کد خبر: 347296
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۸

امتیاز خبر: 98 از 100 تعداد رای دهندگان 59354


عصراهواز (asrahwaz.ir) :
وقایع اتفاقیه: هفت ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم مانده و اصول‌گرایان هنوز نتوانسته‌اند از بین ۳۰ گزینه بالقوه‌ای که محمدرضا باهنر گفته بود، به جمع‌بندی نهایی برسند تا نامزد اصول‌گرایان برای انتخابات مشخص شود؛ آن‌هم درحالی که در اردوگاه رقیبشان تکلیف انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص است. اصلاح‌طلبان همچنان تأکید می‌کنند که بر همان مدار خرداد ۹۲، انتخابات ۹۶ را پشت سر می‌گذارند. قرار نیست ترکیب تیم برنده تغییر کند؛ تدبیر بزرگان اصلاحات در روزهایی که چهره‌ای همچون اکبر هاشمی‌رفسنجانی هم رد‌صلاحیت شده بود و بخش بزرگی از جامعه در آستانه ناامیدی مطلق و انفعال فرومی‌رفت، حسن روحانی را به پاستور رساند تا کشور از ویرانی سوء‌مدیریت هشت سال تصدی‌گری اصول‌گرایان نجات پیدا کند. اصول‌گرایان که انشقاق و شکاف‌هایشان کرسی‌های انتخابی‌ را یک به یک از کفشان بیرون کرد، حالا در آستانه یک انتخابات دیگر هنوز نتوانسته‌اند به اجماع برسند. 
اصول‌گرایان و محوری به نام جامعتین
جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دو تشکل سنتی اصول‌گرایی که همواره محور وحدت این جناح  تلقی می‌شد، در سال‌های اخیر و دوران حضور احمدی‌نژاد در پاستور، هر چه بیشتر از جایگاه خودش تنزل کرد؛ به‌طوری‌که کار به جایی رسید که مرحوم محمدرضا مهدوی‌کنی، دبیرکل فقید جامعه روحانیت مبارز، تا اندازه‌ای دلخور شد که گفته بود در زمان انتخابات برخی از کاندیداهای اصول‌گرا حتی جواب تلفن او را نمی‌دادند. اشاره او به تعدد نامزدهای انتخاباتی اصول‌گرایان در سال ۹۲ بود که حاضر نشدند به نفع هم کنار بکشند. هر چند اصول‌گرایان و چهره‌های برجسته این جریان همواره بر محوریت جامعتین تأکید می‌کردند اما در عمل اتفاق دیگری رخ می‌داد و حرفشان چندان خریدار نداشت؛ چون جریان‌های نوظهور اصول‌گرایی که از حاشیه‌های دولت‌های نهم و دهم سربرآورده بوده، دیگر به جریان راست سنتی وفادار نبودند و ترجیح می‌دادند اضلاع دیگری برای این اصول‌گرایی پدید آورند. جبهه پایداری یکی از همین جریان‌ها بود که در سایه پدر معنوی‌شان، محمدتقی مصباح‌یزدی، گام‌های انتخاباتی برمی‌داشتند. 
از‌سوی‌دیگر، بعد از درگذشت مهدوی‌کنی و جانشینی محمدعلی موحدی‌کرمانی در کسوت دبیرکلی این جریان، تأثیر جامعتین کمتر شد چراکه بال دیگر جامعتین، یعنی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست آن یعنی شیخ‌محمد یزدی هم نتوانست در آزمون عصراهواز مردم، با اقبال روبه‌رو شود و هفتم اسفند با رأی مردم از ورود دوباره به مجلس خبرگان رهبری بازماند، آن‌هم در شرایطی که پیش از آن توانسته بود ریاست یک سال پایانی مجلس خبرگان چهارم را در کارنامه‌اش ثبت کند. بااین‌حال، روز گذشته خبرگزاری ایسنا گزارش داد که دبیرکل جبهه پیروان خط امام‌(ره) و رهبری در راستای ائتلاف اصول‌گرایان با دبیرکل جامعه روحانیت مبارز دیدار کرد. در این دیدار که در روزهای اخیر انجام شده است، محمدرضا باهنر برنامه‌ها، راهکارها و پیشنهادات تشکل متبوع خود را برای فعالیت‌های اصول‌گرایان در انتخابات آینده به اطلاع موحدی‌کرمانی رسانده است. در این دیدار همچنین بر رسیدن به یک ائتلاف منسجم و همه‌جانبه در جریان اصول‌گرایی تأکید شده است. این درحالی است که محمدرضا باهنر هم در کرسی دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، جایگزین مرحوم حبیب‌الله عسکراولادی، از ریش‌سفیدان دلخور اصول‌گرایی، شده است. عسکراولادی در روزهای پایانی عمرش به‌خاطر مواضعش درباره موسوی و کروبی مورد بی‌مهری اصول‌گرایان قرار گرفت و حالا باهنر قرار است جای او را پر کند و دیدارش با جامعه روحانیت مبارز هم در همین راستاست. 
توکلی:  قصد رئیس جمهوری شدن ندارم
تلاش‌های اصول‌گرایان برای رسیدن به گزینه‌ نهایی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم در حالی است که چهره‌های سرشناس این جریان تا امروز هیچ‌کدام تمایلی برای ورود به عرصه رقابت با حسن روحانی ندارند. محمدرضا باهنر که پس از دوره‌های پیاپی حضور در پارلمان، هفتم اسفند تصمیم گرفت اصلا وارد گود رقابت نشود، با تجربه لابی‌های گسترده در پارلمان، حالا همه توان خود را معطوف به ساماندهی انتخاباتی اصول‌گرایان کرده است اما خود بنابر گفته‌هایش قرار نیست نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود. 
او چند ماه قبل پس از ۲۸ سال نمایندگی، در برابر پرسشی که درباره احتمال کاندیداتوری‌‌اش گفته بود: «خواب‌های زیادی برای ما دیده‌اند که هیچ‌کدام تعبیر نمی‌شود. به عبارتی من برای انتخابات سال آینده نامزد نمی‌شوم.» درعین‌حال دبیر کل جبهه پیروان تأکید کرده بود حسن روحانی هم یکی از همان ۳۰ نامزد بالقوه اصول‌گرایان برای انتخابات سال آینده است. هرچند سیدمحمد حسینی، دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد، گفته بود: آنچه امروز برای ما قطعی است، حضور جدی همراهان ما در انتخابات و معرفی و حمایت از یک گزینه است که البته آن گزینه قطعا آقای روحانی، رئیس‌جمهوری فعلی، نخواهد بود. بااین‌حال، به نظر می‌رسد چهره‌های سرشناس اصول‌گرایی با علم به بی‌میلی جامعه برای رأی به اصول‌گرایان، آن هم در برابر گزینه‌ای مانند حسن روحانی، وارد گود رقابت نمی‌شوند. ناصر ایمانی، از فعالان سیاسی اصول‌گرا، هم در گفت‌وگویی با آنا، به چنین مسئله‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید: چهره‌های تراز اول اصول‌گرا برای حضور در انتخابات ۹۶ تمایل چندانی ندارند و ریسک نمی‌کنند چراکه امکان پیروزی رئیس‌جمهوری مستقر بیش از دیگر نامزدهاست. 
در چنین شرایطی که هر کاندیدایی باید با رئیس‌جمهوری مستقر رقابت کند، گمانه‌زنی‌ها به سمت چهره‌ای می‌رفت که چنین سابقه‌ای را در کارنامه سیاسی خود دارد. احمد توکلی دو بار در سال‌های ۷۲ و ۸۰ با دو رئیس‌جمهوری مستقر یعنی اکبر هاشمی‌رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی رقابت کرد و هر بار هم با رأی چهار میلیونی، ناکام رقابت شد اما این‌بار هم که نام او بر سر زبان‌ها چرخید، خودش واکنش نشان داد و گفت قصد رئیس‌جمهوری ‌شدن ندارم و روز گذشته ایسنا به نقل از کانال تلگرامی احمد توکلی نوشت: «چندین‌بار در یکی، دو سال اخیر در پاسخ به پرسش خبرنگاران از موضوع داوطلبی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته‌ام قصد رئیس‌جمهوری ‌شدن ندارم چون سنگینی کار با وضع من سازگاری ندارد. با‌این‌حال، گاهی خبرسازان به نیات مختلف بحث را تکرار و برای خبرسازی خود دلایلی هم جست‌وجو می‌کنند یا اگر لازم باشد جفت و جور می‌کنند! چرا؟» توکلی در ادامه یادداشتش تأکید کرده که ترجیح می‌دهد توجه خود را به مبارزه با فساد در قالب «دیده‌بان شفافیت و عدالت» معطوف کند. از‌سوی‌دیگر، محسن رضایی که پای ثابت رقابت‌های انتخاباتی بر سر پاستور بود، لباس نظامی پوشید و عطای ریاست‌جمهوری را به لقایش بخشید. دراین‌میان، شاید محمدباقر قالیباف همچنان سودای پاستور را در سر داشته باشد و فعلا اگرچه از قصدش برای ورود به عرصه رقابت حرفی نزده اما مانند باهنر، رضایی و توکلی هم تصمیم قطعی برای نیامدن نگرفته است. جمعیت پیشرفت و عدالت متشکل از مدیران ارشد شهرداری تهران هم به صورت جدی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کنند و حزب آزادگی ایران اسلامی هم به دبیرکلی «عیسی کاکویی» ازجمله احزاب جدید حامی قالیباف محسوب می‌شود که قرار است پروانه آن در کمیسیون ماده «۱۰» احزاب بررسی شود. بااین‌حال، هنوز دود سفید از اردوگاه اصول‌گرایی بلند نشده و دبیرکل جامعه اصناف و بازار هم روز گذشته تأکید کرده که سعید جلیلی و امثال او مهره‌هایی هستند که امکان طرح دوباره آنها در جریان اصول‌گرا وجود ندارد. او حتی گفته است: تعامل جامعه روحانیت و جامعه مدرسین با پایداری‌ها و ایثارگران منتفی است. احمد کریمی‌اصفهانی در ادامه گفت‌وگویش با عصر اهواز، با اشاره به انتخابات سال ۹۶ می‌گوید: درباره انتخابات ریاست‌جمهوری، کاندیداهای زیادی مطرح هستند و به‌همین‌دلیل جریان اصول‌گرا دراین‌باره هنوز به جمع‌بندی نرسیده است.
او در حالی از منتفی‌بودن تعامل جامعتین با پایداری‌ها می‌گوید که روز گذشته، ۲۵ شاخص جبهه پایداری برای عصراهواز نامزد اصلح در رسانه‌ها منتشر شد. بر‌اساس خبری که فارس منتشر کرد، جبهه پایداری تا یک ماه آینده معیارها را جمع‌بندی می‌کند و چهار، پنج نفر که بر‌اساس این شاخص‌ها رتبه بالایی بیاورند به ترتیب حائز این رتبه خواهند بود و به‌عنوان مصداق نهایی معرفی می‌شوند. پایداری‌ها در حالی ساز خود را کوک می‌کنند که در سال‌های گذشته هم نت فالش ارکستر انتخاباتی اصول‌گرایان بودند و از این ‌نظر روزهای سخت اصول‌گرایی دوباره از شکست زودهنگام حکایت می‌کند، آن هم در شرایطی که روزهای داغ انتخابات می‌تواند آزمون سنجش وزن اجتماعی جریان‌های سیاسی باشد و این درحالی است که محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم دولت احمدی‌نژاد، روز گذشته در گفت‌وگو با خبرآنلاین مدعی شد، کاندیدای اصول‌گرایان شانس بالایی برای رأی‌آوری دارد. این عضو فراکسیون ولایت مجلس گفت: ما اصول‌گرایان نیروهای بسیاری برای کاندیداتوری داریم که میزان رأی‌آوری‌شان زیاد است، هدف ما پیروزی در انتخابات است نه شکستن رأی روحانی. 
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: اگر مقایسه کنیم، می‌بینیم ما درحال‌حاضر افرادی را داریم که نسبت به آقای روحانی یا احمدی‌نژاد که توانستند رئیس‌جمهوری شوند سابقه اجرائی قوی‌تر و کارایی بالاتر دارند. آقای احمدی‌نژاد قبل از سال ۸۴  دو سال شهردار تهران بودند اما ما الان کسانی را داریم که به مراتب در مرحله اجرائی از آن زمان احمدی‌نژاد و روحانی قوی‌تر هستند.مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان