کد خبر: 339991
تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۴

امتیاز خبر: 94 از 100 تعداد رای دهندگان 7231


نامزد جمهوریخواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ تهدید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر توافقات واشنگتن با «هاوانا» را لغو می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در اظهاراتی اعلام کرد که اگر رئیس جمهور شود، در صورتی که سران کوبا مانع از آزادی‌ های مذهبی شوند و زندانیان سیاسی را آزاد نکنند، وی در جهت لغو اقدامات «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای برقراری روابط با کوبا حرکت خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: رئیس جمهور بعدی می‌تواند آنها را تغییر دهد و من این کار را انجام خواهم داد مگر آن که رژیم کاسترو درخواست‌های ما را برآورده کند.

ترامپ در حالی تهدید به لغو توافق آمریکا و کوبا کرده که واشنگتن بعد از ۵۰ سال دشمنی اقدام به ترمیم روابط خود با هاوانا کرد.

تصمیم واشنگتن و هاوانا برای کنار گذاشتن اختلافات تاریخی و از سرگیری روابط دیپلماتیک بعد از یک سال مذاکرات مخفیانه میان دو طرف و با میانجیگری کانادا و واتیکان انجام گرفت. اگرچه باراک اوباما و «رائول کاسترو»، رؤسای جمهوری آمریکا و کوبا در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ از آغاز روند عادی سازی روابط دو کشور خبر دادند اما زمینه‌های این تصمیم از مدت‌ها پیش فراهم شده بود.

آمریکا در اوریل ۲۰۱۵ در اقدامی آشتی جویانه نام کوبا را از فهرست کشورهای به اصطلاح حامی تروریسم خارج کرد.

در ژوئیه نیز آمریکا و کوبا از توافق رسمی برای بازگشایی سفارتخانه های خود خبر دادند و سرانجام در ۱۴ اوت سفارت آمریکا در هاوانا در مراسمی با حضور «جان کری» وزیر خارجه آمریکا بازگشایی شد و پرچم این کشور بر فراز آن به اهتزاز درآمد.منبع: مهر
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان