کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 340328
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۵

رئیس امور عشایر دزفول گفت: کوچ پائیزه 1هزار خانوار عشایری به این شهرستان آغاز شد.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 8631


رئیس امور عشایر دزفول گفت: کوچ پائیزه ۱هزار خانوار عشایری به این شهرستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، محسن پورفرخی رئیس امور عشایر دزفول بیان داشت: کوچ پائیزه عشایر از نیمه شهریور ماه آغاز شده و بیش از ۱هزار خانوار عشایری از بخش های ییلاقی استان لرستان از مسیر پل کول به شهرستان دزفول کوچ می کنند.

وی افزود: کوچ عشایر ۲۰ روز طول می کشد که به دلیل نبود جاده دسترسی عشایر از وسیله ای دستی به نام گرگر برای عبور از پل کول استفاده می کنند.

پورفرخی اظهار کرد: کوچ عشایر به دزفول به دلیل نبود جاده دسترسی به صورت مالرو انجام می شود.

رئیس اداره امور عشایر دزفول به طرح احداث جاده و پل کول نیز اشاره کرد و گفت: پل کول مربوط به ۱هزار و ۷۰۰ سال پیش می باشد که از ۲۰ سال پیش پل را آب برده و عشایر به اجبار از گرگر برای عبور از رودخانه و دره استفاده می کنند.

پورفرخی به نبود ایمنی مناسب هنگام عبور عشایر از پل کول با گرگر اذعان داشت: طرح احداث جاده و پل کول از ۱۴ ماه پیش آغاز شده و پیش بینی می شود تا ۱۰ ماه آینده مورد بهره برداری قرار گیرد تا عشایر با مشکلات کمتری تردد کنند.

وی افزود: با احداث این پل و جاده سازی زمان کوچ عشایر به ۱۰ روز کاهش می یابد و عشایر می توانند از وسیله نقلیه جهت تردد دام و احشام استفاده کنند.

محسن پورفرخی گفت:پل کول ۱۶۵ کیلومتر با شهر دزفول فاصله دارد و آخرین نقطه مرزی دزفول و استان لرستان می باشد ضمن اینکه برای رسیدن به این منطقه از شهر دزفول ۱۰ ساعت زمان لازم است.

رئیس امور عشایر دزفول مهم ترین مشکل عشایر دزفول را نداشتن جاده دسترسی دانست و گفت: با احداث این پل و جاده سازی بخشی از مشکلات این قشر تولید کننده رفع می شود.
جمعیت عشایری دزفول ۴ هزار خانوار با جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر می باشند.

انتهای پیام/گمطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان