تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 59261
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۷

دكتر محمدعلي آرامي-متخصص مغز و اعصاب در روزنامه شرق نوشت: بیش از ٤٠ سال پیش، وقتی دانش‌آموز بودم و کلمات فارسی را در آذربایجان یاد می‌گرفتم، درس دهقان فداکار را به من آموختند. برای ما کودکان آذری واژه‌های فارسی به‌راحتی قابل درک و به‌خاطرسپردن نبودند.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

دکتر محمدعلی آرامی-متخصص مغز و اعصاب در روزنامه شرق نوشت: بیش از ۴٠ سال پیش، وقتی دانش‌آموز بودم و کلمات فارسی را در آذربایجان یاد می‌گرفتم، درس دهقان فداکار را به من آموختند. برای ما کودکان آذری واژه‌های فارسی به‌راحتی قابل درک و به‌خاطرسپردن نبودند.
 
معلمان لازم بود توضیح دهند که معنی کلمه «فداکاری» چیست زیرا ما در گفت‌وگوهای روزمره خود از پدران و مادران‌مان این کلمه را نشنیده بودیم. خوشبختانه داستان دهقان فداکار نیز در آذربایجان اتفاق افتاده بود و بدین‌سان بود که در ذهن من، دانش‌آموزی که می‌خواست راه و رسم زندگی بیاموزد، «ریزعلی خواجوی» یا نام واقعی‌اش «ازبرعلی خواجوی» معادل «فداکاری» ثبت شد. تصویر نقاشی‌شده او نیز که بدن برهنه‌اش (هرچند خودش علاقه‌ای نداشت در این وضعیت ترسیم شود) را با شعله‌ای در دست نشان می‌دهد، در بخش بصری حافظه‌ام برای همیشه حک شد.
 
ما آموختیم و باور کردیم که «فداکاری» واژه‌ای فارسی و سخت برای تلفظ و املانوشتن نیست. فهمیدیم فداکاری در دامنه همین کوه‌های آذربایجان و ایران عزیز ما روی داده و خواهد داد. «ریزعلی» برای ما یک اسطوره شد و نوشتن درس دهقان فداکار به‌عنوان سرمشق درسی روزانه نه‌تنها دیگر خستگی نداشت، بلکه هنگام نوشتن آن سطور گاه چشمان خود را می‌بستیم و در خیال خود پیراهن خود را درمی‌آوردیم و آتش می‌زدیم و قطاری پر از مسافر را از سقوط در دره‌ای عمیق نجات می‌دادیم. اینک از آن روزها چند دهه گذشته است.
 
شنیدن خبر درگذشت دهقان فداکار نم اشکی بر دیدگان‌مان نشاند. اما خاطره او در حافظه فردی و اجتماعی ما زنده است زیرا نام او در ذهن من همچنان معادل فداکاری ثبت شده است. هرچند این حس نوستالژیک من شاید با احساس دانش‌آموز امروزی یکسان نباشد، ولی حذف این درس از کتاب‌های درسی اگر با داستانی چنین ساده و ملموس جایگزین نشود، کودکان ما را از یک حس شیرین سرشار از انسان‌دوستی و فداکاری محروم خواهد کرد زیرا دانش‌آموزان ما با همذات‌پنداری با دهقان فداکار بزرگ می‌شوند و احساس غرور و توانایی می‌کنند.


پی‌نوشت:
 

١- شنیده‌ام که این درس حداقل برای چند سال از کتب فارسی حذف شده و دیگر شکل مستقل خود را ندارد.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: برتـرین‌ها
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

اخبار خوزستان