عصر اهواز – شهلا عموری شامگاه چهارشنبه در هجدهمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی در سالن جلسات شهید رجائی استانداری خوزستان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص گردشگری که با توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال همراه است، اظهار کرد: گردشگر از مناطق تاریخی و باستانی، فرهنگی، زیارتی، صنایع دستی استان بازدید می کند که این امر به اشتغال و رونق اقتصادی استان کمک می کند.

وی با بیان اینکه گردشگران استان شامل سه دسته هستند که در جاذبه های باستانی، سلامت و مناطق جنگی حضور می یابند، افزود: جاذبه های گردشگری در خوزستان شامل طبیعی، فرهنگی، تاریخی، تجاری و جنگی است و در همه این مناطق گردشگرانی از داخل و خارج کشور بازدید می کنند.

عموری گفت: لذا با توجه به ماده ۹۸ قانون، دستگاه های اجرایی به منظور صیانت از گردشگری اقداماتی را باید انجام دهند که در استان خوزستان با توجه به ۹۰۰ اثر ثبت شده که ۴۰ اثر آن مربوط به اهواز است، باید نسبت به این ماده قانونی توجه ویژه ای داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز ادامه داد: در سطح کشور شهرها و روستاها بواسطه صنایع دستی، آثار تاریخی و باستانی به ثبت رسیدند اما در خوزستان علیرغم آثار بسیار و بناهای تاریخی باستانی و صنایع دستی تاکنون شهر یا روستایی برای ثبت جهانی در استان نداریم.

وی گفت: همچنین توسعه روستاهای توریستی و توسعه روستاهای دارای پتانسیل گردشگری باید انجام گیرد که باید با همکاری بنیاد مسکن صورت پذیرد.
عموری با تاکید بر لزوم واگذاری امور اجرایی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به بخش خصوصی اظهار کرد: عدم تشویق سرمایه گذاران خارجی و عدم سرمایه

گذاری در زیرساختهای گردشگری، نداشتن کیفیت و تنوع محصولات گردشگری و برند گردشگری جهانی در ایران از موانع توسعه گردشگری در استان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز با اشاره به سفر هئیت تجاری و بازرگانی خوزستان به عمان اظهار کرد: جای تاسف است، در این سفر هیچ کتابچه‌ای برای معرفی بخش گردشگری و جاذبه‌های فرهنگی استان همراه خودمان نداشتیم، و در استان چنین چیزی طراحی نشده است.

وی با اشاره به کتابچه راهنمای سفر کشور مالزی به زبان فارسی افزود: کشور مالزی به دلیل اهمیت دادن، به سفر و جذب گردشگر در بخش‌های مختلف فرهنگی، کتابچه راهنمای سفر به زبان فارسی را تهیه کرده است.

عموری با ابراز تاسف از اینکه خوزستان هیچ برنامه‌ای برای ارائه محصولات فرهنگی خود ندارد، گفت: باید یک بسته فرهنگی که تمام بخش‌های فرهنگی خوزستان را معرفی کند، ارائه شود.

هجدهمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با موضوع گردشگری برگزار شد که به دلیل نداشتن مصوبه و نتیجه گیری لازم، جلسه بعدی شورای گفت وگو نیز به این موضوع اختصاص یافت.