تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 60709
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۱

نماینده فومن در مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه‌ای برای حل آلودگی هوا در کشور وجود ندارد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

تسنیم: محمد مهدی افتخاری نماینده فومن در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سرویس پارلمانی تسنیم، با بیان اینکه برنامه جدی برای مقابله با آلودگی هوا در کشور مشاهده نمی‌شود، گفت: ۸۰ درصد آلودگی هوا در کلان‌شهرها ناشی از  تردد خودروهای فرسوده است این در حالی است که می‌بایست به‌سوی استفاده از خودروهای کم‌مصرف به‌ویژه خودروهای هیبریدی حرکت می‌کردیم تا این معضل از بین برود.

وی با تأکید بر اینکه آلودگی هوا جان انسان‌ها را تهدید می‌کند ادامه داد: برای حل این معضل تمامی دستگاه‌ها باید متحد شوند. اما یادمان باشد که زمان نداریم و اکنون در شرایطی قرار داریم که سه ماه آینده شاهد وارونگی هوا خواهیم بود و آلودگی به‌اندازه‌ای بالا خواهد رفت که ادارات و مدارس را باید تعطیل کنیم.

نماینده مردم فومن در مجلس با اشاره به اینکه مسئولان اولین عامل تولید آلودگی را خودروها اعلام کرده‌اند، افزود: کشورهای پیشرفته برای ممنوعیت رفت‌وآمد خودروهای بنزینی زمان‌بندی تعریف کرده‌اند. اگر بخواهیم پشت سر کشورهای پیشرفته حرکت کنیم، امروز بسیار دیر است زیرا اگر قرار باشد جلوی رفت‌وآمد خودروهای بنزینی را بگیریم، اول باید واردات خودروهای هیبریدی آزاد باشد و سپس خط تولید خودروسازهای داخلی از بنزینی به هیبریدی تغییر کرده باشد.

عضو کمیسیون عمران با تأکید بر اینکه “مردم ما آمادگی تغییر زندگی خودشان را دارند” اضافه کرد: مردم آمادگی دارند که خودروی بنزینی استفاده نکنند، اما سؤال اینجاست که تا چه‌اندازه شرایط را برای آنان فراهم کرده‌ایم. آیا دولت تسهیلات ویژه‌ای برای مردم تعریف کرده است؟ آیا خودروسازان ما به‌سوی تولید خودروی هیبریدی رفته‌اند؟ آیا سایت ثبت سفارش خودرو برای خودروهای هیبریدی باز گذاشته‌ایم؟ و ده‌ها سؤال دیگر که به مسئولان بازمی‌گردد.

افتخاری با ابراز اینکه “برای حل بحران آلودگی هوا به طرح‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت نیاز داریم” گفت: اینکه بخواهیم همه فکر خود را بر تولید خودروهای هیبریدی بگذاریم و خط تولید را تغییر بدهیم خوب است، اما این در بلندمدت جواب می‌دهد و بهترین گام این است که سایت ثبت سفارش برای خودروهای هیبریدی باز شود.

افتخاری با اظهار اینکه امروزه خودروهای گران‌قیمتی در سطح شهر رفت‌وآمد می‌کنند، گفت: آنهایی که پول‌های کلانی بابت این خودروها می‌پردازند باید به این فرهنگ برسند که خودروهایشان را هیبریدی کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید داشتن خودروی هیبریدی فرهنگ‌سازی شود گفت: امروزه افرادی را سراغ داریم که وضعیت مالی خوب و جایگاه اقتصادی و اجتماعی بالایی دارند اما جمع کردن زباله از اماکن عمومی را فرهنگ و افتخار می‌دانند، بنابراین برای همین افراد داشتن خودروی هیبریدی می‌تواند افتخار باشد.


عضو کمیسیون عمران مجلس با توجه به اینکه از مسئولان وزارت صنعت خواست با دادن امتیاز به خودروهای هیبریدی به این مهم کمک کنند، اظهار داشت: اگر وزارت صنعت سایت ثبت سفارش را برای خودروهای هیبریدی باز کند، گام بزرگی در این فرهنگ‌سازی برداشته و می‌تواند به مردم این باور را القا کند که داشتن خودروی هیبریدی یک افتخار برای کاستن آلودگی هواست.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: برتـرین‌ها
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

اخبار خوزستان