کد خبر: 343785
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۴

عصر اهواز - دولت هنوز پروژه بزرگ احیای رودخانه کارون را کلید نزده و در حالی که منتظر تصویب لایحه برنامه ششم در مجلس برای احیای کارون بزرگ است، ورود فاضلاب های خام شهری و روستایی، صنعتی، کشاورزی و حتی بیمارستانی به رودخانه بزرگ کارون ادامه دارد.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 12500

 پروژه احیای رودخانه کارون

عصر اهواز – دولت هنوز پروژه بزرگ احیای رودخانه کارون را کلید نزده و در حالی که منتظر تصویب لایحه برنامه ششم در مجلس برای احیای کارون بزرگ است، ورود فاضلاب های خام شهری و روستایی، صنعتی، کشاورزی و حتی بیمارستانی به رودخانه بزرگ کارون ادامه دارد.

دولت در لایحه برنامه ششم توسعه بودجه ای ۱۰۰ میلیارد تومانی برای احیای رودخانه کارون در نظر گرفته و وزیر نیرو نیز عنوان کرده که کارون تا پایان برنامه ششم توسعه با حذف منابع آلاینده، احیا خواهد شد.

به گزارش عصر اهواز ، همین مسئله موجب شده تا برخی از کشورهای خارجی برای همکاری در طرح احیای کارون بزرگ ابراز تمایل کنند. فرانسه و سوئیس کشورهایی هستند که تمایل خود را برای همکاری با ایران در طرح ۵ ساله احیای کارون اعلام کرده اند و حتی پیرو مذاکراتی که با استانداری خوزستان داشته اند، پروژه هایی نیز در راستای احیای کارون برای واگذاری به این کشورها در نظر گرفته شده بود اما به نظر می رسد همکاری این کشورها در طرح ۵ ساله احیای کارون فعلا منتفی شده است.

 

وزیر نیرو : برای احیای رودخانه کارون قراردادی با کشورهای خارجی بسته نمی شود

وزیر نیرو : برای احیای رودخانه کارون قراردادی با کشورهای خارجی بسته نمی شود

«حمید چیت چیان» وزیر نیرو در این خصوص گفت: “ما برای نجات کارون بنای این را نداریم که با کشور خاصی قرارداد ببندیم، تمام فناوری هایی که در این خصوص مورد نیاز است در ایران موجود است، فقط یک برنامه ریزی نیاز داشته و برنامه ریزی این بوده که ما در طی اجرای برنامه ششم توسعه یعنی در طی ۵ سال، از ورود فاضلاب های صنعتی، شهری و همینطور زهاب های کشاورزی به رودخانه کارون جلوگیری کنیم تا بتوانیم کارون را به شرایط مطلوب گذشته اش برگردانیم.”

 

احمد سیاحی : رشد ۷۸ برابری بودجه احیای رودخانه کارون

احمد سیاحی : رشد ۷۸ برابری بودجه احیای رودخانه کارون

نکته جالب دیگر در خصوص احیای کارون، افزایش بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی پیشنهادی دولت در لایحه برنامه ششم توسعه به ۷۸۰۰ میلیارد تومان است. «احمد سیاحی» معاون عمرانی استاندار خوزستان در این خصوص گفت: “قرار بر این است میزان ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای ارتقاء کیفی آب کارون تخصیص داده شود.”

دولت هنوز پروژه بزرگ احیای کارون را کلید نزده و در حالی که دولت منتظر تصویب لایحه برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی برای احیای کارون بزرگ است، ورود فاضلاب های خام شهری و روستایی، صنعتی، کشاورزی و حتی بیمارستانی به رودخانه بزرگ کارون ادامه دارد.منبع: عصر اهواز
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان