عصر اهواز :

به گزارش جامعه خبری تحلیلی عصر اهواز، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در اولین نشست فصلی مدیران ستادی و رؤسای پلیس‌راه و راهور ناجا با اعلام این مطلب که باید سهم هر کدام از دستگاه‌ها در کاهش تصادفات مشخص شود، اظهار داشت: با صراحت و با قاطعیت می‌گویم که باید سهم هر کدام از دستگاه‌ها را دنبال کنیم، اگر خودروساز ایمنی و استاندارد لازم را ندارد و خودرو مشکل ایمنی دارد، باید ابلاغ و اعلام کرده و از استفاده خودرو در کشور جلوگیری کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: استانداردها باید رعایت شود وگرنه ناجا مانع می‌شود که خودرو در دست مردم قرار گیرد؛ سیستم‌های ایمنی خودرو باید استانداردها لازم را داشته باشد.

وی به حوزه جاده‌ها پرداخت و گفت:‌استانداردسازی جاده‌ها و رفع نقاط حادثه‌خیز باید لحاظ شود؛ در گذشته ۸ هزار نقطه حادثه‌خیز داشتیم که هم‌اکنون از تعداد آنها کاسته شده اما به جاده‌های روستایی و فرعی کمتر توجه شده، درحالی‌که هم‌اکنون بیشتر سفرها به سوی مناطق فرعی و روستایی متمرکز شده است.

سردار اشتری از رؤسای پلیس‌راه و راهور خواست که ایمن‌سازی نقاط حادثه‌خیز را از وزارتخانه‌های مربوط ازجمله وزارت راه مطالبه کند و هر استانی در محدوده خود این نقاط را مشخص کرده و به استاندارد و فرماندار اعلام کنند؛ ما هم به وزارتخانه و دولت اعلام کرده و پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

این مقام ارشد ناجا تأکید کرد: ما برای رسیدن به این هدف باید مسئول‌سازی کنیم و این قضیه را پیگیری خواهیم کرد؛ چراکه جان مردم، انسان‌ها و خانواده‌ها برای ما ارجح است و باید سفری امن را برای آنها مهیا کنیم؛ اینکه مکاتبه شود کافی نیست باید پیگیری کرد و به مسئول بالاتر هم ارجاع کرد. نباید متوقف شد.

وی افزود: چند سال است نقاط حادثه‌خیزی داریم اگر اراده محکمی باشد این موضوع حل می‌شود؛ باری به هر جهت عده‌ای رفتار می‌کنند؛ باید زمانی مشخص شود و طبق برنامه اعلام کنند که چه موقع برطرف خواهد شد.
سردار اشتری تصریح کرد: همه برای ما محترم هستند اگر لازم باشد موضوعی را به دستگاه قضا اعلام کنیم باید این کار را انجام دهید.

وی به مسئولیت مردم که رعایت قوانین و مقررات است،‌پرداخت و گفت: در نظرسنجی‌های اخیر مشخص شده که اعتماد مردم به ناجا و پلیس راهور مثبت بوده است؛ این اعتماد یک سرمایه است و باید قدر آن را بدانیم؛ ما باید با جدیت کار کنیم و مردم نیز بدانند که ما هر چه می‌کنیم برای سلامت مردم،‌آرامش خانواده‌ها،‌مسافران و رانندگان است.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: باید آگاه سازی به طور کامل انجام شود؛ در این مسیر به بحث پویانمایی باید توجه جدی شود.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور با اعلام این مطلب که اکثریت قریب به اتفاق رانندگان مقید به اجرای قانون هستند، اظهار داشت: یک درصد پایینی از رانندگان قوانین را رعایت نمی‌کنند؛ یا حالت عادی ندارند یا دقت لازم را ندارند؛ در این صورت ما باید با قاطعیت بر اساس قانون با آنها برخورد کرده و اغماض نکنیم.

سردار اشتری اعلام کرد: راننده‌ای که با سرعت غیرمجاز و حرکات مارپیچ رانندگی کرده و باعث ایجاد خسارت به خود و سایر خودروها می‌شود باید متوقف شده و به پارکینگ منتقل شود؛ اینجا دیگر جای ملاطفت نیست.

وی ادامه داد: در آنجا که قانون رعایت نمی‌شود باید بر اساس قوانین و ضوابط برخورد کنیم؛ این برخورد ما حتما به نفع خود این راننده‌ها نیز هست.

فرمانده نیروی انتظامی با تاکید بر این مطلب که اعمال قانون باید در کمال مهربانی و ادب انجام گیرد، گفت: برخورد شایسته باید محور کار ما باشد. اینکه به راننده‌ای هر چند متخلف توهین شود را نمی‌پسندیم؛ اجرای قانون و مر قانون باید در نهایت احترام و ادب باشد.

سردار اشتری به برخورد با رانندگان متخلف پرداخت و تصریح کرد: پلیس در برخورد با تخلفات برایش فرقی نمی‌کند که طرف مقابل چه کسی باشد. یک شهروند جمهوری اسلامی باشد،‌مسلمان باشد یا غیرمسلمان. از ما خوشش بیاید یا نیاید؛ پلیس به اجرای قانون می‌پردازد.

وی با تاکید بر این مطلب که جان ماموران پلیس برای وی ارزش فراوانی دارد، تاکید کرد: از برخی حرکات ماموران پلیس در برخی جاده‌ها نگران می‌شوم؛ بارها شاهد بوده‌ایم که مامور می‌خواهد جلوی خودروی متخلف را گرفته و اعمال قانون کند؛ به همین منظور وسط اتوبان و بزرگراه می‌آید که متاسفانه ما چند نفر از همکارانمان را بدین ترتیب از دست داده‌ایم.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور خطاب به رؤسا و مدیران پلیس راه و پلیس راهور کشور اعلام کرد: شما باید به همکاران‌تان این مسئله را ابلاغ کنید که لازم نیست وسط اتوبان یا جاده بیایند؛ کافی است شماره خودروی متخلف را یادداشت کرده و با توجه به سیستم پیشرفته‌ای که  وجود دارد در عوارضی یا مبادی بعدی خودرو متوقف و اعمال قانون شود؛ اگر موردی امنیتی باشد پلیس‌های دیگر خودشان با هم رسیدگی خواهند کرد.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان این مطلب خطاب به  ماموران پلیس راهور که «وسط جاده نیایید چرا که جان شما برای ما ارزش دارد» به درگیری شب گذشته مرزبانان اشاره و اظهار داشت: وقتی یکی از همکارانم به شهادت می‌رسند اگرچه باعث افتخار است اما در واقعیت بسیار سخت است که همکاری را از دست می‌دهیم.

سردار اشتری افزود: بنده به تک تک شما علاقه دارم و شما همانند برادر یا فرزند من هستید؛ همه همکار هستیم و وقتی پیامی برای من می‌آید که یکی از همکاران را از دست داده‌ایم بسیار متاسف می‌شوم.

وی اعلام کرد: مراقب جان خود باشید؛ ماموریت انجام می‌شود اگر دیرتر هم شد گردن من.
فرمانده نیروی انتظامی به رفتار معدود ماموران پلیس راه در جاده‌ها پرداخت وگفت: شاهدیم که برخی‌ها در جاده‌های پیچ در پیچ پنهان می‌شوند؛ ما قصد نداریم که مردم از ما بترسند و یک دفعه ترمز کرده و حادثه‌ای برایشان به وقوع بپیوندد. اگر غیر از این مدل برخوردتان با تخلفات کمتر می‌شود، عیبی ندارد. آن مسئله هم گردن من.

سردار اشتری اعلام کرد: باید مردم وقتی پلیس را می‌بینند احساس امنیت کنند چه راننده یک زن تنها باشد و چه یک خانواده همراهش باشند؛ یعنی باید مردم در سایه امنیتی پلیس در جاده‌ها و شهرها احساس امنیت کنند.

وی در ادامه سخنان خود از زحمات ماموران پلیس راه و پلیس راهور در ایام عید و در قرارگاه نوروزی که از ۲۴ اسفند تا ۱۷ فروردین برپا بود تشکر کرد وگفت: تا امروز مناسبت‌های مختلفی همچون ارتحال حضرت امام، تعطیلات چند روزه عید سعید فطر و شروع سفرها از ۲۴ خرداد را داشته‌ایم که با همکاری شما دوستان با موفقیت انجام شد؛ جا دارد از تلاش شما و اینکه هیچ وقفه‌ای در کار شما نیست و فقط موضوعات تغییر می‌کند تشکر و قدردانی می‌کنم.

فرمانده نیروی انتظامی به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر مشخص کردن اولویت‌ها پرداخت و گفت: مسئولیت و وظایف پلیس راهور، مسئولیت سایر دستگاه‌ها و مسئولیت راننده و مردم از جمله اولویت‌هایی است که در پلیس راهور مشخص شده است.

سردار اشتری گفت:‌اولویت ناجا در پلیس راهنمایی و رانندگی، کاهش تلفات جاده‌ای در تصادفات و تعیین سهم سایر دستگاه‌ها و مسئول‌سازی آنهاست.

وی به تشکیل قرارگاه کاهش تصادفات و تلفات در پلیس راهور پرداخت وگفت:‌آمار نشان می‌دهد که تصادفات افزایش یافته که باید در این زمینه تدابیری اندیشید.

این مقام ارشد پلیس کشور به تعداد جانباختگان حوادث جاده‌ای در تابستان گذشته پرداخت و گفت:‌بیش از ۴۹۰۰ نفر در تابستان گذشته جان خود را از دست دادند؛ اگرچه این آمار نسبت به جمعیت و تعداد ۲۸ میلیون گواهینامه فعال، ۳۳ میلیون وسیله نقلیه و افزایش سفر عدد کمی است اما ایده‌آل این است که تصادف نداشته باشیم و جانباختگان به کمترین حد برسند؛ در نوروز امسال ۱۵ درصد افزایش تردد هموطنان را شاهد بوده‌ایم.

سردار اشتری به پشتیبانی نیروی انتظامی از پلیس راهنمایی و رانندگی اشاره و اعلام کرد: ناجا پشتیبانی لازم را از پلیس راه و راهور را داشته و با محدودیت‌های موجود، نسبت به سایر پلیس‌ها، بیشترین کمک‌ها را برای پلیس اعمال کرده است.

وی گفت: خودروهای وارد شده که با مجوز ستاد کل و خرید وزارت دفاع تحویل ناجا شد، در اختیار پلیس راهور قرار گرفت؛ همچنین اعتبارات سال ۹۷ در پلیس راهور نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است؛ البته عقب افتادگی ما زیاد است اما رشد اعتبارات نسبتا خوب بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی با اعلام این مطلب که باید از هر تکنولوژی، فناوری و ادعایی که می‌تواند در امر کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای کمک کننده باشد استفاده کرد، تصریح کرد: ما محدودیتی در این زمینه نداریم؛ اگر امروز مرکز تحقیقات پلیس راهور طرح وابتکاری در این زمینه داشته باشد خارج از بودجه مصوبه، هزینه‌های لازم رادر اختیارتان خواهیم گذاشت؛‌ما از نظر پشتیبانی هیچ مشکلی نداریم چه در بحث انسانی و چه تجهیزات. هر چه که نیاز داشته باشید، فراهم می‌کنیم.

سردار اشتری گفت: بر اساس مصوبات قرارگاه کاهش تصادفات، باید کار را به صورت جهادی پیش برده و دقت داشته باشیم که باید تصادفات و جراحات را کاهش دهیم؛ باید سهم هر دستگاه را مشخص کنیم و با صراحت و قاطعیت می‌گویم باید این امر را دنبال کنیم.

منبع:فارس