عصر اهواز :

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با بیان اینکه خوزستان دومین استان عشایر نشین در کشور است، گفت: آمارها نشان می‌دهند که وضعیت بهداشت و سواد عشایر استان در شرایط مطلوبی قرار ندارد و به همین دلیل در الویت قرارگرفته‌اند.
محمدصادق کریمی کیا سه شنبه شب در جلسه کمیته فرهنگی- اجتماعی عشایر خوزستان اظهار کرد: پیگیری مشکلات فرهنگی و اجتماعی عشایر استان از جمله مصوبات شورای عشایر استان خوزستان به همین دلیل جلسه‌ای با حضور ۱۳ فرماندار دارای مناطق عشایری تشکیل‌شده است.
وی افزود: در این جلسه مباحث فرهنگی و اجتماعی ازجمله پوشش صداوسیما، مباحث بهداشت و سلامت، آموزش‌وپرورش و همچنین آسیب‌های اجتماعی در این مناطق بررسی و مقرر شد فرمانداران به‌صورت میدانی و عملیاتی تمام مشکلات را احصاء کنند و نتایج را به معاونت سیاسی و اجتماعی و یا اداره کل امور عشایر استان جهت پیگیری و اقدام ارجاع دهند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان بابیان اینکه عشایر نه‌تنها در بخش‌های عمرانی نیاز به ورود دارند بلکه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز باید کار عملیاتی صورت گیرد، عنوان کرد: همه دستگاه‌ها باید برای تحقق این امر مهم در سال ۹۷ جدیت و اهتمام ویژه داشته باشند.
 کریمی کیا با تأکید بر اینکه خوزستان به‌عنوان دومین استان عشایر نشین در کشور است، بیان کرد: آمارها نشان می‌دهند که وضعیت بهداشت و سواد در بین عشایر در شرایط مطلوبی قرار ندارد به همین دلیل این دو مقوله در اولویت کمیته فرهنگی و اجتماعی عشایر استان قرار گرفته‌اند.
وی بابیان اینکه در بخشی از مناطق عشایر نشین استان امکان دسترسی به خطوط مخابراتی و همچنین شبکه‌های ملی و محلی وجود ندارد، گفت: عدم دسترسی و یا دسترسی محدود، افراد را به سمت‌وسوی ماهواره سوق می‌دهد که می‌تواند زنگ خطری برای مسئولان باشد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان عنوان کرد: این‌یک جلسه مدیریتی بالادستی است و دستگاه‌های اجرایی همچون آموزش‌وپرورش، اداره کل ورزش و جوانان، بهداشت و درمان باید برای بهبود ارتقای شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی عشایر استان پای‌کار بیایند.

مرجع / فـارس