کد خبر: 337899
تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۱

ضعف در قانون و قدیمی بودن قوانین رسیدگی به بحث زمین خواری باعث تعرض به زمین ها توسط زمین خواران می شود.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 8631


ضعف در قانون و قدیمی بودن قوانین رسیدگی به بحث زمین خواری باعث تعرض به زمین ها توسط زمین خواران می شود.

به گزارش خبرگزاری سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، احمد ده محسنی مدیرکل دیوان محاسبات خوزستان بیان کرد: در بحث زمین خواری یک مقوله پیچیده حقوقی وجود دارد و همواره سامانه نظارت باید یک قدم جلوتر از مجرمان برای شناسایی باشد.

وی افزود: متاسفانه جلوی چشم دستگاه های نظارتی زمین خواری انجام می شود و همیشه زمین های مرغوب مورد طمع و تعرض زمین خواران است.

ده محسنی، با بیان اینکه زمین خواری از زمین های ملی به مراتب آسان تر از تصرف زمین شخصی است گفت: حلقه اصلی این موضوع ناکارآمدی قوانین است که باید آنها را به روز رسانی کرد؛ مشکلی که امروز برای بررسی و پیگیری زمین خواران وجود دارد پروسه طولانی مدت دادرسی این افراد است.

مدیر کل دیوان محاسبات خوزستان بیان داشت: جریمه هایی که برای زمین خواران اعمال می شود به گونه ای نیست که باعث شود این مجرمان از انجام این تخلف هراسی داشته باشند؛ احکامی که برای مجازات این افراد صادر می شود باید متناسب با شرایط روز باشد.

وی تصریح کرد: اگر عوامل بازدارنده برای برخورد با زمین خواران جدی نباشد متخلف از تصاحب زمین ترسی نخواهد داشت.

احمد ده محسنی افزود: افرادی که مرتکب زمین خواری می شوند قوی ترین وکلا را می گیرند و افرادی که در دستگاه های اجرایی کار رسیدگی به تخلفات این افراد را دارند به دلیل نامناسب بودن شرایط حقوق و مزایایی که دارند در مواردی به سمت معارضان گرایش پیدا می کنند.

وی گفت: باید یک سامانه حقوقی قوی با فراهم ساختن شرایط کاری و درآمدی مناسب برای کارکنان این بخش فراهم شود تا در رسیدگی به تخلفات با جدیت بیشتری فعالیت کنند.
ده محسنی بیان کرد: پرونده های زیادی هست که به دلیل مراجعه نکردن کارشناس حقوقی مختومه اعلام شده و کار دادرسی به نفع معارض به پایان رسیده است.

مدیرکل دیوان محاسبات خوزستان افزود: اداره کل منابع طبیعی در واگذاری زمین به کشاورزان و یا افرادی که خواهان راه اندازی شغل و یا حوضچه ماهی هستند همکاری خوبی دارد و راه در این بخش بسیار هموار شده است.

انتهای پیام/گمطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان