کد خبر: 335118
تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۷

ایلنا: سرپرست مرکز پزشکی خاص شرق گفت: از دی ماه سال 94 تاکنون، تهیه سرم بسیار مشکل شده و این درحالی است که سرم نرمال سالین یکی از اقلام بسیار پرمصرف بخش‌های دیالیز و شیمی‌درمانی است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


به گزارش ایلنا از بنیاد امور بیماری‌های خاص، امیر مهدی موسوی سرپرست مرکز پزشکی خاص شرق اظهار کرد: به ازای هر دیالیز معمولاً یک سرم نرمال سالین یک لیتری و به ازای هر بار تزریق شیمی درمانی یک و نیم سرم نرمال سالین نیم لیتری مصرف می‌شود.


وی گفت: «جهت حصول اطمینان از استمرار فعالیت  بخش‌های دیالیز و شیمی درمانی معمولاً احتیاجات سه ماهه یکجا تهیه می شود. با اینحال طی ۹ ماه گذشته این امرامکان پذیر نشده و شرکت هایی که قبلاً حتی نیازهای یکساله را بصورت یکجا می فروختند از فروش خودداری می‌کنند. این درحالی است که در صورت عدم تأمین به موقع سرم بخش های دیالیز ، بیماران با خطرات جانی مواجه خواهند شد.


موسوی در توضیح علت اختلال در روند فروش و توزیع سرم افزود: طبق مقررات، فروش سرم از طریق شرکت های توزیع کننده صورت می گیرد و تولید کننده‌ها نمی توانند خودشان مستقیم با خریدار وارد معامله شوند. بعبارتی امکان خرید بدون واسطه و فوری از مراکز گرفته شده است. از طرف دیگر اظهارات غیر رسمی شرکت های توزیع کننده حاکی از ارسال سرم ها به کشورهای خارجی در چند ماه گذشته است. هم چنین برخی از شرکت‌های توزیع کننده، سرم را در سبدهای کالاهای خود به فروش می رسانند که در واقع عملی غیرقانونی است.


موسوی تأکید کرد: چنانچه ظرف چند روز آینده مشکل سرم حل نشود تعدادی از مراکز دیالیز ناگزیر از تعطیلی بخش های خود خواهند بود.


 منبع: ایلنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان