کد خبر: 341259
تاریخ انتشار: جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۷

امتیاز خبر: 94 از 100 تعداد رای دهندگان 7231


نیروهای عراقی در ادامه عملیات آزاد سازی الشرقاط در شمال این کشور ضد داعش، موفق به آزاد سازی مناطق جدیدی از لوث تکفیری ها شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از السومریه، منابع عراقی از پیشروی نیروهای لشگر نهم زرهی عراق به سوی مرکز الشرقاط در شمال این کشور خبر دادند و اعلام کردند: نیروهای زرهی در ۵۰۰ متری فرمانداری الشرقاط هستند. پیشروی برای آزاد سازی مناطق باقیمانده در اطراف شهر ادامه دارد.

این منابع به هلاکت سرکرده گردان انغماسی الشرقاط ملقب ابومهاجر الاوزبکی و ۹ نفر از همراهانش در درگیری الشرقاط اشاره و تاکید کردند: داعش دچار فروپاشی شده است. طی ساعات آینده سرنوشت نهایی رقم می خورد.

این در حالی است که برخی منابع عراقی از تسلط نیروهای عراقی بر ساختمانهای دولتی در مرکز الشرقاط خبر دادند.

برخی منابع به سیطره بر دو منطقه العسکری و البعاجه در مرکز الشرقاط اشاره کردند.

تعداد داعشی های باقی مانده در الشرقاط

کریم النوری از مسئولان ارشد حشدالشعبی عراق گفت: نیروهای امنیتی و مردمی پیشروی های قابل ملاحظه ای در الشرقاط به دست آورده اند.

وی افزود: اوضاع داعش در الشرقاط بسیار بحرانی است و این گروه متحمل خسارات مادی و انسانی زیادی شده است. بر اساس اطلاعات واصله تعداد کشته شدگان داعش ۱۱۰ نفر برآورد می شود.

النوری از فرار شمار زیادی از داعشی ها با وجود تیم های اعدام و مراکز ایست بازرسی تکفیری ها خبر داد و اعلام کرد: داعشی ها که در داخل الشرقاط حضور دارند ۵۰۰ نفر است که در منازل همدستان مخفی شده اند. اما بیشتر ساکنان به ویژه عشایر الجبوری ضد داعش هستند.

وی بیان کرد: داعشی ها توپ و سلاح سنگین دارند اما در برابر سلاح های پیشرفته نیروهای امنیتی و حشد الشعبی حرفی برای گفتن ندارند و همانند سابق به کاشتن بمب و بمب گذاری منازل روی آورده اند.

آزاد سازی ۷۰ درصد الشرقاط

نیروهای عراقی به وادی جرناف در شمال الشرقاط که جاده نظامی داعش محسوب می شود رسیده اند و ارتباط موصل را با الشرقاط قطع کردند.

علی الحسینی سخنگوی حشدالشعبی عراق اعلام کرد: نیروهای عراقی ۷۰ درصد از الشرقاط را آزاد کرده اند و ارتباط آن را با موصل به طور کامل قطع کرده اند.

اهتزار پرچم عراق در روستای الخضرانیه

منابع وابسته به حشدالشعبی از اهتزاز پرچم عراق بر فراز سیلوی الشرقاط در مرکز روستای الخضرانیه در شمال استان صلاح الدین خبر دادند.

آزادسازی چندین روستا در الشرقاط

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین اعلام کرد: نیروهای لشگر نهم و تیپ ۷۳ ارتش عراق موفق به آزاد سازی روستاهای الصبخه و بعاجه در شمال الشرقاط در استان صلاح الدین شده اند.

این منبع تاکید کرد: این دو روستا در شمال الشرقاط واقع شده اند. نیروهای عراقی پیشروی های قابل ملاحظه ای در محورهای غربی و شمالی داشته اند.

به گفته این منبع نیروها عراقی بر بیش از ۱۴ روستا مسلط شده اند.

شایان ذکر است در روز گذشته منابع عراقی اعلام کردند: مناطقی که در جریان عملیات الشرقاط آزاد شده اند عبارتند از؛ العیثه، المسیحلی، جدعان، الصبخه، السکنیه، عذیه، الحکنه، الخصم، الجمیله، اجسمه و الجمیله الجدیده.

الشرقاط از موقعیت جغرافیایی ممتازی برخوردار است به طوری که میان سه استان واقع شده است و مسافت تقریبا یکسانی با هر سه استان دارد. الشرقاط در ۱۱۵ کیلومتری جنوب استان نینوا، ۱۲۵ کیلومتری شمال تکریت مرکز استان صلاح الدین و ۱۳۵ کیلومتری غرب استان کرکوک واقع شده است.

الشرقاط به مثابه راه عبور نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل محسوب می شود. رقم زدن نبرد الشرقاط به مثابه نزدیک شدن نیروهای عراقی به مرزهای موصل است. این بدان مفهوم است که هیچ مانع جغرافیایی زمینی میان نیروهای نظامی و هدف اصلی یعنی موصل نباشد.

در واقع با آزادسازی موصل، عراق وارد مرحله حساس و مهم یعنی تمام کردن کار داعش در مهمترین مرکز آن یعنی در موصل است.منبع: مهر
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان