کد خبر: 335097
تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷

رييس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان گفت: غرامت خشكسالی سال زراعی ۹۴-۹۳ كه كشاورزان ۳۷ ميليارد تومان طلب دارند هنوز پرداخت نشده است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: غرامت خشکسالی سال زراعی ۹۴-۹۳ که کشاورزان ۳۷ میلیارد تومان طلب دارند هنوز پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، کیخسرو چنگلوایی اظهار کرد: خوزستان مقام اول کشور در تولید محصولات زراعی به میزان ۱۲.۷ میلیون تن معادل ۱۷.۲۲ درصد تولید کل کشور را دارد. این استان سالانه ۱۴.۵ میلیون تن تولید محصولات متنوع (۱۳۸ نوع محصول زراعی) دارد.

وی با اشاره به اینکه خوزستان مهمترین قطب تولید محصولات کشاورزی است، افزود: خوزستان مقام اول کشور را در خرید گندم، تولیدات محصولات صنعتی و کشاورزی، صادرات خرما، تولید گندم، تولید ذرت و مقام دوم تولید برنج، کلزا و آبزی پروری را دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه برخی اراضی خوزستان تا سه نوبت قابلیت کشت در یک سال زراعی را دارند، گفت: طی پنج سال اخیر ۱۶ و نیم درصد افزایش تولید محصولات را شاهد بودیم. همچنین ۱۰۰ درصد این محصولات کشاورزی استان خوزستان در روستاها تولید می شود.
چنگلوایی با اشاره به وجود ۳۷۴ هکتار فضای گیاهان گلخانه ای در خوزستان خبر داد: تا سال آینده ۲۵ هزار تن به تولید ماهیان گرمابی این استان اضافه می شود.

وی ادامه داد: هدیه رئیس جمهور به مردم این استان (طرح ۵۵۰ هزار هکتاری) یکی از کارهایی است که باعث رنسانس در کشاورزی خوزستان می شود. این طرح در ۱۸ شهر خوزستان در حال انجام و پیشرفت فیزیکی خیلی خوبی را هم دارد.

رییس جهاد کشاورزی خوزستان در ارتباط با ضعف طرح ۵۵۰ هزار هکتاری گفت: اجرا نشدن این طرح در ۹ شهر محروم اما دارای ظرفیت کشاورزی یکی از ضعف های موجود در طرح بود که مقرر شده تا این شهرها در فاز دوم از اجرای طرح بهره مند شوند.

وی در خصوص سیل سال جاری در خوزستان بیان کرد: در سیل امسال خوزستان بیش از ۲۵۵ هزا هکتار از اراضی بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند. میزان خسارت برآورد شده به بخش کشاورزی استان نیز ۴۸۱ میلیارد تومان است.

این مقام مسئول افزود: شعیبیه کانون خسارت های وارد شده سیل امسال بود که بیش از ۳۸ میلیارد تومان فقط به این بخش خسارت وارد شد.

کیخسرو چنگلوائی در پایان خاطرنشان کرد: در سال های اخیر بیشتر به عمران روستایی و کارهای زیربنایی به جای توانمندسازی روستاها توجه شده است. این امر باعث افزایش هزینه های مردم روستایی و در نهایت منجر به کاهش درآمد سرانه کشاورزی و مهاجرت انجامید.

انتهای پیام/گمنبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان