تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 34084
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۹

مدیر کل ثبت احوال خوزستان با اشاره به روند رو به رشد آمار طلاق در استان گفت: به ازای هر 6 ازدواج در استان یک طلاق ثبت می شود.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عصراهواز – بهنام مریدی بیان کرد: چند سال قبل میانگین طلاق در استان به ازای هر ۱۴ ازدواج یک طلاق بود که با روند افزایشی سالانه طلاق این شاخص اکنون به میانگین ۶ رسیده است.

وی گفت: آهنگ میزان طلاق در استان نسبت به میانگین کشوری خوب است البته فرهنگ عمومی جامعه در حال تغییر است و این می تواند بر آمار طلاق تاثیر مستقیم داشته باشد.

مریدی افزود: کمترین آمار طلاق در کشور به استان سیستان و بلوچستان (۰٫۶) تعلق دارد و بیشترین میزان طلاق مربوط به استان تهران است که به ازای دو ازدواج یک طلاق صورت می گیرد.

مدیر کل ثبت احوال استان بیکاری ، اعتیاد و پیشرفت تکنولوژیهای ارتباطی را از عوامل افزایش طلاق عنوان کرد.

وی افزود: خوزستان در نرخ طلاق و ازدواج در مقایسه با نرم کشوری وضعیت مناسبی دارد.

مریدی عنوان کرد: خوزستان در بحث آمار ازدواج جزء ۱۰ استان اول کشور است و در طلاق نیز جزء ۱۰ استانی است که کمترین آمار این شاخص را دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه نرم ازدواج در استان خوب است افزود: بر اساس میانگین کشوری به ازای هر هزار نفر ۴٫۵ مورد ازدواج ثبت می شود که این آمار در استان به ازای هر هزارنفر ۶ ازدواج است.

مریدی افزود: میانگین سن ازدواج در بین زنان ۲۴ سال است که این شاخص قبلا ۲۰ سال بود و سن ازدواج دربین مردها هم ۲۸سال است که قبلا ۲۴ سال بوده است.
وی گفت: ازدواج زیر ۱۸ سال هم داریم که با اجازه وحکم دادگاه ثبت می شود .

**خوزستان جزء سه استان پرولادت کشور

مدیر کل ثبت احوال استان همچنین کرد: آهنگ رشد جمعیت و میزان ولادت در استان ۲٫۳ و میانگین کشوری ۱٫۸ است، میزان ولادت در خوزستان از میانگین کشوری بیشتر است و خوزستان جزء سه استان با آمار بالا دراین شاخص است.

مریدی گفت: بالاترین میزان ولادت مربوط به استان سیستان و بلوچستان است و کم ترین آمار ولادت در گیلان است.

وی عنوان کرد: در میزان آمار مرگ و میر و فوت ، خوزستان جزء ۱۰ استان با آمار پایین است، عوامل مختلفی در پاغیین بودن این شاخص موثر است ، مهاجرت مردم استان بعد از بازنشستگی به استان های دیگر از جمله عوامل کاهش آمار مرگ و میر است .

وی گفت: آمار ولادت، فوت و ازدواج و طلاق به صورت آنلاین در ثبت احوال ثبت می شود.

**خوزستان جزء پنج استان کشور در ثبت به هنگام
مریدی اظهار کرد: استان خوزستان در ثبت به هنگام وقایع مختلف ولادت، فوت، ازدواج و طلاق وضعیت خوبی دارد و در زمینه ثبت به هنگام موقایع چهارگانه وقایع حیاتی ،خوزستان یکی ازپنج استان اول کشور اعلام شده است.

وی افزود: ۹۹٫۶ درصد آمار ولادت دراستان به هنگام ثبت می شود و در ۱۵ روز اول ولادت نوزاد، صدور شناسنامه انجام می شود.

مدیر کل ثبت احوال استان بیان کرد: همچنین در خصوص ثبت واقعه فوت نیزبا ۹۹٫۴ درصد آمار ثبت به هنگام در استان در حال انجام است وثبت واقعه فوت از طرف ثبت احوال در مدت ۱۰ روز قابل انجام است که البته گاه به دلیل تالم بازماندگان اقدام برای این کار با تاخیر صورت می گیرد.

وی عنوان کرد: در بیمارستان هایی که روزانه ۱۵ ولادت ثبت می شود هم نماینده ثبت احوال مستقر است که کار صدور شناسنامه را انجام می دهد ودر برخی گورستان ها و پزشکی قانونی نیز افرادی را برای ثبت وقایع فوت مستقر کرده ایم.

مریدی بیان کرد: با تعاملی که با ثبت اسناد انجام دادیم ثبت ازدواج و طلاق هم آنلاین شده و در دفترخانه های ازدواج وطلاق این وقایع به صورت آنلاین قابل ثبت است.

مریدی افزود: علاوه بر ثبت وقایع فوت، ازدواج و طلاق ثبت میزان مهاجرت از استان نیز به ثبت احوال سپرده شده که آمار مهاجرت از خوزستان به سایر استان های کشور را ثبت می کند، اما هنوز آمار دقیقی از مهاجرت در دست نداریم چرا که گرفتن آمار مهاجرت نیاز به جمع آوری اطلاعات در چند سطح دارد.

مریدی افزود: جذبه در استان به دلیل گرمی هواو یکسری مشکلات مثل گرد و غبار رغبت برای ماندگاری در استان کم کرده است.

مدیر کل ثبت احوال استان همچنین با اشاره به ایجاد مرکز آرشیو اسناد در خوزستان خبر داد و افزود: یک مرکز آرشیوی در استان تهیه شده و هفت و نیم میلیون سند مردم استان در آن آرشیو شده، خوزستان اولین استانی است که آرشیو را به انجام رسانده است.

**صدور یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارت ملی هوشمند پارسال درخوزستان
مدیر کل ثبت احوال استان خوزستان در گفت و گو با سرویس ایرنا بیان کرد: از آنجا که کارت ملی هوشمند کلید واژه دولت الکترونیک است دولت یک برنامه سه ساله را برای صدور کارت ملی هوشمند برای همه شهروندان برنامه ریزی کرده و تا سال آینده باید این برنامه پایان یابد.

مریدی افزود: ۱۲۰نقطه در استان برای کار خدمات دهی برای صدور کارت ملی هوشمند فعال است، سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفردر استان واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند هستند که امسال برای یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کارت ملی هوشمند صادر شود.

وی عنوان کرد: درایام تابستان به دلیل یکسری شرایط مثل گرمی هوا مراجعه برای دریافت کارت ملی هوشمند کاهش یافته است و ظرفیت دفاتر ثبت احوال پر نشده است، روزانه هر دفتر پست امکان ثبت نام ۳۰۰ نفر را دارد.

مدیر کل ثبت احوال استان گفت: از ابتدای امسال تاکنون به طور متوسط روزانه دو هزار و ۵۰۰ نفر در استان برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت نام کردند این درحالی است که ظرفیت ثبت نام در استان روزانه ۱۵ هزار نفر است.

وی گفت: پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند رایگان است و با مراجعه به سایت ثبت احوال استان امکان ثبت نام در سامانه کارت هوشمند وجود دارد بعلاوه برخی از کافی نت ها هم این کاررا انجام می دهند که نرخ این کار هم مشخص است و کشی حق اخذ وجه اضافه از مردم را ندارد.

مریدی عنوان کرد: هر شهروند می تواند خود از طریق سامانه با انتخاب نزدیکترین دفتر پیشخوان به محل اقامت خود ، برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کند پیش ثبت نام را انجام و طبقبرنامه زمانی اعلام شده ، در مرحله بعد به همان دفتر دفاتر پیشخوان مراجعه وبقیه مراحل را برای صدور و دریافت کارت طی کند.

مدیر کل ثبت احوال استان عنوان کرد: افرادی که تاریخ کارت ملی آن ها پایان یافته امکان تمدید کارت ملی قدیمی را ندارند.

وی گفت: کل مجموع هزینه صدور کارت ملی هوشمند بیشتر از ۳۱۰ هزار ریال نیست ومدت زمان تحویل کارت ملی هوشمند در حال حاضر یک ماه است.

مریدی افزود: از ابتدای امسال تا کنون ۴۰۰ هزار نفر در استان برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت نام کردند وبرای زندانیان و افرادی که ناتوان جسمی هستند سیستم سیاری برای صدور کارت ملی هوشمند در نظر گرفته شده است.

وی همچنین با اشاره به کوتاه شدن روند صدور شناسنامه جدید افزود: ۱۴۰ دستگاه چاپ شناسنامه در استان وجود دارد و در حال حاضر در استان این مدت ،سه روز کاری است ومتقاضیان ظرف سه روز کاری شناسنامه جدید خود را تحویل می گیرند .

مریدی توضیح داد: با پست تفاهم نامه ای منعقد شده است که برای جلوگیری از تردد مردم شناسنامه ها با پست برای مردم ارسال شود و هزینه ارسال درب منزل از فرد دریافت شود.

جمعیت خوزستان چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است که اهواز با یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر بیشترین جمعیت استان را به خود اختصاص داده است و هفتکل در استان کم ترین میزان جمعیت را دارد.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: خبرگزاری هـورنیـوز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

اخبار خوزستان