کد خبر: 334452
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۲

فرماندار شادگان نسبت به تهدید تالاب بین المللی شادگان توسط پساب‌های خانگی هشدار داد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


فرماندار شادگان نسبت به تهدید تالاب بین المللی شادگان توسط پساب‌های خانگی هشدار داد.

به گزارش خبرنگار سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، بهروز فرج اللهی بیان داشت: سامانه تصفیه پساب های خانگی در شادگان این پساب ها به تالاب بین المللی شادگان می ریزد و این امر تهدیدی برای حیات در این تالاب شده است.

وی افزود: انتقال پساب فاضلاب خانگی به تالاب بین المللی شادگان باعث از بین رفتن بسیاری از گونه های آبزیان بومی تالاب بین المللی شادگان شده است.

فرج اللهی اظهار داشت: تخلیه پساب های آلوده ای چون مزارع نیشکر، پرورش ماهی و فولاد خوزستان، عبور لوله های نفتی، فعالیت ۳۰ واحد پتروشیمی و تخلیه زباله های شهری، این تالاب منحصر به فرد را از سال ۱۳۷۲ وارد فهرست قرمز تالاب های بین المللی (فهرست مونترو) کرده است.

فرماندار شادگان وضعیت فاضلاب شهرستان شادگان را بحرانی توصیف و اظهار کرد: شبکه خطوط لوله فاضلاب در سطح این شهرستان نشست کرده و در روستای چومه سید علوان، شبکه فاضلاب به صورت ناقص کار شده و نیمه تمام باقی مانده است.

فرج اللهی اذعان داشت: متاسفانه تاکنون اقدامی برای احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب شادگان انجام نشده و دو شهر دارخوین و خنافره از توابع شادگان نیز فاقد طرح جامع سامانه فاضلاب شهری هستند.

وی به رطوبت ۹۳درصد هوا در دو هفته گذشته در این شهرستان و قطع برق در بخشی از شهرستان شادگان اشاره کرد و افزود: نبود یک ژنراتور فعال در سامانه دفع پساب های خانگی در هنگام قطع برق باعث شد پساب های خانگی در خانه های مردم سرازیر شود.

فرماندار شادگان خاطرنشان کرد: در روستای چومه سید علوان، فاضلاب و در روستای بنی اسد فاضلاب ها در کوچه و خیابان جاری شده است.

وی گفت: بحران فاضلاب سلامت مردم را تهدید می کند و از سوی دیگر بی آبی مردم این شهرستان را کلافه کرده و این فرمانداری به جای پرداختن به امنیت، آموزش و مدیریت شهری، بیشتر وقت خود را صرف پیگیری مشکلات آب و فاضلاب شهرستان شادگان می کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: تجهیز اداره آبفا شادگان را خواستار شد و گفت: شرکت آبفا شادگان توان مالی ندارد و از نظر تجهیزات مکانیکی و فنی درحد صفر است.

فرج اللهی به حقوق پرداخت نشده کارکنان آبفا شادگان اشاره کرد و بیان داشت: مشکل آبفا شادگان مدیریتی نیست بلکه نبود اعتبارات است.

تالاب شادگان زیستگاه بیش ۱۵۴ گونه از پرندگان، ۴۰ گونه از پستانداران و
گونه ماهی مردابی و ۴۵ گونه ماهی دریایی از ماهیان کشور است و ۱۱۰ گونه
گیاهی، سه گونه دوزیست، ۹ گونه خزنده و چهار گونه میگو را در خود جا داده
که همگی در معرض نابودی قرار دارند.

این تالاب بین المللی از تالاب های بزرگ ایران، در جنوب غربی ایران و در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده است.

شادگان با جمعیت ۱۶۰ هزار نفر و ۲۳۰ روستا و سه شهر دارای سه بخش مرکزی، دارخوین و خنافره است.

انتهای پیام/گمنبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان