کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 336843
تاریخ انتشار: سه شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۳:۳۴

وزير نفت گفت:توليد نفت در کشور به مرز سه ميليون و 850 هزار بشکه اي در روز رسيده است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


اهواز،

وزیر نفت گفت:تولید نفت در کشور به مرز سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه ای در روز رسیده است.

به گزارش خبرگزاری سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، بیژن نامدار زنگنه دیشب در یک نشست زنده تلویزیونی در سیمای خوزستان افزود: در دوره تحریمها میزان تولید ما افت کرد و تقریبا با یک میلیون بشکه کاهش  ابتدای دولت تدبیر و امید تولید روزانه نفت به حدود ۲ میلیون و ۷۰۰هزار بشکه در روز کاهش یافت.

وی اظهار کرد: در آن زمان نیز میزان صادرات نفت خام و میعانات هم کمتر از یک میلیون بشکه در روز بود که اکنون میزان صادرات نفت خام و میعانات به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه و میزان تولید نفت خام به تنهائی به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. وی با اشاره به اینکه برای اینکه بار دیگر به مقام دوم تولید کننده نفت اوپک برسیم نیاز به زمان هست گفت: الان در زمینه تولید نفت خام حتی از عراق هم عقب تر هستیم و با برنامه ریزیهای انجام شده در آینده به این جایگاه دست خواهیم یافت.
وی با اشاره به اینکه عراق با سرمایه گذاریهای خوب در بخش نفت و گاز در تولید نفت به جایگاه مناسبی رسیده است گفت تولید روزانه نفت عراق در حال حاضر روزانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بکشه است.
وی گفت: متاسفانه طی سالهای گذشته در کشور و در زمینه های نفت و گاز هیچگونه سرمایه گذاری انجام نشده است.

وی در خصوص میدانهای مشترک نفتی با عراق هم گفت : در حال حاضر ایران در غرب کارون با عراق میادین مشترک نفت و گاز شامل یاران شمالی و جنوبی ، آزادگان شمالی و جنوبی و یاد آوران را دارد.
وی گفت: در ابتدای دولت میزان تولید ما از این میادین تنها ۷۰ هزار بشکه در روز بود که با کارها و تدابیر انجام شده در حال حاضر میزان تولید روزانه نفت در این میادین به ۲۱۵ هزار بشکه در روز رسیده و امیدواریم تا پایان امسال به ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
زنگنه اظهار کرد در حال حاضر از لحاظ تولید نفت در این میادین با کشور عراق مساوی هستیم اما در تلاشیم تا این میزان را طی دو تا سه سال آینده به ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم.

وزیر نفت در خصوص وجود مشکل بیکاری در استان خوزستان گفت:خوزستان در شاخصهای مختلفی توسعه پیدا کرده است و بجز نفت در صنایع مادر و اصلی و نیز کشاورزی و صنایع تبدیلی آن نیز رشد قابل محسوسی داشته است.
زنگنه گفت : خوزستان در پتروشیمی یکی از غولهای بزرگ خاور میانه است و در تولید نفت جایگاه اول کشور را دارد به طوریکه بیش از دو سوم نفت کشور را تولید می کند.
وی گفت :جنگ تحمیلی آسیبهای زیادی به خوزستان زد و روند توسعه را در استانهای خوزستان کرمانشاه و کردستان که درگیر جنگ بودند کند کرد.
وی گفت: آینده استان خوزستان را بسیار روشن می بینم و امیدوارم با توجه به پتانسیلهای موجود بخصوص نفت و گاز در استان خوزستان و نیز وجود جوانان تحصیلکرده و با دانش سرمایه گذاری لازم در این استان صورت گیرد تا شاهد بیکاری جوانان نباشیم.

وزیر نفت گفت: در حال حاضر پولی که از صادرات نفت به دست می آوریم بجز مبلغ کمی از آن مابقی به خزانه واریز می شود به همین دلیل نمی توانیم در مسائل اجتماعی کمک زیادی بکنیم.
وی گفت : اخیرا از رییس جمهوری یک مجوز گرفتیم که از سرمایه گذاریهائی که انجام می ود سه درصدش صرف بهبود اجتماعی محیط اطراف شود پس اگر نسبت به سرمایه گذاری کمک کنیم مخصوصا سرمایه گذاری در حوزه نفت محیط خوزستان مطلوب خواهد شد.

انتهای پیام/حمنبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان