کد خبر: 338871
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱

سرپرست پروژه کاوش های باستان شناسی منطقه سردشت گفت: کاوش های باستان شناسان در محوطه تاریخی بالان آذربایجان غربی نشان می دهد قدمت این محل به دوران آهن چهار و شاهنشاهی اشکانی می رسد.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 14225


سرپرست پروژه کاوش های باستان شناسی منطقه سردشت گفت: کاوش های باستان شناسان در محوطه تاریخی بالان آذربایجان غربی نشان می دهد قدمت این محل به دوران آهن چهار و شاهنشاهی اشکانی می رسد.

به گزارش عصر اهواز، یوسف فلاحیان اظهار کرد: بنا بر نظر باستان شناسان بر اساس آثار یافته شده این دوره معادل ۲ هزار تا ۲ هزار و ۶۰۰ قبل از میلاد است .


وی گفت : اولین فصل کاوش های منطقه سردشت در مهر و آبان ماه سال گذشته با انجام کاوش در پنج محوطه تاریخی حوزه زاب کوچک منطقه های باغی، بالان، بروه، نیسک آباد و ملاوسو شروع شد.


وی با بیان اینکه این کاوشها موجودیت آثار تاریخی و پیش از تاریخی را در حوزه آشکار کرد افزود : در این میان بیش از همه دو محوطه باغی و بالان از محوطه های یاد شده قابلیت دنبال کردن کاوش ها را داشتند.


فلاحیان با اشاره این نکته که به دلیل کمبود اعتبار در سال جاری تنها ادامه کاوش در محوطه بالان میسر شد افزود: در مدتی که کاوش ها در محوطه بالان جریان دارد چند ترانشه در محل حفر شدکه همانند نتایج فصل اول آثاری شامل بقایای معماری سنگی و گلی ، اشیاء سفالی و سنگی ،آثار مفرغی به ندرت از داخل ترانشه ها کشف شده اند.


این باستان شناس گفت : به نظر می رسد آثار مکشوفه متعلق به دورانی باشد که تحت عنوان فرهنگ دوره اشکانی در ایران شناخته می شود .


فلاحیان با اشاره به اینکه در تعلق این آثار به فرهنگ اشکانی نباید شتاب زده عمل کرد افزود: برخی خصوصیات آثار بیانگر جنبه های متفاوتی بوده و با برخی از آثار مکشوفه از تپه ربط ۲ منطقه قابل مقایسه است ، بنابراین هیچ بعید نیست که این محل بر خلاف تپه ربط که بنظر استقرار دولت شهر مانایی و آشوری را نشان می دهدبه سکنه عوام و محلی آن دوران متعلق باشد.


سرپرست پروژه کاوشهای باستان شناسی منطقه سردشت گفت: قدیمی ترین آثاری که از محوطه های پنجگانه کاوش شده سال قبل در این منطقه به دست آمد مربوط به کاوش در تپه باغی است که باوجود اینکه تاکنون خاکبرداری تا لایه زیرین و انتهایی آن انجام نگرفته طبیعتا لایه های زیرین به دوره های کهن تر مربوط است.


به گفته فلاحیان تا کنون درتپه باغی آثاری از حدود هشت هزار سال قبل شامل بقایای منازل و لوازم زندگی آن دوران کشف شده که بسیار در خور اهمیت است.


وی ادامه داد: آثار زندگی مکشوفه از تپه باغی که مربوط به دوران نوسنگی با سفال و دوران مس سنگی است در کنار کشف سفالینه های ویژه آن دوران و اجساد مدفون در زیر کف منازل و غیره در جای خود کشفیات منحصر بفردی را در منطقه بازتاب می دهد.


سرپرست پروژه کاوشهای باستان شناسی منطقه سردشت افزود : منطقه سردشت ظرفیت بالایی از جنبه کاوش های باستان شناسی دارد و فعالیت های این چنینی می تواند زوایای تاریک تاریخ و ماقبل تاریخ را در این مناطق روشن سازد.


وی با اشاره به ضرورت تداوم کاوش های باستان شناسی در منطقه سردشت خاطر نشان ساخت که این حوزه از جمله حوزه هایی است که به دلیل مرزی و تا حدودی صعب العبور بودن تاکنون فعالیت های باستان شناسی محدودی در آن انجام گرفته است .


فلاحیان با اشاره به تحویل تمامی کشفیات منقول سال قبل به میراث فرهنگی ارومیه گفت: به دلیل وجود کشفیات منقول یاد شده ، کشفیات احتمالی آینده و کشفیات غنی برجا در تپه باغی شامل منازل ، اجاق و جسد تقریبا سالم کودک مدفون در زیر کف اتاق ، ایجاد سایت موزه در محل و موزه محلی در شهرستان پیشنهاد شدکه گویا با مرمت حمام تاریخی سردشت قدم های نخستین برای تحقق چنین هدفی برداشته شده است.منبع: ایلنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان