عصر اهواز :

تصاویری از سه راس گاومیش که پوست آنها بر اثر آتش سوزی سوخته اخیرا در شبکه های اجتماعی منتشر شده و انتشار دهندگان این تصاویر مدعی اند این اتفاق مربوط به آتش سوزی اخیر تالاب هورالعظیم است.
ناظم ثبوتی پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که چنین اتفاقی صحت ندارد توضیح داد: تصاویر منتشر شده مربوط به یک درگیری خانوادگی در چند ماه پیش در سوسنگرد است که یکی از طرفین درگیری محل نگهداری گاومیش‌های خانواده دیگر را آتش زده و موجب آسیب و سوختگی چند راس گاومیش شد.
وی ادامه داد: بخش عمده آتش سوزی تالاب هورالعظیم در ایران نبوده و آن مقدار هم که در سمت ایران بوده از رفیع ۱۷ کیلومتر فاصله داشته است که در آن نقطه فقط هنگ مرزی مستقر بوده و دامداری در آن منطقه ممنوعه وجود ندارد.
رُفَیِّع شهری در شهرستان هویزه است این شهر در۲۵ کیلومتری غرب هویزه و ۵۰ کیلومتری جنوب غرب سوسنگرد، مرکز شهرستان دشت آزادگان و در نوار مرزی واقع است. فاصله رفیع از تالاب هورالعظیم حدود سه کیلومتر است.
طبق گزارش و تصاویر ماهواره ای از هور العظیم آتش سوزی نیزارها از ششم تیر در کشور عراق شروع شده که مساحتی بالغ بر ۱۳ هزار هکتار را در عراق طعمه آتش کرد.
این آتش سوزی در محدوده کشور ایران در نقطه صفر مرزی در شمال چذابه حدود ۴۹۰ هکتار را در شرق دایک مرزی- یادمان شهدای چذابه و قسمتی در سمت رفیع در حوزه استحفاظی شهرستان های دشت آزادگان و هویزه دچار آتش سوزی کرد که به دلیل اینکه بستر تالاب در این مناطق آب دارد خاموش شده است.
تالاب مرزی هورالعظیم با بیش از ۳۰۰ هزار هکتار مساحت، در جنوب غربی کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم در عراق است.
۷۱۶۴/۶۰۶۸

منبع خبر: ایـرنا