کد خبر: 335095
تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۳

ایلنا: مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ آزمایشی دستورالعمل بازرسی محیط زیستی شناگاه های ساحلی و طرح های سالم سازی دریا خبر داد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


الماسی با بیان اینکه در صورت آلودگی آب های ساحلی و شناگاه های طبیعی به عوامل بیماری زا یا دیگر آلاینده ها، استفاده تفریحی و شنا در آن ها می تواند برای سلامت محیط زیست و افراد مخاطره ایجاد کند، اظهار کرد: به منظور پیشگیری از بروز چنین خطراتی باید به صورت مستمر و مداوم شناگاه ها و طرح های سالم سازی دریا مورد نظارت، بازرسی محیطی و پایش قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: سنجش های آزمایشگاهی آب دریا به تنهایی برای تعیین میزان آلودگی و گستردگی آن در شناگاه های ساحلی و طرح های سالم سازی دریا کافی نیست و بازرسی شرایط محیط زیستی این اماکن نیز به همان اندازه با اهمیت است.

مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: دستورالعمل بازرسی محیط زیستی شناگاه ها و طرح های سالم سازی دریا به منظور تعیین شرایط و وضعیت موجود آن ها و به حداقل رساندن آلودگی ها محیط زیستی ناشی از فعالیت های گردشگری و شنا است.

به گفته الماسی، حصول اطمینان از سلامت شناگران، گردشگران و استفاده کنندگان از آب های ساحلی و شناگاه های طبیعی و نیز رفع مشکلات موجود در این اماکن از دیگر ضروریات تدوین این دستورالعمل است.

این مقام مسئول، تعیین شرایط و وضعیت موجود شناگاه های ساحلی و طرح های سالم سازی دریا و رفع مشکلات و معضلات آن ها به منظور رسیدن به استانداردهای قابل قبول و پذیرفته شده، به حداقل رساندن آلودگی های محیط زیستی ناشی از فعالیت های گردشگری و تفریحی و شنا در مناطق ساحلی و دریایی کشور، حصول اطمینان از سلامت محیط زیستی آب های ساحلی و پیشگیری از اثرات سوء بر شناگران، گردشگران و استفاده کنندگان از آب های ساحلی و شناگاه های طبیعی و طرح های سالم سازی دریا، افزایش اطلاعات و ارتقاء میزان دانش و آگاهی های پیمانکاران و مدیران شناگاه ها و طرح ها سالم سازی دریا در زمینه حفاظت از محیط زیست و اکوسیستم های طبیعی دریا در برابر آلودگی ها و داشتن محیط زیستی سالم و طبیعی را از جمله اهداف این دستورالعمل اعلام کرد.

در بخش کیفیت آب شناگاه این دستورالعمل آمده است: شاخص مناسب برای بررسی کیفیت میکروبی شناگاه های طبیعی آنتروکوک روده ای است و میزان آن برای به حداقل رساندن احتمال بیماری ۴۰ در صد میلی لیتر است. در صورتی که کیفیت بیشتر از ۹۵ درصد نمونه ها در یک دوره زمانی مشخص(سه ماهه، شش ماهه، یکساله) بالاتر از ۴۰ در صد میلی لیتر باشد لازم است پیگیری و اقدامات لازم برای کاهش آلودگی یا تغییر محل شناگاه بعمل آید. همچنین، تناوب نمونه برداری برای آنتروکوک های روده ای حداقل در هر فصل برای فصول شنا ۵ نمونه و در هر فصل برای فصول غیر شنا ۳ نمونه است که در مواقع سیلاب، طوفان و حوادث غیر مترقبه تعداد نمونه برداری بر حسب ضرورت افزایش می یابد.

همچنین در بند مرتبط با اعلام وضعیت شناگاه ها، آمده است: نصب پرچم (پرچم گذاری) در شناگاه های ساحلی و طرح های سالم سازی دریا به منظور اعلام وضعیت شناگاه های ساحلی و طرح های سالم سازی دریا از نظر قابل استفاده بودن یا غیر قابل استفاده بودن برای شنا و دیگر استفاده های تفریحی از آب که بدن افراد مستقیماً در تماس با آب دریا است.

اطلاع و آگاهی عموم مردم و کاربران بویژه شناگران، گردشگران و ساکنان منطقه از دیگر دلایلی است که منجر به نصب پرچم در شناگاه های ساحلی و طرح های سالم سازی دریا می شود.

برای این منظور، ۲ نوع پرچم با رنگ های آبی و زرد برای نصب در محوطه شناگاه های ساحلی یا طرح سالم سازی دریا در نظر گرفته شده است که هر یک دارای مفاهیم و ویژگی های خاصی است.

نصب پرچم آبی در محوطه شناگاه ساحلی یا طرح سالم سازی دریا، بیانگر آن است که این شناگاه ساحلی یا طرح سالم سازی دریا از نظر کیفیت بهداشتی آب دریا و سایر شرایط بهداشتی و محیط زیستی لازم و دیگر امکانات، دارای شرایط مناسب و مطلوبی برای استفاده و شنای افراد است. به عبارتی شناکردن و دیگر تفریحات سالم آبی در این مکان مجاز است.

نصب پرچم زرد در محوطه شناگاه ساحلی یا طرح سالم سازی دریا، بیانگر آن است که این شناگاه ساحلی یا طرح سالم سازی دریا از نظر کیفیت بهداشتی آب دریا و یا سایر شرایط بهداشتی و محیط زیستی لازم یا مواردی از آن ها فاقد شرایط مناسب و مطلوب برای شنا بوده و در صورت استفاده افراد از این اماکن احتمال آلودگی آن ها به عوامل بیماری زا و به خطر افتادن سلامتی افراد زیاد است. استفاده افراد از این اماکن تنها در صورت برطرف نمودن و رفع کامل مشکل یا مشکلات موجود در محل شناگاه یا طرح سالم سازی مورد نظر و تأیید پاکسازی آن بر اساس نتایج آزمایشگاهی و نظر کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یا اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مربوطه مجاز و امکان پذیر است.

همچنین، شناگاه های آلوده با ذکر دقیق نام، موقعیت جغرافیایی و حتی المقدور کروکی موقعیت مکانی روی پورتال اداره کل حفاظت محیط زیست استان جهت اطلاع عموم بارگذاری می شود. یک نسخه از اطلاعات یاد شده ی بالا در اختیار دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده می شود تا روی پرتال سازمانی نیز اطلاع رسانی شود. یک نسخه از اطلاعات یاد شده بالا در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، استانداری، صنایع دستی و گردشگری استان قرار داده می شود تا از طریق پرتال خود اطلاع رسانی کنند.منبع: ایلنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان