کد خبر: 335278
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹

درایران حدود 500 رقم خرما وجود دارد که تقریبا100 رقم آن در خوزستان است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


درایران حدود ۵۰۰ رقم خرما وجود دارد که تقریبا۱۰۰ رقم آن در خوزستان است.

به گزارش خبرنگار سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز،حاج جاسم حزباوی، کشاورز نخل کار کارونی حدودا ۶۰ سالی است که مشغول کشت نخل است و این کار را میراث پدر می داند.

می گوید کار در نخلستان ساعت مشخصی ندارد هر روز باید در نخلستان بود و نخل ها را هرس کرد تا از بین نروند اما علاقه زیاد، سختی کار را برایش بی معنا کرده است.

روزهای تعطیل فرزندان و نوه هایش برای کمک به نخلستان می آیند تا اینجا هم کمکی به او کرده باشند و هم از کارگروهی و کنار هم بودن لذت ببرند.

نخل، میراث پدر

میانگین برداشت از هر نخل را ۶۰ کیلو می داند که امسال با توجه به بارندگی های خوبی که صورت گرفت محصول پربارتر و مرغوبت تر شده است.

اما این کشاورز نمونه خوزستانی گلایه هایی و گفت: پول بیمه سال گذشته پرداخت نشده که این امر باعث متضرر شدن کشاورزان شده است همچنین قیمت خرما در سال ۹۴ نسبت به سال های قبل کمتر بود که مسئولان باید رسیدگی کنند.

در این رابطه مدیر جهادکشاورزی کارون بیان کرد: در مورد پرداخت بیمه باید گفت  دست ما کوتاه و خرما بر نخیل!  اما برای قیمت گذاری خرما در سال جاری جلسه ای برگزار می گردد تا قیمت توافقی تصویب شود.

صیاحی اظهار داشت : تسطح نخیلات خوزستان ۲۷۰۰هکتار است که خرمای استان پس از بسته بندی به کشورهای ترکیه، انگلیس، کاندا، عراق، و افغانستان صادر می گردد.

نخل، میراث پدر

حال با وجود همه سختی ها و مشکلات حاج جاسم می خواهد نخلستان داری را برای فرزندانش به ارث بگذارد و فرزندانش همچون نخل ها سربلند باشند ازمیراث پدر.

انتهای پیام/ومنبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان