کد خبر: 335732
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۸

آزمايش گاز کروماتوگرافي روي روغن ترانس هاي نيروگاه سد شهيد عباسپور انجام شد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


آزمایش گاز کروماتوگرافی روی روغن ترانس های نیروگاه سد شهید عباسپور انجام شد.

به گزارش خبرنگار سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور گفت: به منظور حفظ و نگهداری ترانس های قدرت نیروگاه، فعالیت های نگهداری مختلفی صورت می گیرد که از مهمترین این آزمایشات انجام آزمایش های گاز کروماتوگرافی و کنترل کیفی روغن ترانسفورماتورها است.

سید حمید صالحی افزود: ترانسفورماتورهای قدرت از جمله مهمترین تجهیزات در سیستم های قدرت هستند که خروج یک دستگاه ترانس از سرویس باعث توقف تولید در یک واحد نیروگاهی می شود.

وی ادامه داد: برای مانیتورینگ کردن ترانسفورماتور، آزمایش های کنترل کیفی و گاز کروماتوگرافی روغن و همچنین تست الکتریکی روی ترانسفورماتور صورت می گیرد که با انجام این تست ها و آزمایش ها می توان از بروز حوادث احتمالی در محل ترانسفوماتورها پیشگیری کرد.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور عنوان کرد: روغن از جمله مهمترین مواد عایق بکار رفته در ترانسفوماتورهاست که نقش خنک کنندگی را نیز در این ترانس ها برعهده دارد و با انجام آزمایش ها و تحلیل روغن ترانسفورماتور می توان عمر ترانسفورماتور را ارزیابی و یا در صورت بروز مشکل، عیوب و نواقص آن را تحلیل و عیب یابی کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت پوشیده ماندن عیب های جزئی ترانسفورماتور، این نقاط ضعف و آسیب های جزئی به تدریج افزایش یافته و باعث ایجاد خسارات بسیار بزرگتر در محل نیروگاه خواهد شد که با آشکار کردن این عیوب و نقاط ضعف در مراحل اولیه و رفع آنها می توان از ایجاد اشکالاتی که به سختی جبران خواهند شد، پیشگیری کرد.

ترانسفورماتورهای قدرت از جمله مهم ترین تجهیزات در سیستم های قدرت به شمار می آیند که خروج یک دستگاه ترانس از سرویس، باعث توقف تولید در یک واحد نیروگاهی می شود.

سد و نیروگاه شهید عباسپور با هشت واحد ۲۵۰ مگاواتی و توان تولید دو هزار مگاوات برق، یکی از مهمترین نیروگاه های برق آبی کشور در ۵۰  کیلو متری مسجد سلیمان قرار دارد.

انتهای پیام/حمنبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان