کد خبر: 338031
تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۵

مشاور فرهنگی رییس جمهور گفت:‌ نمی‌توان با ایجاد محدودیت های فرهنگی و بی توجهی به ابعاد فرهنگی توسعه انتظار جامعه ای توسعه یافته و بانشاط داشت
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 14225


مشاور فرهنگی رییس جمهور گفت:‌ نمی‌توان با ایجاد محدودیت های فرهنگی و بی توجهی به ابعاد فرهنگی توسعه انتظار جامعه ای توسعه یافته و بانشاط داشت

به گزارش خبرگزاری عصر اهواز، سیدرضا صالحی در همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت با بیان اینکه فرهنگ چهار کارکرد انسجام، هویت آفرینی، شخصیت سازی و سازگاری اجتماعی را با خود همراه دارد، گفت:  رسالت اصلی نهادهای فرهنگی تقویت و تداوم اهداف اصلی نظام فرهنگی است.


رییس کتابخانه ملی ادامه داد: به نظرم نظام فرهنگی جمهوری اسلامی به مثابه یک منظومه عمل می کند و همه ویژگی های منظومه شمسی همچون حرکت و پویایی، نظم و انسجام، هدفمندی و پایداری، و تداوم و استمرار بر منظومه فرهنگی هم حکمفرماست و نهادهای فرهنگی ما اقمار منظومه بزرگی هستند که بر مدار و محور فرهنگ ایرانی – اسلامی حرکت می کنند.


وی دولت روحانی در حوزه فرهنگ را یک پیکره واحد و منسجم توصیف کرد و افزود: این اضلاع متنوع و متکثر در کنار هم ترکیبی موزون و منظومه ای هدفمند را شکل می دهد و با پذیرش اصل تنوع و تکثر نهادهای فرهنگی هدفی واحد را دنبال می کنند.


صالحی امیری دغدغه لزوم ارائه تصویری روشن و شفاف از تلاش ها و برنامه های دولت تدبیر و امید در عرصه فرهنگ و تبیین و تشریح آن با هدف اطلاع و آگاهی نخبگان را حلقه واسط میان دولت و جامعه  و از سرمایه های اصلی دولت تدبیر و امید دانست.


مشاور فرهنگی رییس جمهور با طرح این پرسش که چراکه این دولت خود را یک دولت فرهنگی و در تراز تمدن و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی می داند، اظهارکرد: اساسا پایه های شکل گیری گفتمان دولت آقای روحانی بر مدار و بستر فرهنگ استوار است و این دولت هر نوع سیاستگذاری، برنامه ریزی و تلاش در جهت ارتقا و پیشرفت جامعه ایران را بدون توجه به ریشه های فرهنگی و در نظر گرفتن الزامات توسعه فرهنگی نافرجام و ابتر می داند.


وی ادامه داد:‌ پایه های گفتمانی این دولت ناظر بر سه اصل گفت وگوی فرهنگی، تنوع فرهنگی و جامعه فرهنگی است و از این رو در پی یافتن زبانی مشترک میان دولت و جامعه می باشد و معتقد است که از رهگذر این زبان مشترک می تواند مسیر توسعه فرهنگی را هموار و تسهیل کند.


رییس کتابخانه ملی با یبان اینکه مبانی توسعه فرهنگی در اندیشه سیاستگذاران دولت تدبیر و امید مبتنی بر اصولی همچون عقلانیت، عدالت، امنیت، تعامل، گفت و گو و سازگاری فرهنگی است، یادآور شد: در این عرصه دولت فرهنگ مدار نقش جوهری مردم را به رسمیت می شناسد و اساسا معتقد است گفتمان غالب دولت نباید خارج از گفتمان فرهنگی نخبگان و جامعه باشد. از این رو خوشبختانه دولت و نخبگان در این دوره به درک متقابلی دست یافته اند و دولت با تاکید بر عنصر عقلانیت و رعایت قانون و حرکت در چارچوب های نظام فرهنگی، مرزهای امنیت زبان، قلم، فکر و اندیشه را به رسمیت شناخته و خود را مدافع حفظ حقوق مترتب بر آن می داند. دولت خود را پایبند به ارزش های دینی و هویتی می داند و وفاداری به مرزهای اخلاقی و ارزشی را به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر پذیرفته و از این منظر بین سه عرصه فرهنگ دینی، فرهنگ ملی و فرهنگ رسمی، زبان مشترک ایجاد کرده است.


وی با تاکید براینکه دولت خود را متعهد و وفادار به شعارهایی می داند که با طرح آن در ایام رقابت های انتخاباتی، توانست اعتماد و اقبال مردم را به دست آورد و از این منظر هیچگاه گفتمان فرهنگی خود را فراموش نخواهد کرد، گفت: گزارش عملکرد دستگاه های حاضر در این نشست گواهی بر صدق این ادعا خواهد بود و مردم مشاهده خواهند کرد که بین گفتار و عمل این دولت در عرصه فرهنگ کمترین شکاف و فاصله وجود نداشته، بلکه بیشترین همگرایی، انسجام و پیوستگی وجود دارد. 


صالحی امیری هدف نهایی اقتصاد را تامین رفاه و بهبود ارتقای سطح زندگی عمومی جامعه مطرح کرد و افزود: هدف غایی فرهنگ ساخت انسان با فضیلت، با اخلاق و سازگار می باشد؛  هدف غایی اقتصاد، معیشت، اشتغال، توسعه و رونق صنعت و تجارت و بازار است، ولی هدف غایی فرهنگ تربیت و رشد انسان های اخلاق مدار، بااراده، خداجو، آینده نگر و امیدوار است. هدف سیاست و جریان های سیاسی، رقابت، مشارکت و کسب قدرت است، اما هدف بنیادی فرهنگ ایجاد جامعه ای است که در آن انسان ها همنوایی، همگرایی، همدردی و نوع دوستی را سرلوحه زندگی خویش قرار دهند.


مشاور فرهنگی رییس جمهور با بیان اینکه براین باوریم که نیاز به فرهنگ همچون نیاز به آب و اکسیژن است، ادامه داد: جامعه را شاید بتوان با محدودیت های اقتصادی اداره کرد، اما نمی‌توان با ایجاد محدودیت های فرهنگی و بی توجهی به ابعاد فرهنگی توسعه انتظار جامعه ای توسعه یافته و بانشاط داشت. خشونت و ناامنی، بداخلاقی و انگ زنی، تخریب و انتقام جویی، شایعه و فرافکنی همگی محصول شرایط افول فرهنگی است. منبع: ایلنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان