کد خبر: 340846
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳

امتیاز خبر: 95 از 100 تعداد رای دهندگان 11741


آبادان ـ فرمانده پایگاه دریایی آبادان و خرمشهر گفت: دفاع مقدس، قصیده بلند ایستادگی و مقاومت ایران در برابر متجاوز را روایت می کند.

ناخدا یکم عرشه ستاد نادر حمودی در گفتگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: بر هیچ کس پوشیده نیست که هشت سال دفاع مقدس به طور دقیق از روزهای اول انقلاب اسلامی آغاز شد اما این جنگ خاموش بود و عمومی و رسانه ای نشده بود.

حمودی افزود: شعله های اولیه جنگ در منطقه خوزستان از ۲۰ شهریورماه ۱۳۵۹ عملا در منطقه صفر مرزی ایران و عراق در شلمچه آغاز شد که نیروهای مسلح آن وقت در این روز مقاومتهایی را در این مرز داشتند اما در نهایت در ۳۱ شهریور ۵۹ عملیات گسترده ای آغاز  و این جنگ رسانه ای شد و همه جهانیان متوجه شدند که جنگی نابرابر و تحمیلی از سوی استکبار جهانی و مترسک آن زمان صدام حسین رقم خورده است.

وی اظهار کرد: در آن زمان ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان دو یگان مستقل در منطقه به عنوان نیروی زمینی و دریایی ارتش در منطقه خرمشهر و آبادان مستقر بودند.

حمودی تصریح کرد: در روزهای آغازین جنگ نیروی دریایی با ترکیب خود و حضور یگانهای زمینی یعنی تکاوران، تفنگداران و کارکنان پایگاه دریایی دوشادوش سایر نیروهای مسلح از جمله ژاندارمری، شهربانی، نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروهای مردمی مقاومت جانانه ای را انجام دادند.

وی یادآور شد: استراتژی و طراحی عملیات عراق بر این بود که یک روزه خرمشهر را بگیرد، سه روزه خوزستان را فتح کند و بر سواحل جنوبی ایران و شمال خلیج فارس دسترسی پیدا کند و در نهایت در عرض یک هفته در میدان آزادی در تهران مستقر شود که این استراتژی یک استراتژی خام، ناپخته، بدون بررسی و غیرممکن بود.

فرمانده پایگاه دریایی آبادان و خرمشهر گفت: بعثی ها فکر می کردند ایران اسلامی نیروی مسلحی ندارد، تازه انقلاب شده و نوپا و از هم گسیخته است و به واقع این تصوری خام و باطل بود.

حمودی افزود: شاهدیم که با مقاومت جانانه ۳۵ روزه آن استراتژی، راهبرد و طرح عملیاتی به طور کلی و در همان لحظه نخست شکست خورد تا زمانی که ما مجبور به عقب نشینی تاکتیکی از غرب خرمشهر به سمت شرق و آبادان شدیم.

وی با بیان اینکه ارتش بعث عراق در مدت تقریبی ۴۵ روزه، یک میلیون گلوله در خرمشهر خالی و این شهر را با خاک یکسان می کند، اظهار کرد: نیروهای ما به ویژه نیروی دریایی راهبردی ارتش با تکاوران و تفنگداران خود در اینجا با سه گردان وارد عمل شدند وبه این ترتیب مقاومت خیابانی و کوچه به کوچه همرزمان ما در این شهر شکل گرفت.

وی تصریح کرد: در روز اول مهرماه تکاوران، تفنگداران و کارکنان پایگاه دریایی مقاومت کردند و در دوم مهرماه یک گردان تکاور از بوشهر به ما ملحق شد و در ۵ مهر نیز گردانی دیگر از رشت و انزلی به ما پیوستند و به این ترتیب نیروی دریایی با تمام قوا از خرمشهر مقاومت و پاسداری می کند و در واقع آن راهبردی که بعثیون می گفتند یک روزه خرمشهر سه روزه خوزستان و یک هفته ای تهران را می گیرند به طور کلی شکست خورد.

حمودی تاکید کرد: شکست یک تاکتیک همین بس که با مقاومت جانانه قوای مسلح و مردم صورت می گیرد.

فرمانده پایگاه دریایی آبادان و خرمشهر گفت: در چهارم آبان سال ۱۳۵۹ با یک عقب نشینی تاکتیکی برای تجهیز قوا و رسیدن سایر نیروها از استانهای کشور به عملیاتی دیگر را طراحی کردیم و از آنجایی که عراق نتوانست کل خرمشهر را بگیرد، خرمشهر را دور زد و از سمت رودخانه کارون و پل مارد به جاده آبادان – ماهشهر و از آن سمت به منطقه مدن (ثامن الائمه) یا یادمان شهید تندگویان در جاده قفاس رفت و در آنجا مستقر شد، و پس از عبور از کارون در واقع آبادان را محاصره می کند.

وی افزود: پس از صدور فرمان تاریخی حضرت امام (ره) مبنی بر اینکه حصر آبادان بایستی شکسته شود، نیروها همه متفق القول، با یک تاکتیک و یک عملیات زیبا و با طراحی دقیق به نام عملیات «ثامن الائمه» و به فرماندهی لشکر ۷۷ نیروی زمینی قهرمان که از خراسان به منطقه آمده بودند و تیپ ۲ قوچان و به فرماندهی امیر «کهتری» و با کمک سایر نیروهای مسلح نیروی هوایی، هوانیروز، نیروی دریایی، سپاه پاسداران، بسیج همه به شکل ید واحده طی عملیاتی در پنج مهر حصر آبادان را پس از ۲۵۴ روز محاصره می شکنند و این عملیات مقدمه ای خواهد بود برای سایر عملیاتها از جمله عملیات «بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر» که از سمت شمال خرمشهر انجام شد و در نهایت آبادان و خرمشهر آزاد می شوند.

به گزارش مهر، دفاع مقدس، گنجینه ارزشمندی از رشادتها، پایمردی ها و جانفشانی های سلحشورانی است که عاشقانه دل به آرمان های والای انقلاب و معمار کبیرش سپردند و با سلاح ایمان و بصیرت رویای شکست ناپذیری قدرت های بزرگ و ایادی منطقه ای در هم شکسته و باطل کردند و در طی این مسیر نیز جان برکفان زیادی را نیز از دست دادیم که یادشان همواره در دل ما  جاوید و ماندگار خواهد بود.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان