کد خبر: 336711
تاریخ انتشار: دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۴

معاون استاندار و فرماندار ويژه دزفول از تخريب و تسطيح 200 تپه تاريخی در سال های گذشته در اين شهرستان خبر داد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول از تخریب و تسطیح ۲۰۰ تپه تاریخی در سال های گذشته در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، حبیب اله آصفی نابودی تپه های تاریخی دزفول را جنایتکارانه توصیف کرد و افزود: کشاورزی در محدوده تپه های تاریخی چغامیش دزفول موجب شده تا با هر شخم زمین مقادیری آثار باستانی از زمین خارج شود که بی توجهی مسئولان در این رابطه بخشودنی نیست.

وی تاکید کرد: آثار تاریخی و میراث هزاران ساله دزفول مورد بی توجهی و تخریب قرار گرفته است به طوریکه بخش های زیادی از پل باستانی پاپیلا با صدها سال قدمت با جنایت برخی سنگ شکن ها تخریب شد.

فرماندار ویژه دزفول با اشاره به نقش خبرنگاران در مطالبه گری از مسئولان گفت: یکی از ضعف های میراث فرهنگی در خوزستان کمبود خبرگزاری مطالبه گر و قوی در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی استان است.

وی با بیان اینکه حوزه میراث فرهنگی شمال خوزستان باید به صورت یکپارچه برنامه ریزی شود اظهار کرد: مجوز ۱۰ باغ رستوران در دزفول گرفته شده ضمن اینکه هزار هکتار زمین در حوزه دریاچه سد دز آماده واگذاری به سرمایه گذار مطمئن و توانمند برای سرمایه گذاری است.

تپه های ارزشمند چغامیش دزفول با قدمتی ۸ هزار ساله گنجینه ای از تمدن اند که به شماره ۴۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

چغامیش را باید نخستین مرکز در ایران دانست که خط و کتاب، اول بار در آنجا ظاهر شده است.
یکی از تپه های چغامیش اردیبهشت ماه پارسال توسط یکی از کشاورزان تخریب و تسطیح شد.

انتهای پیام/گمنبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان