کد خبر: 340072
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۰

امتیاز خبر: 95 از 100 تعداد رای دهندگان 11741


آبادان ـ رئیس اداره آموزش و پرورش آبادان از صعود ۳۰ پله ای حوزه نهضت سوادآموزی این شهرستان در استان خوزستان طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد علوانیان عصر امروز شنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش آبادان در محل فرمانداری این شهرستان، آموزش و پرورش را رکن، پایه، حافظ و موجب غنی سازی فرهنگی کشور خواند و اظهار کرد: آموزش تنهاترین و بهترین راه برای توسعه هر کشور به شمار می رود و کشورهای آگاه در این زمینه، توجه به آموزش و پرورش را به عنوان مهمترین عامل توسعه کشور در دستور کار خود قرار داده اند.

وی اضافه کرد: امید می رود این دیدگاه برای تصمیم گیران و تصمیم سازان کشور و شهرستان نیز وجود داشته باشد و برای رسیدن به این مهم و رشد علمی دانش آموزان در جهت تقویت فرهنگیان بکوشند.

رئیس اداره آموزش و پرورش آبادان با قدردانی از تمامی اعضای این شورا که با همت و تلاش خود سبب شدن تا این شورا عنوان شورای برتر را در سطح استان خوزستان کسب کند، تصریح کرد: در گزارشی که سال ۹۳ از وضعیت آموزش و پرورش به اعضای شورای آموزش و پرورش ارائه شد، شاخص ما در امتحانات نهایی خردادماه رتبه ۲۷ استان خوزستان بود ضمن آنکه درصد قبولی دانش آموزان ما ۱۶.۸ و میانگین نمره برگه امتحانی ۸.۸۵ بود.

علوانیان با اشاره به درصد قبولی ۶۴.۷۷ و میانگین نمره برگه ۹.۳۰ در سال ۹۴ یادآور شد: با توجه به رشد مثبت ۴۵ درصدی درشاخص های یاد شده، در سال ۹۴ توانستیم رتبه ۲۱ استان را به دست آوریم.

وی، رتبه امسال شهر در شاخص قبولی خردادماه در سطح استان را رتبه ۱۸ عنوان کرد و گفت: رشد ۴۱ درصدی شاخص قبولی در سال جاری مرهون تلاشهای آموزگاران و مدیران مدارس است که جای قدردانی دارد.

علوانیان با اشاره به رتبه ۳۸ آبادان در حوزه نهضت سواد آموزی در میان ۴۰ شهر استان خوزستان در سال ۹۳، افزود: در سال جاری این رتبه با ۳۰ پله صعود به رقم هشت رسید.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان آبادان با بیان اینکه ۲۶۳ مدرسه و مرکز آموزشی در شهرستان وجود دارد، عنوان کرد: تاکنون ۴۸ هزار دانش آموز در سه مقطع تحصیلی برای سال تحصیلی جدید ثبت نام کرده اند.

وی ادامه داد: اداره آموزش و پرورش آبادان همچنین در بخش فعالیت های فرهنگی، هنری، ورزشی و امور تربیتی نیز در سال ۹۳ رتبه ۱۷ را داشت که امسال به جایگاه نهم رسیدیم.

رئیس اداره آموزش و پرورش آبادان یادآور شد: این اداره توانست با شرکت در المپیادها و مسابقات ورزشی، سه عنوان کشوری و شش عنوان استانی با حصول ۲۱ مدال رنگارنگ را به دست آورد.

علوانیان گفت: به همت مسئولان شهرستان، ۸۰ درصد از مدارس آبادان برای سال تحصیلی جدید تعمیر، تجهیز و زیبا سازی شدند.

وی افزود: سال گذشته با پیگیری جدی و اراده جمعی مسئولان شهرستان برای نخستین بار برای ۹ هزار دانش آموز بی بضاعت بسته حمایتی شامل لباس، لوازم التحریر و کیف وکفش و به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان تهیه و به آنان تحویل شد، ضمن اینکه در سال جاری نیز این کار انجام می شود.

رئیس اداره آموزش و پرورش آبادان با قدردانی از همراهی، حمایت و همکاری بسیار خوب سازمان منطقه آزاد اروند در رفع مشکلات بخش آموزش و پرورش اضافه کرد: از نمایندگان مردم در خانه ملت می خواهیم تا به شکل فراسازمانی مشکلات آموزشی شهرستان را در سطوح مدیریتی بالای مملکت پیگیری و رفع کنند.

کمبود ۷۰۰ نیروی انسانی

علوانیان تصریح کرد: در آبادان با کمبود ۷۰۰ نیروی انسانی مواجه هستیم که ۲۰۳ نفر آنان مربوط به مقطع ابتدایی است.

وی یادآور شد: در روستاهای شهرستان تنها ۲۵ کلاس بدون آموزگار وجود دارد چون اولویت ها در مقطع ابتدایی به روستاها داده شده تا در آینده به صورت سرباز معلم، یا اضافه کاری معلمان و یا از بازنشستگان دعوت به کار کنیم.

رئیس اداره آموزش و پرورش آبادان بیان کرد: در سطح شهر آبادان نیز حدود ۵۰ کلاس ابتدایی بدون معلم مانده است که با روش های گفته شده سعی خواهیم کرد این کمبودها را رفع کنیم.

علوانیان ادامه داد: در مقطع متوسطه نیز در رشته ادبیات فارسی مشکلاتی وجود دارد که برای پر کردن این کلاس ها روش هایی را نیز به کار خواهیم گرفت، البته در مقطع متوسطه دوم هیچ مشکل و کمبودی به لحاظ آموزگار وجود ندارد.

وی در پایان، با اشاره به سیاست دولت بر توجه به رشته های فنی و کاردانش عنوان کرد: تاکنون ۴۲ درصد از دانش آموزان متوسطه ما در این رشته مشغول به تحصیل شده اند که در تلاش هستیم تا این رقم را به ۵۰ درصد برسانیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان