کد خبر: 343720
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲

عصر اهواز - مردم خوزستان و بالاخاص اعراب خوزستان که همیشه عشق به اهل‌بیت نزد آنها پایان‌ناپذیر بوده و احترام و عزت ماه محرم در بین این طوایف از جایگاهی رفیعی برخوردار است، از روزها قبل به استقبال این ماه عزیز و تقدیس شده با آستان اشک شیعیان علی(ع) می‌روند.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 12500

اعراب خوزستان که همیشه عشق به اهل‌بیت نزد آنها پایان‌ناپذیر بوده و احترام و عزت ماه محرم در بین این طوایف از جایگاهی رفیعی برخوردار است، از روزها قبل به استقبال این ماه عزیز و تقدیس شده با آستان اشک شیعیان علی(ع) می‌روند.

به گزارش عصر اهواز ، دهه نخست ماه محرم همواره به واسطه قربت شیعیان به اهل بیت عصمت و طهارت(علیهما السلام)، همچنین داغی که خون سالار شهیدان بر دل ائمه معصومین و شیعیان علی بر جای گذاشت، از حرارت و مناسک خاصی برخوردار است.

سینه زنی سنتی در خرمشهر /گزارشی از آئین و سنن مردم خوزستان در ماه محرم /مواکب اعراب خوزستان در رکاب سالار شهیدان

بر همین اساس از دیر باز هر نقطه از کشورمان ایران و همچنین سایر نقاط شیعه‌نشین جهان، هر قوم و ایل و تباری فارغ از زبان و پوشش و ملیت و از رنگ پوست، آن طور که از نیاکان خود آموخته‌اند به ندای امامان معصوم مبنی بر عزاداری برای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین لبیک گفته و در عزای حضرتش شهر و دیار خود را سیاه‌پوش و غرق در ماتم می‌کنند.

آیین‌های محرم شاید در نگاه اول متفاوت به نظر آیند، اما همه این سنن نقطه اشتراکی دارند که آن نیز هم‌نوایی با حماسه عاشورا و همدردی با وقایع کربلای خونین است و تب داغ این سنت‌ها همواره در زندگی روزمره مردم تاثیرگذار بوده و خط قرمزی برای اهل دین و دوست‌داران اهل‌بیت به شمار می‌رود.

استان خوزستان به عنوان یکی از پیشتازان عرصه عزا در دهه نخست ماه محرم‌الحرام، که به واسطه آن مردم در غم شهادت مظلومانه نجل اکبر حیدر کرار(ع) به برگزاری مراسم‌های گوناگونی با انواع و اشکال عزاداری و طرق مختلف سینه‌زنی می‌پردازند، همواره در ارائه زیباترین اشکال عزاداری زبان‌زد خاص و عام بوده و این رسم و رسومات حتی در مراکز آموزش عالی نیز برای استفاده دانشجویان تدریس و معرفی می‌شوند.

مردم اعراب خوزستان خوزستان همچون سایر اقوام که همیشه عشق به اهل‌بیت نزد آنان پایان ناپذیر بوده و احترام و عزت ماه محرم در بین این طوایف از جایگاهی رفیعی برخوردار است، از روزها قبل به استقبال این ماه عزیز و تقدیس شده با آستان اشک شیعیان علی(ع) می‌روند.

با گردشی در شهرهایی همچون آبادان، خرمشهر، اهواز، شادگان، سوسنگرد، حمیدیه، هویزه، ماهشهر و رامشیر رخت تیره عزا را بر تن این شهرها مشاهده می‌کنیم، در حالی که کوچه به کوچه و سر هر کوی مواکبی برای استقبال از خادمان اهل‌بیت و عزاداران حسینی بر پا شده و همگی مهیایی یک جشن عاشقی در سالگشت بزرگمردی سرداران کربلا، که همانا ابوالفضل العباس، علی اکبر، قاسم ابن الحسن مجتبی، علی اصغر و اباعبدالله الحسین (علیهما السلام) هستند.

توان فرهنگی استان خوزستان در برگزاری آئین و سنن عزاداری ظرفیتی پایان‌ناپذیر است که در این گزارش قصد معرفی چندی از این آداب را نزد اعراب خوزستان داریم.

مواکب حسینی، نام ایستگاه‌هایی که در نقاط مختلف شهر و گاه در یک نقطه متمرکز چندین آلاچیق و چادر برای پذیرایی از عزاداران حسینی برپا شده و اقوام و طوایف و گرو‌ه‌ها جدا از عزاداری، سعی دارند تا در سایر اوقات روز‌های دهه نخست محرم نیز به طرق دیگر از عزاداران پذیرایی کرده و انها را تشویق به حضور در مراسمات بزرگ سینه‌زنی در حسینیه‌ها و تکایا کنند.

این تکایا که همواره نامشان به قهوه تلخ، چای دارچین، بخور و صدای دلنشین روضه سیدالشهدا گره خورده، نقش پررنگی در گرما بخشیدن در مراسمات آئینی ماه محرم دارند، چرا که این مواکب بدون هیچ چشمداشتی در راه حسین(ع) خدمت خالصانه به عزاداران می‌کنند و دیگران نیز از همین بابت تشویق به اکرام و احسان در راه اهل‌بیت می‌شوند، این قبیل کارها را می‌توان به طور گسترده‌تر در ایام اربعین حسینی به وضوع در این شهرها و در خارج از مرزها و در مسیر زائران مشاهده کرد.

اما بازارهای شهرهای خوزستان نیز همچون مواکب، تکایا و حسینیه‌ها نیز از گرمی خاصی برخوردارند این روزها، همچون روزهای عید در تب و تاب بالایی به سر می‌برند و مردم نیز برای احسان و عزاداری در ماه محرم جملگی ره بازار پیشه کرده‌اند و به خرید مایحتاج خود برای تکریم مقام شهدای کربلا می‌کنند.

حضور نذرداران در بازار و خواروبار و تکیه‌داران در بازار قماش و عزاداران در بازار بندگی همه و همه خبر از فرا رسیدن ماهی می‌دهد که بوی حسین سراسر جان انسان‌های یک شهر را پوشانده و آنها با مولای خود عهد بسته‌اند که تا ابد فداکاری و ایثار حضرتش را در راه احیای دین مبین اسلام به دست فراموشی نخواهند سپرد.

اعراب خوزستان خوزستان همچون سایر اقوام که همیشه عشق به اهل‌بیت نزد آنان پایان ناپذیر بوده و احترام و عزت ماه محرم در بین این طوایف از جایگاهی رفیعی برخوردار است، از روزها قبل به استقبال این ماه عزیز و تقدیس شده با آستان اشک شیعیان علی(ع) می‌روند.

بازار گرم عاشقی در عزای حسن نیز کم‌کم آغاز می‌شود و خیل عظیم مردان و زنانی که برای حضور در مراسمات عزاداری به سمت و سوی حسینیه‌ها و محافل روضه سیدالشهدا گسیل خواهند شد، مهیای برپایی این محفل نورانی هستند تا هر کدام به طرق خود در عزای اباعبدالله حضور یابند و عزاداری کنند.

مردم اعراب خوزستان خوزستان نیز با هوسه، لطمیه و چلاب به سبک‌های مختلف از جمله کربلایی، خرمشهری، بوشهری و آبادانی به زیبا‌ترین شکل ممکن، خاطراتی را در عزای حسین رقم خواهند زد که حضور در صفوف عزاداران و حتی تماشای آن واقعه عاشورا در صحرای کربلا در سال ۶۱ هجری را برای هر شیعه‌ای تداعی می‌کند.

هوسه یک چهار بیتی است که بیت آخر آن کوبنده‌تر و بلندتر خوانده می‌شود و مردان و زنان حاضر در مجلس آن را چند بار تکرار می‌کنند.

 

گزارشی از آئین و سنن مردم خوزستان در ماه محرم /مواکب اعراب خوزستان در رکاب سالار شهیدان

 

اعراب خوزستان

اعراب خوزستان

اعراب خوزستان

عزاداران اعراب خوزستان به بیت آخر «ردادیه» گفته و اعراب هنگام خواندن «ردادیه» در وسط میدان «یزله» می‌کنند. این شیوه از گذشته در میان زنان و مردان عرب رواج داشته است و از پرشورترین مراسم عزاداری به شمار می‌رود.

یزله نیز به این صورت است که تعدادی از زنان و مردان در وسط میدان در حالی که بر پیشانی خود می‌زنند، جولان می‌کنند که این اوج ناراحتی آنان را می‌رساند.

جوانان اعراب خوزستان، در آئیین‌های مختلف سینه‌زنی اغلب تمایل به سینه‌زنی به سبک چلاب دارند، این جوانان غالبا چفیه بر کمر و گردن، دسته دسته از محله‌های مختلف به موکب‌های حسینی می‌روند تا خود را برای چلاب زنی آماده کنند.

ایشان دوشادوش هم می‌ایستند، حلقه می‌زنند و دست چپ خود را بر کمر نفر کناری می‌گذارند، پای راست را بالابرده، محکم بر زمین می‌کوبند و سپس دست‌ها را بر سینه می‌زنند.

میان مداحی وقتی مداح وقفه‌ای می‌دهد یکی از میان مجلس فریاد می‌زند «یاعلی» سایر چلاب‌زنان در جواب می‌گویند «یا ابو حسین».

این نوع سینه‌زنی به روش‌های دیگری همچون شیوهبلایی در شهرهایی همچون خرمشهر رواج بسیاری دارد که در آن سینه‌زنان و عزادران به صورت در جا ایستاده در صفوف طولانی و با نغمه نوحه‌ها پر معنای عربی به سینه‌زنی می‌پردازند.

معمولا در پایان تمام این سینه‌زنی‌ها شوری برپا خواهد شد و عزاداران با سینه‌زنی‌های پی در پی و مداوم خود پاسخ حرارتی که در نوحه مداح است را پاسخ می‌دهند.

زنان اعراب خوزستان نیز شیوه‌های متفاوتی برای سوگواری و سینه‌زنی دارند، «ملایه» که نام مداح زنان است، وقتی شروع به روضه‌خوانی می‌کند که اغلب زنان عرب ثوب‌های عربی می‌پوشند و چهار زانو دور تا دور اتاق را پر می‌کنند و شیله‌های مشکی (روسری عربی) خود را جلوی چشمانشان می‌آورند و پنهان و یا آشکار مویه و اشک می‌ریزند.

پس از روضه‌خوانی نوبت به سینه‌زنی می‌رسد، ابتدا زنان دست‌ها را بر پاها کوبانده گاهی که ریتم ملایه تغییر می‌کند عزاداران باید با دست راست بر سینه بزنند و دست چپ‌شان را بر پای چپ بکوبند.

زنان همچنین سینه‌زن ایستاده را همواره اجرا می‌کنند که در آن، دست ها را به صورت ضربدر کرده و بر سینه می زنند و با ریتمی کند سینه زنی را ادامه می‌دهند تا جایی که برای لحظاتی این ریتم تندتر می شود و زنان با «اها،اها» گفتن، ملایه را همراهی می‌کنند. به این نوع سینه‌زنی که زنان با سرعت دست‌ها را بر سینه می‌زنند «رشگ» گفته می‌شود.

اعراب خوزستان

اعراب خوزستان

 

گزارشی از آئین و سنن مردم خوزستان در ماه محرم /مواکب اعراب خوزستان در رکاب سالار شهیدان

اعراب خوزستان

 

پس از سینه‌زنی به شیوه ایستاده، روضه خوانی وارد ریتم و مرحله دیگری می‌شود. این بار زن های سیاه پوش که برخی عباهای خود را دور کمر می‌بندند گرد هم جمع می‌شوند. یکی از ملایه‌ها اشعاری را در وصف یکی از شهدای کربلا می‌خواند و به مصراع آخر که می‌رسد زنان به صورت پرشی در جهت راست و چپ به صورت هماهنگ پایکوبی می‌کنند و مصرع آخر را با مُلایه تکرار می‌کنند. زنان خرمشهری به این مراسم «وسط المیدان»  می‌گویند. انتهای هر مراسم «یزله»، نیم‌خیز پایین می‌آیند و برمی‌خیزند. عقب می‌روند و جای خود را به گروه‌های عزادار بعدی می‌دهند.

عزداری‌ها از شب ششم ماه محرم به اوج خود می‌رسد و بزرگداشت مقام قاسم به عنوان شهید تازه داماد کربلا، از جایگاه ویژه‌ای نزد مردمان اعراب خوزستان این منطقه برخوردار است.

شب نوجوانان عاشورایی، شب روضه قاسم بن الحسن(ع) یکی از اهم شب‌های محرم است که در بین مردمان این خطه به (عرس القاسم) معروف است، چرا که مردم اعراب خوزستان خوزستان جوانان خود را همچون فرزندان رشید اباعبدالله و امام حسن مجتبی می‌خواهند، شهادت طلبی قاسم(ع) و پا فشاری او برای رسیدن به شهادت، زیباترین الگو را برای رهروان خط سرخ شهادت رقم زد و این خط مشی و همان راهی‌ست که جوانان اعراب خوزستان منطقه برای رسیدن به آن در انتظار لحظه‌ای هستند تا دین خود را به مولای خود ادا کنند.

شب هفتم نیز با نام نامی طفل شهید شش ماهه کربلا، حضرت علی اصغر(ع) فرزند کوچک امام حسین(ع) و حضرت رباب دختر امرالقیس است که با تیر سه شعبه حرمله بن کاهل اسدی به شهادت رسید.

مصیبت علی اصغر(ع) همانگونه که برای حسین(ع) جان‌کاه بود برای شیعیان راهش نیز مصیب‌وار است و عزای علی اصغر همواره یکی از جانسوز ترین عزاهای امت شیعه در ماه محرم به شمار می‌رود که در آن، در مراسمات مختلف عزادران با در دست داشتن گهواره‌ای یاد و خاطره طفل شیر خواره اباعبدالله الحسین را گرامی می‌دارند.

عزاداران حسینی در خوزستان با آراستن جوانی در شب هشتم، یاد یکه جوان واقعه عاشورا حضرت علی اکبر(ع) را گرامی می‌دارند، در جایی که نخستین جوان بنی‌هاشم به میدان رفت و ندای پدر را لبیک گفت. علی اکبر(ع) الگوی سبقت گرفتن در شهادت است و چراغ راه عاشقان و عزاداران حسین به شمار می‌رود.

ستاره ۳۴ ساله آسمان کربلا و بزرگ‌ترین یار و یاور حسین(ع)، ابوالفضل العباس یعنی چهره درهم کشیده و این نام نشان از صلابت و توانمندی سقای کربلا دارد. علمدار کربلا را عزاداران حسینی هیچ‌گاه فراموش نخواهند کرد و در شب تاسوعا با در دست گرفتن علم سبز بنی‌هاشم و سرخ شهادت یاد این الگوی تواضع و فروتنی و ایثار را گراتمی ‌می‌دارند.

عباس(ع) نمونه بارز عشق به جهار در بین مردم خوزستان است و به پاس هیبت و جوانمردی یکه بردار تاریخ اسلام نام‌های زیادی در این استان به نشان و استعانت از سقای کربلا به چشم می‌خورد و به گوش می‌رسد.

یاد عباس‌های دوران ما نیز که به تبعیت از مولای خود سقای دشت خود و در راه خاک و دین نقش بر زمین شدند نیز گرامی باد.

شب عاشورا که نزد اعراب خوزستان به لیله الحی نیز معروف است متعلق به امام حسین(ع) الگوی آزادگان جهان است. شهامت، ایثار، بردباری، تسلیم، رضا، وفا، فروتنی، شجاعت و پایداری امواج اقیانوس بی منتهای حسین است که خیل عاشقانش را همه ساله گردا گرد مواکب و تکایا جمع می‌کند تا در عزای حضرتش مویه کنند.

عزاداری برای حسین(ع) بخشی از زندگی مردمان این خطه به شمار می‌رود و در هر گوشه از خانه و کوچه و خیایان‌های خوزستان می‌توان بیرقی، پرچمی و نامی از سید و سالار شهیدان یافت، به گونه‌ی گه هیچ جرعه آبی بی نام حسین نوشیده نمی‌شود و هیچ همتی بی نام عباس رخ نمی‌دهد.

————————-

گزارش از: علی دایلی

خبرنگار خبرگزاری فارس

اعراب خوزستانمنبع: خبرگزاري فارس
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان