تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 5338
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۲

عصر اهواز - فقدان این رجل سیاسی آنچنان بزرگ بود که رهبر فرزانه جمهوری اسلامی ایران امام خامنه ای اظهار کرد که هیج کسی مانند هاشمی برای من نخواهد بود.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عصر اهواز: مهران یاوری فعال سیاسی اجتماعی خوزستان در گفتگو با هورنیوز در مورد آیت الله هاشمی رفسنجانی و رحلت جانسوزش اظهار کرد: علی اکبر هاشمی رفسنجانی، یار و همراه امام راحل، رئیس دو دوره مجلس شوراى اسلامى، جانشین فرماندهى کل قواد، رییس جمهوری اسبق، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری و یکی از پر نفوذ ترین سیاسمتداران کشور بوده و نقش مهمى در انقلاب و پس از انقلاب داشته که در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

وی گفت: هاشمی دو دوره پر مخاطره از سال های نظام اسلامی ریاست جمهوری کشور ایران را به عهده داشت و نقش بسیار مهمی در نظام اسلامی در برابر سیل حملات دشمنان برون مرزی و درونی ایفا کرد. از تحریم آمریکا و فشارهای روانی تا ترورهای کور منافقین داخلی که منجر به شهادت بیشماری از خدمتگزاران نظام و ترور خود وی شد. او با درایت توانست آرامش را در سال های سخت دفاع مقدس به درون کشور بیاورد.

یاوری افزود: رهبر فرزانه ایران آیت الله خامنه ای او را مورد ستایش قرار داد و سه روز را بخاطر فقدان وی عزای عمومی اعلام کرد. او به دوستی هاشمی اشاره کرد و گفت هیچ کسی نمی تواند هاشمی شود.

این فعال سیاسی اجتماعی افزود: هاشمی پر قدرت در انتخابات گذشته توانست با اصرار و پایداری و درایت گزینه حسن روحانی را به عنوان ریاست جمهوری کمک کند، اما مرگ وی برای انتخابات آینده که در ماه اردیبهشت صورت می گیرد واقعه ای دردناک برای روحانی است که پشتوانه ای قدرتمند و صادق را از دست داده است.

یاوری عنوان کرد: هاشمی نقش یک همراه و مربی را برای حسن روحانی بازی می کرد و تجارب خود را به وی ارجاع می داد. هاشمی نقش مهمی در برجام و دولت روحانی به عنوان یک همراه به عهده داشت.

وی گفت: هاشمی هم ریاست مجمع شورای مصلحت نظام را به عهده داشت و هم عضو مجلس خبرگان رهبری بود. که می توان از او به عنوان یک عملگرا نام برد و همچنین در برابر انحصار طلبی های عده ای ایستادگی می کرد. و به واسطه نفوذ و قدرتش مانع از انتخاب و تسلیم محض در برابر فرمایشات تند روها بود.

یاوری افزود: در این راستا ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در تویتی که به این منظور نوشت است آورده: روح بزرگمرد انقلاب و سیاست، مظهر صبر و استقامت به آسمان عروج کرد.

این فعال سیاسی اجتماعی در بخش دیگر گفت: فقدان هاشمی رفسنجانی در برابر طیف تند رو می تواند جریان اصلاحات را به چالشی عمیق فرو ببرد. اکنون اصلاحات قویترین و پر نفوذ ترین مهره ی خود را از دست داده است.

یاوری، رفسنجانی را به عنوان یک چهره ی اندیشمند و ممتاز در جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: وی در میان سران کشورهای جهان بخصوص امریکا و اروپا مورد احترام بود و سیل تسلیت های سیاستمداران نشان از احترام به این شخصیت بارز نظام است. حقیقتاً پشتیبان و بازوى توانایى بود براى رهبرى و نظام جمهورى اسلامى و در آینده نزدیک جاى خالى ایشان اثرخودش را نشان خواهد داد.

وی در مورد مرگ آیت الله افزود: هاشمی عصر دیروز پس از یک حمله شدید قلبی که محمد آقاجانی ایست کامل قلب دانست به بیمارستان برده شد و عملیات احیای وی نتیجه ای نگرفت و او دار فانی را وداع گفت.

یاوری اظهار داشت: فقدان این رجل سیاسی آنچنان بزرگ بود که رهبر فرزانه جمهوری اسلامی ایران امام خامنه ای اظهار کرد که هیج کسی مانند هاشمی برای من نخواهد بود.

یاوری هاشمی را یک سیاست مدار مرتبط دانست و گفت: از خصوصیات بارز هاشمی رفسنجانی ارتباط بسیار خوب وی با دول عربی خلیح فارس و بویژه کشور عربستان سعودی بود. هاشمی تا پیش از روحانی در طول فعالیت های سیاسی خود تنها شخصی بود که همیشه در تلاش برای بهبودی روابط سیاسی و اقتصادی ایران و غرب بود.

وی عنوان کرد: رفسنجانی دارای خصیصه ای فراجناحی بود و همان اندازه که در میان دوستانش محبوب بود در بین مخالفینش نیز مورد احترام قرار داشت. اما به طور عمومی در بین مردم پذیرفته تر از دیگر چهره های سیاسی بود.

یاوری افزود: این شخصیت بزرگ نظام و انقلاب در مکتب خود هم موافق و هم مخالف پرورید و به این مسئله اعتقاد داشت که انتقاد و مشورت جزوی لاینفک از جامعه اسلامی است و خود را همیشه آماده برای شنیدن انتقاد می دانست.

وی گفت: منتقدین هاشمی معتقد بودند که هاشمی شکاف بین فقیر و غنی را گسترده کرده بود اما حامیان او معتقد بودند که این سیاست کمک کرد تا ساخت زیرساخت های حیاتی برای کشور ایجاد شود.

مهرن یاوری تصریح کرد: درکل ایشان ابرمردى بزرگ، سیاستمدارى کامل و دلسوز و فداکار بود و غم ازدست دادن همچین شخصى بسیار عمیق است.

وی در پایان گفت: بادلى غمناک فقدان این عالم بزرگ و سیاستمدار اسلامی را به رهبر فرزانه انقلاب، عموم ملت ایران اسلامى، تمامى شیعیان جهان و بلاخص خانواده محترم و داغدار ایشان، همسر فداکارش و فرزندان محترمش فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر هاشمی تسلیت عرض مى نمایم و طول عمر و صبر جزیل از خداوند منان برای مقام معظم رهبرى و آنان و شادی روح و استقلال و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و براى آن عزیز از دست رفته مسئلت دارم.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری