کد خبر: 337083
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۷

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد در دیپلماسی‌عمومی و پل ارتباطی میان ملت‌ها و اقوام گوناگون عمل کند.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد در دیپلماسی‌عمومی و پل ارتباطی میان ملت‌ها و اقوام گوناگون عمل کند.

به گزارش عصر اهواز، مسعود سلطانی‌فر در نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی که صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون‌اول رئیس‌جمهوردر تبریز برگزار شد، گفت:  برای من مایه بسی خرسندی است به نمایندگی از دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، گرم‌ترین و صمیمانه‌ترین خوشامد‌گویی‌ها را تقدیم شما میهمانان و حاضرین در  مراسم افتتاحیه “اولین اجلاس وزراء گردشگری – ACD” کنیم.


وی افزود: ما امروز، به عنوان اعضاء خانواده بزرگ گردشگری کشورهای آسیایی، پس از گذشت ۱۵ سال از شکل‌گیری “مجمع گفتگوی همکاری آسیا” در سال ۲۰۰۲ در تبریز گرد هم آمده‌ایم تا با پیشگامی جمهوری اسلامی ایران فصل جدیدی را در حیات این مجمع رقم بزنیم. این فصل جدید چیزی نیست جز پایه‌گذاری و آغاز به کار”اجلاس وزراء گردشگری ACD” که برای اولین بار در طول دوران فعالیت این مجمع شکل گرفته است. جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد پیش از این پیشگام حوزه فرهنگی مجمع گفتگوی همکاری آسیائی بوده و با تاسیس مرکزی در تهران به نوبه خود کمک شایانی به توسعه همکاری های فرهنگی و تعمیق تفاهم، همگرایی و همبستگی میان ملت های آسیا می نماید.


وی گفت: در دنیای امروزی، صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین، بزرگترین و رو‌به‌رشد ترین صنایع به شمار می‌رود. این صنعت با برخورداری از ماهیتی چند بعدی می‌تواند درآمد زایی، سود آوری اقتصادی، توزیع عادلانه ثروت و اشتغال آفرینی قابل توجهی را در جوامع میزبان و مقاصد گردشگری به همراه داشته باشد که اختصاص ۱۰درصد از GDP جهانی و ۱ شغل از هر ۱۱ شغل جهان به این صنعت به خوبی مبین این مطلب است.


معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: ضمن اینکه صنعت گردشگری قادر است به عنوان ابزاری کارآمد در دیپلماسی عمومی و پل ارتباطی میان ملت‌ها و اقوام گوناگون عمل کند و با ایجاد و گسترش تعامل، همزیستی مسالمت‌آمیز و درک متقابل فرهنگی در پهنه گیتی؛ صلح، ثبات و آرامش را برای دنیای امروزی که شدیداً از افراطی‌گری و خشونت رنج می‌برد به ارمغان آورد.


سلطانی‌فر در ادامه افزود: حقایق بالا درباره نقش‌ و اهمیت اجتناب‌ناپذیر صنعت گردشگری و قرار گرفتن این صنعت به عنوان یکی از اولویت‌های ۶ گانه “مجمع گفتگوی همکاری آسیایی” از یک‌سو و عدم اختصاص یک ساختار و بخش مشخص به امر گردشگری در این مجمع از سوی دیگر، لزوم ایجاد یک ساز و کار مناسب برای تمرکز ویژه بر توسعه همکاری‌های گردشگری میان کشورهای آسیایی را دو‌چندان کرده است. ضرورت و اهمیت بالای این امر،  جمهوری اسلامی ایران و مشخصاً سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بر آن داشت تا به عنوان یک اقدام ابتکاری به بنیان‌گذاری “اجلاس وزراء گردشگری ACD” و میزبانی اولین دوره آن مبادرت ورزد.


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: “مجمع گفتگوی همکاری آسیا” از بدو شکل‌گیری تا کنون به عنوان مجال و محفلی برای گفتگوی سازنده میان اعضاء برای توسعه همکاری‌ها در سطح این قاره کهن عمل کرده و در این مسیر دستاوردها و پیشرفت های خوبی را به خود دیده که اهم آنها عبارتند از افزایش تعداد اعضاء از ۱۸ کشور در سال تاسیس (۲۰۰۲) به ۳۴ کشور تا حال حاضر، تعیین و معرفی۲۰ پروژه و محور همکاری میان کشورهای منطقه در قالب ۶ اولویت اصلی در حوزه ارتباطات؛ آموزش و توسعه منابع انسانی؛ علوم و فناوری؛ امنیت آب، انرژی و غذا؛ و توسعه پایدار، ایجاد احساس هویت مشترک آسیایی بین کشورهای عضو مجمع.


رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: ضمن اینکه  برگزاری ۱۴ نشست وزارتی در سطح وزرای امور خارجه کشورهای عضو مجمع، برگزاری نشست‌های تخصصی مهم و اثربخشی نظیر نشست همکاری‌های علمیACD، کنفرانس تجارت ACD، نشست پارک صنعتیACD  و سمینار گردشگری ACD و صد البته که از امروز “برگزاری اولین اجلاس وزراء گردشگری” نیز به این مجموعه فعالیت‌ها اضافه می‌شود که این امر به نوبه خود نوید از آینده پرفروغ و درخشان مقوله گردشگری در این مجمع می‌دهد.


سلطانی‌فر در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهارداشت: اطمینان قاطع دارم کارشناسان ارشد گردشگری کشورهای عضو در نشست روز گذشته خود با بحث و تبادل نظر دقیق و مسئولانه پیرامون مسائل و موضوعات کلیدی مربوط به توسعه همکاری‌های گردشگری در سطح منطقه آسیا از جمله چشم‌انداز آینده گردشگری؛ راهکارهای برنامه‌ریزی و مدیریت اثربخش گردشگری؛ نقش گردشگری در توانمندسازی جوامع محلی؛ چالش‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی فراروی گردشگری؛ و روش‌ها و ابزارهای توسعه بازاریابی گردشگری و معرفی مقاصد کمتر شناخته‌شده و نوظهور به نتایج سودمندی دست پیدا کرده‌اند.


وی در ادامه به تلاش های ایران برای توسعه گردشگری و جذب گردشگران خارجی اشاره کرد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی دو مرحله‌ای ۵ ساله دنبال افزایش تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران هستیم که درصددیم تعداد گردشگران خارجی ورودی به ایران ظرف ۱۰ ساله آینده به ۲۰ میلیون نفر افزایش یابد. در همین ارتباط تلاش های بسیار خوبی در ایران صورت گفته که به عنوان مثال برگزاری اجلاس ها و نشست های بین المللی از جمله اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت و گوی همکاری آسیایی می تواندیکی یکی از راهکارهای آشنایی هرچه بیشتر گردشگران خارجی با ایران و افزایش شفر آنان به این کشور باشد.


رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین گفت: امیدوارم وزراء و روسای محترم هیئت‌های گردشگری حاضر در اجلاس با مشارکت جدی و فعالانه در مباحث مربوط به نتایج نشست روز گذشته کارشناسان ارشد و سایر موضوعات مرتبط با توسعه همکاری‌های گردشگری میان دولت‌ها و ملت‌های منطقه آسیا به تصمیمات پربار و ارزنده‌ای دست یابند به گونه‌ای که بیانیه پایانی اجلاس حاضر تبدیل به نقطه عطفی در تاریخ چند ساله ACD شود.منبع: ایلنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان