کد خبر: 345540
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۶

گزارش
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 12500

روضه‌خوانی عربی در خوزستان

به گزارش عصر اهواز به نقل از فارس ، روضه‌خوانی عربی در خوزستان از دیرباز تاکنون تحت تأثیر سمفونی «یا حسین بضمایرنا صحنا بیک آمنا / ای حسین با تمام وجود فریاد می‌زنیم که به تو ایمان آوردیم» قرار گرفته است.

شیعیان در هر جا و مکان با ظلم و استکبار رو به رو می‌شدند؛ از عراق دوران بعث تا خفقان رژیم ستمشاهی در ایران …؛ آنها زیر بار ظلم نمی‌رفتند و به مبارزه‌طلبی با این حکومت‌های مستنبد می‌پرداختند.

اما فریاد این مبارزات در طول تاریخ، بر عهده منبریان و مداحانی بود که هر کدام به نحوی، تاریخ تشیع را رقم می‌زد. همراه بودند با عطر خون شهداء و بارقه‌های امیدی که سرانجام شاه را فراری داد و باعث پیروزی کشورمان ایران اسلامی بر رژیم بعث شد.

 بودند مداحانی که خیلی پیشتر، نقش خود را در مکتب حسینی ایفا کردند؛ نقشی که روح حسینی و یاد عاشورا را همیشه زنده نگه ‌می‌داشت تا روح مبارزه با ظلم و استکبار نیز زنده بماند.

پیشنهاد ما:  اعراب خوزستان و مواکب ماه محرم

*روضه‌خوانی عربی در خوزستان

در این میان اگر تاریخ مداحی خوزستان را ورق بزنیم، چهره‌های ماندگار و تأثیرگذاری را در رویدادهای حساس تاریخ تشیع می‌یابیم.

 

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

 

«حاج صادق آهنگران» یکی از این شخصیت‌های بارز است که با مداحی‌های حماسی‌اش در جنگ تحمیلی، حماسه دفاع از ارزش‌ها را در خون حسینیان به جوش در می‌آورد.

مداحی شوشتری، بهبهانی، دزفولی، بختیاری، لری و عربی در خوزستان، همه و همه با تمام آنچه که گویش‌ها و حتی زبان‌های مختلف بیان می‌شود، یک موضوع را فریاد می‌زنند و آن زنده‌ نگه‌داشتن ارزش‌های حسینی است.

 

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

 

در میان این اقوام، مداحان عرب خوزستانی از دیرباز تحت‌تأثیر مداحان عراقی قرار گرفته‌اند و کم و بیش، روضه‌خوانی‌های خود را براساس روش و مکتب مداحی عراقی برپا می‌کردند.

 

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

 

«عبدالزهراء الکعبی»، «شیخ حمزه الزغیر»، «عبدالرضا الرادود»، «دکتر احمد الوائلی»، از بزرگان منبر حسینی در عراق به‌شمار می‌روند؛ بزرگانی که توانستند با روضه‌های ماندگار خود یاد عاشورا را زنده نگه‌ دارند.

*فریاد می‌زنیم که به تو ایمان آوردیم . . .

در این میان «شیخ یاسین الرمیثی» بیشترین تأثیر را بر جامعه مداحان عرب در خوزستان داشت؛ به اعتقاد کارشناسان، روضه وی با عنوان «یا حسین بضمایرنا» را می‌توان ماندگارترین اثر برجای مانده در تاریخ سینه‌زنی و عزاداری حسینی به شمار آورد.

 

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

 

اما چرا این روضه به این حد از اقبال اجتماعی رسید؟ دهه هفتاد میلادی …؛ «حزب بعث» که عراق را به سیطره خود درآورده بود، به‌دنبال سرکوب شیعیان و به انزوا کشیدن آنها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کرد.

به عبارتی دیگر روضه و مداحی کردن در آن زمان به معنای خودکشی تلقی می‌شد. اما در سال ۱۹۷۷ میلادی، زمانی که می‌توان آن را مشقت‌بارترین روزهای شیعیان عراق نامید، «یاسین رمیثی» سمفونی معروف خود با عنوان «یا حسین بضمایرنا صحنا بیک آمنا» را مداحی کرد.

روضه‌ای که در استان دیالی برگزار شد در واقع رژیم بعث را به مبارزه‌طلبی دعوت می‌کرد. «ای امام حسین ما با وجدان‌های –بیدار- خود فریاد میزنیم که به تو ایمان آوردیم». این سمفونی در حالی مورد استقبال شیعیان عراق قرار گرفت که پیام آن «مبارزه با ظلم و استبداد برأساس حب حسینی» بود.

این روضه‌خوانی شجاعانه در آن شرایط حساس و سخت و با آن حجم و محتوا، یاسین الرمیثی را به یک قهرمان بلامنازع در جهان تشیع تبدیل کرد.

*مبارزه‌طلبی در برابر «بعث»

«فالح حسون الدراجی» شاعر و نویسنده بزرگ عراقی در این ارتباط می‌گوید: شیخ یاسین الرمیثی در برابر ظلم و ستم رژیم بعث قرار گرفت و در آن شرایط خطرناک، عملی قهرمانانه را انجام داد و آن روضه معروف را در «دیالی» مکانی که قلب دشمنی بعث با محبان حسینی بود، برپا کرد.

وی در ادامه به اقدام رژیم بعث در سال ۱۹۷۷ میلادی در مواجهه با شیعیان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: این سال از جانب رژیم ظالم بعث به‌عنوان سال مبارزه با ارزش‌های حسینی به‌شمار می‌رفت، سالی که با هرگونه بزرگداشت یاد آن امام بزرگوار برخورد سرکوب‌گرایانه انجام می‌شد.  

الدراجی برپایی این روضه در سال ۱۹۷۷ میلادی آن هم در استان دیالی را دو رمز مهم موفقیت و تأثیرگذاری این سمفونی عنوان می‌کند و یادآور می‌شود: این روضه در واقع فریادی دربرابر ظلم طاغوت در هر جا و هر مکان است.

*یاسین در تبعید

یاسین الرمیثی از جانب رژیم بعث به آمریکا تبعید شد؛ در سال‌های تبعید زمانی که از وی پرسیده شد که بزرگترین آرزوی تو چیست در پاسخ در حالی که اشک از چشمانش سرایز می‌شد، گفت: چه چیزی برای من دوست‌داشتنی‌تر از زیارت امامم حسین(ع) و لمس ضریح مقدس او است؛ آرزو می‌کنم که پیش از مرگ برای یک بار که شده بتوانم به کشورم برگردم و سید الشهداء را زیارت کنم.

چیزی نگذشت که رژیم بعث سقوط کرد و یاسین الرمیثی به آرزوی خود رسید؛ پس از دو سال نیز جان به جان آفرین تسلیم کرد و در کشورش به خاک سپرده شد.

در سال‌های اخیر مراسم بزرگداشت، موکب‌ها و هیئت‌های زیادی در عراق به نام این چهره ماندگار شیعه در حال خدمت به سالار شهیدان هستند.

*از یاسین بیشتر بدانیم…

اسم حقیقی‌اش « یاسین خضیر جبر العبیدی» ملقب به «شیخ الروادید» یعنی پیرغلام حسینی است؛ وی در سال ۱۹۲۹ میلادی در شهر «رمیثه» عراق چشم به جهان گشود و در آن شهر نیز در سال ۲۰۰۵ میلادی چشم از جهان بست.

وی از مشهورترین مداحان و روضه‌خوانان حسینی که عراق به جهان تشیع عرضه کرد، به شمار می‌رود.

یاسین الرمیثی در زمان رژیم ظالم بعث عراق، در شهرهای نجف، کربلاء، سماوه، بصره، شهر رمیثه و جاهای دیگر به روضه‌خوانی و مداحی حسینی پرداخت.

در کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون بحرین و کویت نیز مجالس حسینی برپا کرد و پس از آنکه در دهه ۹۰ میلادی به اجبار به کشور آمریکا تبعید شود نیز به روضه‌خوانی در این کشور پرداخت.

*اما شاعر این سمفونی ماندگار کیست؟

«رسول محی الدین» یکی از بزرگ‌ترین شاعران شیعه عراقی است که در زمان بعث بارها مورد اذیت و آزار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی قرار می‌گرفت.

 

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

روضه‌خوانی عربی در خوزستان: مکتبی که در خوزستان با فریادهای «یاسین» برقرار ماند

 

وی در ارتباط با قصیده «یا حسین بضمایرنا» که توسط مداح اهل بیت زنده‌یاد «یاسین الرمیثی» ماندگار شد می‌گوید: در شهر «السماوه» در استان المثنی، جنوب العراق در حال بزرگداشت یاد امام حسین بودم که از طرف نیروهای امنیتی آن شهر احضار شدم؛ از من خواسته شد تا شعرگویی درباره امام حسین را کنار بگذارم و درباره رژیم بعث شعر بسرایم!

وی ادامه می‌دهد: من این درخواست آنها را رد کردم؛ یکی از آنها به من سیلی زد و مرا نقش بر زمین کرد؛ در همان لحظه این قصیده از قلبم به‌جوش آمد و شروع به فریاد کردن آن کردم: «یا حسین بضمایرنا، صحنا بیک آمنا / ای حسین با تمام وجود فریاد می‌زنیم که به تو ایمان آوردیم».

محیی الدین سرانجام در سال ۲۰۰۳ میلادی جان به جان آفرین تسلیم کرد؛ دست نوشته قصیده «یا حسین بضمایرنا» که اولین بار توسط خودش نوشته شد، نیز همراه او در جایگاه ابدیش دفن شد.

*آن روزهای عراق . . .

کارشناسان بر این باورند که شیعیان عراق در دوره حزب بعث با نوعی استیصال حقیقی سازمان یافته‌ای از طرف رژیم بعث مواجه شدند که زمینه‌های ضعف اجتماعی وسیاسی آنان را در دراز مدت فراهم آورد.

رژیم بعث پس از روی کار آمدن، با ابزارهای گوناگون و در سه جهت سعی کرد تا جامعه شیعی عراق را که اغلبیت جامعه عربی و مذهبی را در عراق تشکیل می‌دهند، نابود بلکه استیصال نماید.

ابتدا با اعمال محدویت‌های گسترده و همه جانبه به لحاظ فکری، فرهنگی، اقتصادی نسبت به شیعیان و بالاخره تلاش برای استیصال شیعیان در تعقیب، شکنجه و اعدام، عقوبت‌های دست جمعی، اخراج از عراق و آوارگی اقداماتی بوده که نسبت به شیعیان در این دوره اعمال شده است.

شیعیان در مقابل سه جهت‌گیری را در تعامل با رژیم بعث، داشتند؛ اصلاح و تلاش برای احقاق برخی از حقوق شیعیان، مبارزه و درگیر شدن و تلاش برای سرنگونی رژیم و بالاخره حفظ بقاء سه رویکردی است که در جامعه شیعه عراق رهبران و پیروانی داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، روضه‌خوانان و مداحان عرب خوزستانی پیش از انقلاب و حتی در زمان جنگ تحمیلی با الگو گرفتن از «یا حسین بضمایرنا» به زنده نگه‌داشتن روحیه شهادت‌طلبانه و مبارزه با استکبار پرداختند و در این راه با حضور همیشه در صحنه قوم عرب، باعث یکپارچگی صفوف اقوام کشور در مبارزه با دشمنان شدند.منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان