به خاطر کاهش آستانه صبر و تحمل، تصادف رانندگی منجر به صدمات بدنی ، تهدید و توهین، از دیگر جرایم استان به شمار می روند.
وی بیان کرد: همچنین طلاق توافقی و مطالبه نفقه از دعواهای نخست استان خوزستان محسوب می شود.
افشارنیا بیان کرد: آمار زندانیان استان قریب به ۱۳هزار نفر است که نسبت به استان هایی مانند فارس که ۱۹هزار نفر زندانی دارد آماری کنترل شده است اما متناسب خوزستان نیست.
وی ادامه داد: از ۱۳ هزار زندانی ۳۵درصد متهمان سرقت هستند که هم اکنون پنج هزار متهم سرقت در زندان بسر می برند همچنین ۲۴ درصد زندانیان متهمان مواد مخدر هستند.
رییس کل دادگستری خوزستان بیان کرد : ۷۰۰ نفر محکوم مالی در زندان وجود دارد که براثر جرایم غیر عمدی در زدان به سر می برند.
وی مشکلات معیشتی، اقتصادی، نبود التزام به مبانی اسلام و ضعف فرهنگی را از عوامل متعدد در تولید جرم در جامعه دانست.
یکم تا هفتم تیر هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است.
۷۱۶۴/۶۰۶۸

منبع خبر: ایـرنا