تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 8
تاریخ انتشار: شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸

عصر اهواز - مشکل آلودگی هوا و علل و عوامل آن چندان ناشناخته و مجهول نیست اما تاکنون هیچ گزارش شفاف و مستندی از عمل کردن مسئولان و مدیران شرکت ها و صنایع آلاینده خوزستان درباره کاهش تولید آلاینده ها به مردم ارائه نشده است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

اهواز در محاصره صنایعی قرار دارد که سال ها پیش در زمان ساخت، به دلیل نبود طرح جامع استقراریابی در اطراف و یا حتی خود شهر احداث شده اند، از همین رو امروز کلانشهر اهواز به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای جهان شناخته می شود.

عدم توجه جدی صنایع آلاینده موجود در اهواز و فقدان قاطعیت لازم در مسئولان مربوطه و بی توجهی دستگاه های نظارتی مرتبط با این موضوع باعث شده تا امروز، مشکل آلودگی هوا به یک مساله بحرانی تبدیل شود و شاهد بروز مشکل برای بسیاری از شهروندان باشیم.

در سال های اخیر مشکل آلودگی هوا به عنوان مهم ترین چالش زندگی مردم خوزستان و به ویژه کلانشهر اهواز، مطرح شده اما متاسفانه باید گفت در سالیان گذشته، توجه اساسی و جدی به این معضل نشده و به همین دلیل امروز شاهد عوارض خطرناک و پیامدهای نامطلوب آلودگی هوا در این استان هستیم.

براساس مطالعات انجام شده در طرح جامع کاهش آلودگی کلانشهر اهواز، ۷۰ درصد آلودگی این شهر ناشی از فعالیت های صنعتی صنایع موجود در این استان است.

بر همین اساس چند سال پیش، طرح کاهش آلودگی هوای اهواز تهیه و تصویب شد و تکالیفی را برای برخی سازمان ها و شرکت های دولتی مقرر کرد.

از جمله صنایع آلاینده ای که موظف به اصلاح برخی نکات شدند، شرکت فولاد خوزستان و گروه ملی صنعتی فولاد ایران واقع در محدوده کلانشهر اهواز مکلف شدند برابر طرح زمان بندی، نسبت به کاهش و کنترل آلاینده های خروجی هوا تا حد استانداردهای مجاز زیست محیطی تا پایان سال ۹۲ اقدام کنند. که این امر مهم و حیاتی متأسفانه در سایه بی توجهی سازمان های نظارتی و عدم اهتمام صنایع آلاینده محقق نشده است.

از سویی دیگر با پدیدار شدن باران های موسوم به اسیدی و بروز مشکلات بی شمار برای شهروندان، گزینه های زیادی پیرامون علت یابی آن شکل گرفت که همواره پای صنایع آلاینده به ویژه کارخانه صنایع فولاد به علت نزدیکی به محل سکونت شهروندان در میان بوده است.

نکته قابل ذکر دیگر بی توجهی این صنعت بزرگ اما آلاینده، به مسأله پرداخت عوارض شهرداری است. طبق قانون، صنایع آلاینده باید مبلغی تحت عنوان ارزش افزوده به شهرداری ها پرداخت کنند تا با اقدامات انجام شده توسط این سازمان تاحدودی از اثرات آلایندگی کاسته شود اما این درحالیست که بیشتر این صنایع از پرداخت این مبالغ خودداری می کنند که همین امر سبب می شود روز به روز بر مشکلات شهری آلوده همچون اهواز، اضافه شود.

سیدخلف موسوی شهردار اهواز با بیان اینکه صنایع بزرگ در کلانشهر اهواز ، عوامل تشدید کننده آلودگی در شهر هستند، اظهار داشت: شرکت‌ها و صنایع بزرگی در کلانشهر اهواز وجود دارد که از جمله عوامل تشدید کننده آلودگی در شهر هستند. به طور کلی سه شرکت بزرگ در شهر اهواز باعث بروز آلودگی هستند که یکی از آنها صنایع فولاد است.

گذشته از آلودگی هوا توسط صنعت فولاد، مسأله آلودگی خاک می باشد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. طبق تحقیقی که توسط جمعی از محققان بر خاک اطراف این شرکت صورت گرفته و در آن بیان شده است که صنایع فولاد شامل بخش های تولیدی مختلف است که عملیات هریک از بخش ها منجر به تولید فلزات سنگین متعددی با مقادیر متفاوت به صورت مستقیم و یا همراه با ذرات و گازها آلاینده شده که می توانند توسط باد در منطقه حمل شده و روی خاک های اطراف نشسته شوند.

در این تحقیق میران غلظت فلزات نیکل، آهن و روی بیشتر از حد استاندارد گزارش شده و مابقی فلزات سنگین مانند آرسنیک و سرب نیز تاحد متوسط ارزیابی شده اند. این میزان تولید آلایندگی درحالیست که صنایعی مانند فولاد حتی در طرح احداث کمربند سبز نیز شرکت نکرده و تمایلی به کاهش آلایندگی هوا ندارند.

به گزارش عصر اهواز اگرچه این صنعت نقش مهم و حیاتی در اقتصاد کشور ایفا می کند اما نباید فراموش کرد که مسأله حفظ سلامت شهروندان نیز یکی از اولویت های مهم است که البته همواره از سوی دیران این شرکت مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفه است. مشکل آلودگی هوا و علل و عوامل آن چندان ناشناخته و مجهول نیست اما تاکنون هیچ گزارش شفاف و مستندی از عمل کردن مسئولان و مدیران شرکت ها و صنایع آلاینده خوزستان درباره کاهش تولید آلاینده ها به مردم ارائه نشده است. از همین رو انتظار می رود مراجع نظارتی مرتبط با ورود به این مبحث مانع از آسیب بیشتر این صنایع به شهروندان شوند.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: عصر اهواز
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

اخبار خوزستان