کد خبر: 344243
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳

با اجرای طرح تجاری عمرانی قائم در مرکز شهر دزفول به خانه های تاریخی آسیب و خسارت وارد شد.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 8631


با اجرای طرح تجاری عمرانی قائم در مرکز شهر دزفول به خانه های تاریخی آسیب و خسارت وارد شد.

اجرای این طرح علاوه بر خسارت به بافت قدیم دزفول مشکلات بسیاری را برای اهالی موجب شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول در خصوص خسارت وارده ناشی از اجرای این طرح گفت:سهل انگاری و بی توجهی در اجرای طرح قائم در هسته مرکزی شهر دزفول موجب تخریب ده ها خانه تاریخی در مسیر اجرای این طرح شده است.

حجت آریایی افزود:با اجرای طرح قائم که در محدوده خیابان شریعتی تا طالقانی دزفول در دست اجراست بخش عمده ای از خانه های تاریخی ،سازه های آبی قمش و ساباط تخریب شده است.

وی خسارت وارده به بافت ارزشمند تاریخی دزفول ناشی از اجرای این طرح در سالهای گذشته را سهل انگاری و بی توجهی به قانون از سوی متولیان امر دانست و گفت:با اجرای این طرح عمرانی تجاری ساباط خانه عدسی،سه در،خانه احمدی،خانه مستوفی که ثبت ملی شده ،خانه عدسی ،خانه خردمند ،خانه ضیایی (خلیلک) و دهها خانه تاریخی دیگر تخریب شده اند و کسی هم پاسخگو نیست.

آریایی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته نیز در ساخت یک پارکینگ طبقاتی چند خانه تاریخی در دزفول تخریب شده بود گفت:دستگاه متولی احداث این پارکینگ برای اجرای این طرح هماهنگی لازم را با اداره میراث فرهنگی کرده بود ولی در برخی موارد به قانون توجه نکرده و تعدادی از خانه های تاریخی به عنوان میراثی ارزشمند از گذشته تخریب شدند به گونه ای که اثری از آنها باقی نمانده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول افزود:با توجه به خسارت وارده به بافت قدیم دزفول از سوی میراث فرهنگی در دستگاه قضایی شکایت شد ولی این شکایت ها نیز راه به جایی نبرد .

وی با اشاره به آثار ثبت ملی دزفول گفت:۸۰ خانه تاریخی ثبت ملی در شهرستان دزفول وجود دارد که علاوه بر آن چهار تپه همراه با محوطه جندی شاپور،۳۳ مسجد و اماکن مذهبی،۳ حمام،۷ ساباط،یک کاروانسرا،پل باستانی و یک کوره آجرپزی در دزفول ثبت ملی شده اند .

آریایی حفاظت از این آثار را کاری دشوار دانست و گفت:حفاظت از انبوه آثار تاریخی و باستانی نیازمند نگهبان و صرف هزینه هایی است ضمن اینکه جلوگیری و توقف ساخت و ساز در بافت قدیم دزفول نیز هزینه هایی برای میراث فرهنگی در پی دارد لذا مردم باید در این امر میراث فرهنگی را یاری کنند تا ضمن حفظ آثار باستانی و ارزشمند پیشینیان شان و منزلت شهروندان نیز حفظ شود .
دزفول به عنوان شهر آجر بیش از ۲۰۰ هکتار بافت قدیم دارد .

انتهای پیام/ممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان