کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 342634
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۳

عصر اهواز - سهم خوزستان از نفت در برنامه ششم مشخص شود و 2 درصد به استان خوزستان و 2 درصد به مناطق محروم اختصاص یابد.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 12500

به گزارش عصر اهواز، سهم خوزستان از نفت در برنامه ششم مشخص شود و ۲ درصد به استان خوزستان و ۲ درصد به مناطق محروم اختصاص یابد.

روز گذشته جلسه مجمع نمایندگان استان خوزستان با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بیکاری یکی از حادترین مشکلات استان خوزستان

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام مجید ناصری نژاد رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان، گفت: استان خوزستان ظرفیت های بی نظیر و ویژه ای دارد که اگر به تنهایی از این ظرفیت ها استفاده شود،می توان مشکلات تمام کشور را حل کرد.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۸۵ درصد تولید نفت کشور دراستان خوزستان است،افزود: نیشکر،پتروشیمی،بنادر وکشاورزی استان خوزستان از ظرفیت های بالقوه استان خوزستان است؛اما متأسفانه علی رغم همه این ظرفیت ها به مرور زمان شاهد کاهش بودجه استان خوزستان بوده ایم.

وی افزود: زمانی استان خوزستان در ردیف اول و دوم توسعه بوده است و اکنون به رتبه بیست و یکم رسیده است.

ناصری نزاد با بیان اینکه بسیاری از مردم خوزستان قصد مهاجرت از این استان را دارند، اظهار کرد:بسیاری از نخبه های استان در حال مهاجرت هستند و درهمین راستا تقاضا داریم رسیدگی ویژه ای به وضعیت استان خوزستان شود که اگر رسیدگی های لازم صورت نگیرد،جبران آن مقدور نیست.

نماینده مردم شادگان با اشاره به اینکه بیکاری یکی از حادترین مشکلات استان خوزستان است،افزود:با وجود شرکت های نفتی،گاز و پتروشیمی شایسته نیست،جوان خوزستانی بیکار باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان، تصریح کرد: باید در برنامه ششم توسعه نگاه ویژه ای به استان خوزستان صورت گیرد و راه آهن خوزستان که از نخستین راه آهن های کشور است باید توسعه یابد.

۲۰۱۶۰۹۱۰۳۵۴۴۴۵۸۲۸۹_orig

قدردانی از مردم خوزستان تنها با آبادانی خوزستان

در ادامه این جلسه، علی لاریجانی با بیان اینکه در اصل توجه به خوزستان تردیدی نیست، اظهار کرد: باید از استان خوزستان به دلیل نقش ویژه ای که در دوران دفاع مقدس داشته و همچنین جانفشانی های مردم این استان در دوران دفاع مقدس قدردانی کرد که قدردانی از مردم این استان تنها با آبادانی خوزستان صورت می گیرد.

وی افزود: خوزستان امروز درگیر مشکلاتی مانند ریزگردها و آب و فاضلاب است اما مزیت های بسیاری در این استان وجود دارد و با توجه به این مزیت ها می توان پیشرفتی در آبادانی کشور ایجاد کرد.

رئیس مجلس در ادامه سخنان خود پیشنهاد داد: کمیته خاصی در استان خوزستان تشکیل شود که کارهای نقدی سال جاری از این طریق عملیاتی شود و تا حد مقدور مشکل اعتبارات سیل،کمبود نیروهای بیمارستانی و برخی جاده ها حل شود.

۲۰۱۶۰۹۱۰۲۱۹۱۳۷۳۴۴۴_orig

سهم خوزستان از نفت در برنامه ششم مشخص شود

دکتر لاریجانی با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود در برنامه ششم توسعه یک جایگاه تعریف شده برای استان خوزستان در نظر گرفته شود، اظهارداشت: سهم استان خوزستان از نفت در برنامه ششم مشخص شود و ۲ درصد به استان خوزستان و ۲ درصد به مناطق محروم اختصاص یابد.

وی با تأکید براینکه می توان از خطوط اعتباری جدید جذب شده از بانک های خارجی، سهم قابل توجهی به استان خوزستان اختصاص داد، افزود: صنایع جانبی نفتی با توجه به اینکه این استان از حجم آب مناسبی برخوردار است؛ می تواند در استان خوزستان ارزش افزوده ایجاد کنند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه چند محور را برای توسعه استان خوزستان در برنامه ششم توسعه می توان گنجاند، ادامه داد: محور نخست، محور نفت و صنایع نفتی است،دومین محور “صنایع آب بر” همانند فولاد و محور سوم صنایع تکمیلی کشاورزی و بسته بندی که می توان بر روی آن برنامه ریزی اصولی کرد.

تعطیلی برخی صنایع مهم خوزستان باید بررسی شود

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه تعطیلی برخی صنایع مهم خوزستان باید بررسی شود،ادامه داد: باید با بررسی ها ریشه مشکلات مشخص شود تا بتوان وضع موجود را حفظ کرد.

وی همچنین با بیان اینکه لایروبی اروند جزو مطالبات جدی ایران است، افزود: در لایروبی اروند مشکل اصلی کشور عراق است و سرمایه گذاری سنگینی می طلبد که باید از محل دیگری برای آن اعتبار تخصیص داده شود.

۲۰۱۶۰۹۱۰۲۷۴۱۰۰۴۵۶۸_orig

عراق بازار خوبی برای محصولات استان خوزستان

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور عراق بازار خوبی برای محصولات استان خوزستان است،تصریح کرد: زیرساخت های افزایش ارتباط با کشور عراق باید ایجاد شود و راه های ارتباطی همانند راه آهن به این کشور با استفاده از فاینانس افزایش یابد.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد با دید صادراتی به وجود آمدند اما به دروازه واردات تبدیل شده اند، افزود: تسهیلات درنظرگرفته شده برای مناطق آزاد همانند معافیت مالیاتی نباید برای تمامی مناطق یکسان باشد، اگر صادرات توسط منطقه ای صورت گرفت معافیت باید به یک میزان و اگر صادراتی توسط این منطقه صورت نگرفت؛ به میزان دیگر متفاوت باشد.

استفاده از خطوط اعتباری برای گرد و خاک و فاضلاب خوزستان

لاریجانی با اشاره به مشکل آب شرب در برخی مناطق استان، ادامه داد: باید اعتبار دریافت شده از سوی مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده احیاء شود، بنده در این رابطه با معظم له صحبت خواهم کرد.

وی با بیان اینکه کشوری همانند اتریش برای سرمایه گذاری در زمینه های محیط زیستی علاقمند است، بیان کرد: می توان از خطوط اعتباری برای رفع مشکلاتی همچون گرد و غبار و آب و فاضلاب در استان خوزستان بهره گرفت.منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

نظرات برای این مطلب بسته شده است.


Sorry, the comment form is closed at this time.

اخبار خوزستان