عصر اهواز :

متاسفانه «سیاه نمایی» اتهامی است که به‌جای پاسخگویی به مشکلات ، انتقادات و درخواست‌های جاری، برای محکوم کردن منتقدان در هر منصب و جایگاهی و همچنین مردم معترض به وضعیت نابسامان کشور به‌خصوص مشکلات اقتصادی، بارها توسط مسئولان ارشد کشور به‌ویژه شخص رییس دولت به‌کار برده شده که حکایت از فاصله بیش از حد مسئولان از عامه‌ مردم دارد که وقتی ملت مشکلات و نارسایی‌های طاقت فرسا را بیان می‌کنند، دولتمردان به جای پذیرش مشکلات جاری و چاره‌اندیشی و تلاش در رفع آن‌ها یا مشکلات طاقت فرسای موجود را نمی پذیرند و بیان آن‌ها را سیاه نمایی عنوان کرده و اگر وجود مشکلی را نیز پذیرفته‌اند، بدون ارائه برنامه‌ای برای رفع معضلات ، با بیان اینکه جای نگرانی وجود ندارد، سعی در بی اهمیت جلوه دادن مشکلات می‌کنند و چنین بیاناتی بزرگ‌ترین توهین به ملت فهیم ایران است که مسئولی به جای پاسخگویی به مشکلات به وجود آمده و به دلیل ضعف مدیریت خود، در کمال بی تفاوتی با ابراز اینکه مشکلات جاری جنگ روانی و توطئه علیه دولت است و جای نگرانی ندارد، سعی در پنهان کردن عدم توان خود در جهت حل بحران‌ها و مشکلات می‌کند.

پیشینه یک رویکرد

البته این نوع برخورد مسئولان در دولت‌های گذشته به‌ویژه دولت قبل نیز وجود داشت که بی‌برنامگی و ناتوانی خود را توجیه می‌کرد و در توهم توطئه علیه دولت توسط مخالفان به‌سر می‌برد.

جالب است که نقد و بیان مشکلات و بی‌برنامگی و عقب افتادگی در عرصه‌های مختلف و در کل انتقاد از عملکرد بسیار ضعیف دولت قبل از آقای روحانی نیز، سیاه نمایی عنوان می‌شد و نقد کننده درهر جایگاهی مورد حمله توسط رییس دولت و حامیانش قرار می‌گرفت.

البته دیری نپایید که حاصل عملکرد مهرورزی دولت وقت ویرانی اقتصاد کشور و سقوط کشور در همه جوانب اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی، هنری ، عمرانی و … شد و متاسفانه خروج میلیاردها دلار سرمایه و نخبگان از کشور را در پی داشت و تجربه و کاردانی به گوشه نشینی و تنهایی و خانه نشینی گرفتار شد و نه تنها دولتمردان وقت پس از اتمام دوره دولت، پاسخگوی عملکرد ویرانگر خود نبودند که اکنون رییس دولت مهرورزی، خود در مقام انتقاد از همه ارکان نظام و همه دوران پس از انقلاب ، حتی دوران صدارت خود ، قرار گرفته و به‌عنوان مدعی و ناجی قد برافراشت و جای افسوس و گلایه دارد که چرا نهادهای نظارتی و حاکمیتی به‌جای محاکمه وباز خواست وی، در قبال او سکوت کرده اند.

قصوری که پذیرفته نمی‌شود

امروز نیز رییس دولت فعلی، بیان بی برنامگی و روزمرگی دولت و ناتوانی مدیران، به‌خصوص تیم اقتصادی دولت و مشکلات شدید اقتصادی و فقر و نداری ملت را و تقاضای رسیدگی سریع و پاسخ شفاف به مشکلات را، سیاه نمایی می‌داند و همانند گذشته در جواب دلایل و بد عهدی با مردم به‌جای عزل تیم ناتوان اقتصادی دولت، از قضات و دادستان‌های محترم خواهان برخورد شدید با عاملان سیاه‌نمایی می‌شود که جای صد شکر دارد قوه قضاییه کشور مستقل است و زیر نظر دولت نیست که در غیر این‌صورت خداوند می‌داند چه بر سر این ملت می‌آمد.

اما ای‌کاش طبق خواسته رییس محترم دولت، قوه محترم قضاییه مستقیم وارد رسیدگی و برخورد می‌‌شد اما با مدیران ناتوان و بدون برنامه، مسن و از کارافتاده و بی‌حوصله دولت، که از دلایل اصلی به‌وجود آمدن مشکلات و گلایه ملت هستند.

باید خطاب به حسن روحانی گفت که رییس محترم جمهور؛ جنابعالی بیان و گلایه از مشکلات جاری را که به واقع مردم را گرفتار کرده‌اند سیاه‌نمایی می‌دانید و بدون اشاره به مشکلات اقتصادی و بیکاری و نداری و فقر تهیدستان و ضعف اقشار مختلف مردم، از وفور کالا و اجناس در کشور می‌گویید، آنچنان که انسان فکر می‌کند نیازهای مردم رایگان در اختیار آنان قرار می‌گیرد و انگار نه انگار که مردم از گرانی و سقوط پول ملی و یک پنجم شدن دارایی‌شان ناراحت و معترض هستند.

آقای رییس جمهور؛ آنچه در ایران در حال گذار است نه حباب است و نه جنگ روانی ، واقعیت غیر قابل کتمان است و باید پذیرفت که دولت برنامه منسجم ، کارآمد و علمی منطبق با شرایط جاری نداشته و ندارد . البته ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه با عصبانیت فرمودند که دولت صاحب برنامه مشخص است و برای سخت‌ترین شرایط هم برنامه دارد.

برنامه‌های ناموفق

البته نخست باید عرض کرد که با مشکلات پیش‌آمده بی‌شک برنامه دولت موفق نبوده و دوم با دیدن وضعیت کشور بفرمایید همان برنامه شرایط سخت را به اجرا بگذارند که ملت شاهد آسایش و رفاه نسبی شوند. البته اگر به‌واقع برنامه‌ای داشته باشند زیرا طی این مدت هر گاه وی یا رییس بانک مرکزی اعلام عدم نگرانی کرده‌اند، متاسفانه تن و بدن ملت به‌لرزه در آمده که باید شاهد مصیبت‌های عظیمی اقتصادی جدیدتر و بیشتری باشند.

ریاست محترم دولت، بعضی از دولتمردان و حامیان دولت از اختیارات محدود به خصوص محدودیت‌های جنابعالی می‌گویند، باید گفت از شما که سال‌ها در این نظام مسئولیت‌های کلیدی داشته‌اید و با ساختار نظام و قانون اساسی آشنایی کامل دارید و بی‌شک با پذیرش و درنظر گرفتن اختیارات مندرج در قانون اساسی و جاری کشور نامزد ریاست جمهوری شده‌اید و در دفاع از برنامه‌های اجرایی خود برای حل مشکلات مردم و کشور، سخنرانی‌ها و مناظرات و همایش ها برقرار کردید و مردم به شما اعتماد و رای دادند، پسندیده است که بر عهد خود مانده و مردم را با همان تدبیری که قول دادید به آبادانی و توسعه ایران و ایجاد رفاه و آسایش و امنیت پایدار امیدوار کنید.

فقط بدهکار ملت‌هستید

بی‌شک دولت مشکلات فراوان در عرصه خارجی و داخلی دارد، از اختیارات محدود درعرصه‌های داخلی و خارجی و همچنین موانع ایجادی توسط جناح‌ها و رقبا که بی‌شک واقفیم کم نیز نیست ولی به هرحال برخی وجود دارند که باید با هماهنگی رفع شوند و برخی نیز به هرحال منشأ رقابت‌های سیاسی و جناحی دارند که با استفاده ازقدرت رای ملت می‌توانید حل کنید.

با بیان آشکار، صادقانه، شجاعانه، تدوین و تصویب برنامه لازم و البته علمی و قابل اجرا در جهت حل مشکلات اقدام کنید و بدانید ملت همانند گذشته در کنار خادمان واقعی هست و دل خوشی از برنامه گریزان و ناتوانان ندارند.

بیایید به جای فرافکنی و متهم کردن به سیاه‌نمایی و دعوت به سکوت و تقاضا و دستور بگیر و ببند، که بی‌شک سبب ایجاد شکاف بیشتر میان ملت و دولت می‌شود، واقعیت ها را پذیرفته و با صداقت با ملت گفت‌و‌گو کرده و سیاهی را به سفیدی تبدیل کنید، که این مردم بارها ثابت کرده‌اند دلسوز و همراه هستند.

در آخر از شما می‌خواهم از حلقه دوستان و مدیران ناکارآمد، مملکت را رهایی دهید و در همه عرصه ها برنامه علمی و کارآمد ، تدوین و مدیران آگاه،توانمند و شجاع منصوب کنید.

دست مدعیان و سهم خواهان را کوتاه کنید که شما جز به ملت به هیچ کس بدهکار نیستید و بدهی خود را با خدمت بی منت جبران کنید و بدانید که همین امروزهم دیر است زیرا به‌واقع صبر مردم به سر آمده است برای همین بیایید ایرانی در شأن ملت سرافراز و آزاده این سرزمین پر افتخار بسازید.