کد خبر: 345401
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۴:۰۵

همایش سران عشایر عرب خوزستان که در مجتمع شهید تندگویان اهواز

عصر اهواز - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان گفت: همه مشکلات و شبهات دینی از جایی آغاز می‌شود که افراد ناآگاه و گمراه بخواهند با تخریب چهره علما، خود به جای انسان‌های آگاه به مردم مشورت بدهند.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 12500
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحمید امانت بهبهانی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان ظهر امروز در همایش سران عشایر عرب خوزستان که در مجتمع شهید تندگویان اهواز برگزار شد، اظهار داشت: دعوت همه پیامبران از ابتدا تا زمان حضرت خاتم محمد مصطفی(ص) برای زنده نگهداشتن دین خداوند بود و افراد نادان بدانند که محفوظ ماندن دین نیز یک سنت الهی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان گفت: سران عشایر نیز همواره برای این هدف تلاش کرده‌اند و همان‌گونه که می‌بینید در ایام محرم و صفر منازل این افراد به حسینیه و تکایا تبدیل می‌شود و پذیرای عاشقان امام حسین(ع) است.

امانت بهبهانی تصریح کرد: گاهی برخی افراد تلاش می‌کنند از جامعه عالم‌زدایی کنند و با شگردهای گوناگون موجبات تضعیف جایگاه عالمان دین را فراهم نمایند.

وی ادامه داد: همانطور که اطرافیان پیامبر اکرم(ص) با ایشان دشمنی می‌کردند، بعد از زمان پیامبر نیز پیش آمده که افرادی پیدا می‌شوند که با استفاده‌های نابجا از نهاد دین، خود موجبات تضعیف مبانی دینی را سبب می‌شوند‌، از این رو سران عشایر باید با ایجاد وحدت میان قوم خود، جایگاه رفیع علم و عالمان دینی را به مردم گوشزد کنند تا از آسیب‌های اجتماعی و گمراهی‌ها در امان باشند.

امانت بهبهانی بر اجرای ‌دوره‌های تخصصی ویژه سران عشایر در آینده نزدیک تأکید کرد و گفت: این روز‌ها فرصت خوبی است تا از حضور صمیمانه مردم برای آگاهی‌بخشی دینی و حقوقی استفاده شودو مدیریت این مسئله مهم به دست سران و بزرگان عشایر است.

در ادامه این همایش رئیس دادگاه‌های عمومی و انقلاب استان خوزستان نیز گفت: بزرگان اقوام باید توجه داشته باشند که نعمت بزرگی در دست دارند که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنند تا هنگام بازخواست در پیشگاه خداوند، سربلند باشند.

سام نریمانی بیان داشت: با پیشرفت علم و تکنولوژی روزافزون، حل بسیاری از مشکلات از روش‌های سنتی به روش‌های علمی تغییر کرده است و شما بزرگان باید خود را به علم روز تجهیز کنید.

این مقام مسئول در دادگستری استان خوزستان تصریح کرد: اصلاح ذات‌البین دومین سؤالی است که پس از نماز در دنیای دیگر از آن پرسش می‌شود و این جایگاه آنقدر بزرگ است که به دست هرکس سپرده نمی‌شود.

نریمانی گفت: پیشگیری از وقوع جرم ممکن است برای سران اقوام تبعاتی به دنبال داشته باشد و اگر این افراد از لحاظ قانونی مورد حمایت قرار گیرند، فرصت بیشتری برای اقدام و عمل در این زمینه دارند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان خواستار برگزاری این همایش برای سایر اقدام استان خوزستان شد و گفت: در پایان این همایش‌ها باید خروجی اقدامات محاسبه و نقاط ضعف و قوت برای ادامه کار بررسی شود.

عبدالعباس زبیدی‌نیا رئیس اداره شوراهای حل اختلاف استان خوزستان

عبدالعباس زبیدی‌نیا رئیس اداره شوراهای حل اختلاف استان خوزستان

بزرگ‌ترین معضل موجود در استان، رسم غلط تیراندازی‌ درمراسم غم و شادی است

عبدالعباس زبیدی‌نیا رئیس اداره شوراهای حل اختلاف استان خوزستان نیز در ادامه این همایش اظهار داشت: برای اصلاح امور جامعه ابتدا باید از خودمان شروع کنیم و تأکید قرآن کریم نیز بر همین اصل است.

تیراندازی‌ در مراسم، رسوم نامطلوبی در جامعه ما بوده که بعد از وقوع، افراد زیادی را درگیر خود کرده و تبعات جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.

این مقام مسئول در دادگستری استان خوزستان گفت: بزرگ‌ترین معضل موجود در استان، رسم غلط تیراندازی‌ در مراسم غم و شادی است که موجب شده اسلحه در دست افراد زیاد شود و احساس ناامنی در استان افزایش پیدا کند.

وی اذعان داشت: همین موضوع موجب فرار سرمایه و برخی افراد متخصص و مورد اعتماد جامعه از این استان شده است.

زبیدی‌نیا تصریح کرد: مردم باید بدانند وقتی فردی دست به اسلحه می‌برد و موجب ترس میان مردم می‌شود، طبق قانون آیین دادرسی کیفری، مرتکب جرم محاربه شده است و مجازاتش اعدام است.

وی گفت: بزرگان عشایر دریای علم هستند و باید زکات این علم را با توجه بیشتر و ارائه آموزش و آگاهی به مردم بپردازند، اگر به دنبال حفظ آبروی استان و کاهش مهاجرت‌ها هستیم، باید هرکدام در این زمینه گام برداریم.

تیراندازی‌ در مراسم، رسم نامطلوبی در جامعه است

همچنین معاون دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز نیز گفت: عدالت ترمیمی آخرین یافته علم جرم‌شناسی است و با وجود اینکه سال‌ها پیش به دست آمده، اما متأسفانه اکنون مورد توجه قرار گرفته است.

حسن مسعودی نسب اظهار داشت: تیراندازی‌ در مراسم، رسوم نامطلوبی در جامعه ما بوده که بعد از وقوع، افراد زیادی را درگیر خود کرده و تبعات جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.

وی با تأکید بر امر پیشگیری، از سران عشایر خواست تا همانند گذشته وارد میدان شوند و این جرم را در میان طایفه خود ریشه‌کن کنند.

مسعودی‌ نسب گفت: البته برای تیراندازی‌های غیرمجاز نیازمند یک دستورالعمل واحد هستیم تا طبق آن اقدام کنیم.

این مقام مسئول دادگستری استان خوزستان ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران آن ایشان، تصریح کرد: از ظرفیت این ایام و مراسمی که برگزار می‌شود، باید استفاده شود و تبعات شوم اقدامات غلط و مضموم را به مردم اطلاع‌رسانی کرد.

در پایان این همایش از ۱۰ نفر از سران عشایر با اهدای لوح تقدیر و هدیه، قدردانی شد.

 منبع: عصر اهواز
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان