عصر اهواز :

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه تغییر الگوی کشت بهترین راه مقابله با محدودیت های آبی در حوزه کشاورزی است گفت: باتوجه به محدودیت منابع آب به دنبال تغییر الگوی کشت هستیم و به طور نمونه درحال افزایش کشت چغندر قند پاییزه و کاهش کشت چغندرقند بهاره هستیم.
محمود حجتی دوشنبه در حاشیه همایش روز جهانی مقابله با بیابان زایی در اهواز، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر الگوهای تغییر کشت برای جلوگیری از ضرر کشاورزان افزود: تا چند سال پیش هیچ چغندر قند پاییزه ای در خوزستان کشت نمی شد اما در سال زراعی جاری ۱۲هزار هکتار به زیر کشت این محصول رفت و برداشت شد.
وی ادامه داد:در گذشته در خوزستان ذرت دانه ای بسیاری کشت می شد اما به دلیل مصرف بالای آب در تابستان به دنبال جایگزین کشت هایی هستیم که ضمن مصرف کمتر آب، بهره اقتصادی بیشتری دارند.
وزیر جهادکشاورزی درخصوص اعتراض برخی کشاورزان خوزستان به ممنوعیت کشت برنج در این استان و کشت آن در استان های کم آب مانند اصفهان نیز بیان کرد:کشت برنج هم در خوزستان و هم در استان هایی مانند اصفهان ممنوع است و اگر افرادی به صورت موردی به کشت برنج می پردازند این امر غیر مجاز است.
استان خوزستان با تولید ۱۶.۴ میلیون تن محصولات زراعی، دامی و باغی رتبه نخست کشور را دارد. یکی از مهم ترین کشت های تابستانه در خوزستان برنج است. در سال های گذشته به دلیل مشکلات ناشی از خشکسالی صدور مجوز کشت برنج بسیار محدود شده است. 
کشت برنج خوزستان از ۱۰۰ هزار هکتار در سال زراعی گذشته، به ۴۷ هزار هکتار در سال زراعی جاری کاهش یافته است. همچنین سال زراعی گذشته ۳۰هزار هکتار از این زمین ها به روش خشکه کاری کشت شد که صرفه جویی ۴۰ درصدی در آب را به همراه داشت.سالانه حدود ۱۳۸ محصول کشاورزی در خوزستان تولید می شود.
به گفته رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان سال زراعی ۹۷_ ۹۶ یکی از بی سابقه ترین خشکسالی ۶۰ سال گذشته در خوزستان رخ داده است.

مرجع / عصر اهواز