کد خبر: 334166
تاریخ انتشار: جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲

عصر اهواز - برای واکاوی این مشکل بزرگ که خانواده های بسیاری را داغدار کرده و خسارات جبران ناپذیری را بر پیکر اقتصاد وارد آورده، گفتگویی با مهندس سیاوش سلیمانی، کارشناس عالی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیست و هشت سال تجربه و مطالعات در زمینه ساخت پروژه های ملی انجام گردیده است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عصر اهواز: میزان مرگ و میر در اثر تصادف های جاده ای در کل دنیا آمار بالایی دارد. این میزان در کشور ما به حدی است که دومین عامل مرگ های غیر طبیعی در کشور، به علت سوانح و تصادفات جاده ای رخ  می دهد. کارشناسان معتقدند کیفیت خودروها  و راه ها و بی احتیاطی رانندگان، از جمله عوامل موثر در بروز تصادفات است.

جاده های استان خوزستان به عنوان یکی از اصلی ترین جاده های ترانزیتی کشور هر روزه شاهد عبور تعداد بالایی از وسایل نقلیه سبک و سنگین هستند که همین امر لزوم توجه به ایمنی راه ها را دوچندان می کند. اما این درحالیست که جاده های استان خوزستان به یک قتلگاه تبدیل شده اند.

مدت ها است جاده های خوزستان در کشور به جاده هایی پرخطر معروف و مشهور شده اند. از واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان بروجنی در راه بازگشت از اردوهای راهیان نور در حد فاصل دهدز به لردگان که منجر به کشته شدن ۲۶ تن دانش آموز شد گرفته تا تصادفات متعدد خودروها در جاده ها همه مواردی هستند که باعث شده همچنان مرگ در جاده های خوزستان سفر‌ ‌کند.

این در حالی است که استان خوزستان به عنوان قطب اقتصادی، ترانزیتی، کشاورزی، گردشگری، صنعتی و… باید از نظر ایمنی و سطح کیفی شرایط ویژه ای داشته باشد. تصادف یا حوادث جاده ای در خوزستان خسارت به زیر ساخت ها و منابع مالی و انسانی کل کشور خواهد بود. با این وجود و علی رغم به صدا درآمدن آژیر خطر، هنوز هیچ کس به فکر بهبود این وضعیت و اصلاح راه های خوزستان نیست.

پایگاه خبری – تحلیلی زاگرس نشینان برای واکاوی این مشکل بزرگ که خانواده های بسیاری را داغدار کرده و خسارات جبران ناپذیری را بر پیکر اقتصاد وارد آورده، گفتگویی با مهندس سیاوش سلیمانی، کارشناس عالی شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل ونقل کشورانجام داده است. آنچه در ادامه می خوانید؛ ماحصل بیست وهشت سال تجربه و مطالعات وی در زمینه ساخت پروژه های ملی است که نکات کلیدی زیادی را در مورد این پرونده ی شوم و تاریک روشن کرده است.

 

 آقای مهندس سلیمانی مختصری از اهمیت حمل ونقل بفرمایید .

در خصوص حمل و نقل تعاریف زیادی طرح شده که شاید نتوان با جمله ای کوتاه تعریف دقیقی که بیانگر کارکرد و اهمیت واقعی حمل و نقل را دارا باشد پیدا کرد اما چنانچه خیلی خلاصه ناچار به تعریف باشیم باید گفت حمل نقل وظیفه دارد تمامی نیازهای نوع بشر را تامین نماید. از این رو جوامع زنده بدون حمل و نقل توان بقا را نخواهند داشت. بنابراین یکی از مهمترین شاخصهای شناخت جوامع توسعه یافته با شرایط کنونی بشری است  .

نقش خوزستان در حمل و نقل کشور چیست و تا چه اندازه اهمیت دارد؟

خوزستان از دو جنبه نقش ممتاز وبی همتایی درکشور دارد .اول  اینکه خوزستان دارای بنادری هست که علاوه بر داشتن کامل ترین زیرساختهای بندری در کشور نه تنها کوتاهترین فاصله را به مراکز جمعیتی و پایتخت کشور دارا هستند؛ بلکه ازنظر نگهداری هم کمترین هزینه ها را دارند. زیرا به دلیل قرارگرفتن در خور بطور خودکار لایروبی می شوند و دیگر نیازی به هزینه های سنگین لایروبی ندارند.

دومبه دلیل وجود مجتمع های بزرگ پتروشیمی، کشاورزی، مرکزصنعتی، نظیر فولاد، سیمان، کاغذ، شکر و… مهمترین استان تولید کشاورزی و صنعتی کشوراست. بنابراین حجم عظیمی از بار و مسافر را دارا است که از این جنبه هم یکی از استان های پیشتاز است.

 

شرایط کمی وکیفی زیرساخت های حمل و نقل در خوزستان را چطور ارزیابی میکنید؟

 

زیرساختهای حمل و نقل در تمامی حوزه های، راه، بزرگراه ، آزادراه و راه آهن اسفناک است ومتاسفانه با بی توجهی وکم لطفی محض مواجه بوده است که عمده اشکالات در چند بخش ذیل است .

بخش اول  راهها هستند. ظرفیت راههای استان با سطح سرویس کم( نوعا ظرفیت c ) اشباع است یا به روایت ساده تر با قبولی افزایش ریسک تصادف، باز هم راهها شلوغ هستند و باید توسط اداره ی کل راه و ترابری استان گزارش توحیهی بهسازی راهها (افزایش باندهای رفت وبرگشت) تهیه و برای اخذ موافقت نامه با تهران مکاتبات لازم انجام شده باشد. چنانچه این کار را انجام داده و با کارشکنی مواجه شده؛ باید مستندات لازم را به مقامات ذیصلاح و نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی برساند. زیرا مردم با جان، مال و تمام هستی خود تاوان این امر نامیمون را پرداخت می کنند .

 

نکته دیگری که در مقوله راه ها باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد مشخصات هندسی و اصطکاک آسفالت  است. در مناطق شمال و شمال شرق خوزستان، مشخصات هندسی راهها به شدت غیر استاندارد و سانحه خیز است. مثلا راه اندیمشک به پلدختر درحوزه استحفاضی خوزستان فاقد مشخصات هندسی استاندارد از یک طرف و شلوغی از طرف دیگر؛ حوادث ناگواری را موجب می شود. علاوه بر این  زمان سفر را هم بسیار افزایش می دهد. البته اخیرا آزاد راه ساخته شده، به بهربرداری رسیده اما همچنان ظرفیت هر دو راه شلوغ است و باید بهسازی نوع ه (شش) ازسال ها قبل اجرا می شد. در حال حاضر مردم برای ریسک کمتر سانحه ناگزیر به پرداخت پول هستند. در حالی که به مردم هم باید حق انتخاب داد و علی ایحال برای افزایش ظرفیت راه موجود، بهسازی نوع ه (نوع شش) باید برای این محور و محور هفتکل – ایذه-دهدز – رامهرمز – بهبهان و….  یا محور هفتکل – ایذه -دهدز ، بسیار سانحه خیز و شلوغ است و تنها احداث یک راه در محازی راه موجود،  هیچ مشکلی را حل نمی کند بلکه سوانح را بیشتر می کند و تنها و بهترین راه بهسازی نوع شش است که در فواصلی که مشخصات هندسی مسیر غیراستاندارد است؛ چهار خط مسیر استاندارد باید طراحی و احداث شود و یا به دلیل گرمای هوای خوزستان و عدم استفاده از قیر وافزودنی مناسب به قیر، درتابستان قیر روان وب ه سطح می آید و سنگ دانه ها را در خود فرو می برد. در نتیجه اصطکاک چرخ و آسفالت بسیارکاهش یافته و سطح راه حالت لغزندگی شدیدی پیدا می کند و در زمستان نیز بارندگی روی سطح قیر بدون سنگدانه، لغزندگی بسیاری ایجاد می کند. درنتیجه راه بسیار سانحه خیز خواهد بود . تقریبا تمامی راههای استان فاقد اصطکاک مناسب بین چرخ و آسفالت است .

 

حوزه بعد راهداری است. متاسفانه درحوزه راهداری هم شرایط مطلوبی دراستان هیچگاه وجود نداشته است. نوعاً بزرگ راه های اهواز – اندیمشک و اهواز آبادان از عدم اهتمام به راهداری بسیار رنج می برند . به طور مثال همه ی دور برگردان ها به صورت همسطح احداث شده اند. در حالی که باید آمار تقاضای سفر این دور برگردان ها تعیین و پس از برآورد، چنانچه  تقاضای سفر  بیشتر شد؛ باید دور برگردان ها غیر همسطح شوند (در مجاورت روستاهای بزرگ با عنایت به تقاضای زیاد سفر از یک طرف و نوع سنگین وسایط نقلیه باید تقاطع ها غیرهمسطح باشد).

از دیگر سو این دور برگردان های همسطح هیچکدام استاندارد نیستند و درآنها طول باندهای افزایش سرعت کمتر ازحداقل طول استاندارد اس  و اکثرا فاقد خط کشی، علایم و رفلکتور هستند و مضافا به دلیل عدم رسیدگی تقریبا در اکثرطول مسیر به دلیل نبودن دور برگردان و عدم اهتمام راهداری، در اثر رد چرخ های کامیون در نتیجه عبور مداوم، دوربرگردان ایجاد شده و یا در محل دور برگردان ها درخت ها جلوی دید را گرفته و باعث تصادفات وحشتناک می شوند. باید با محاسبه حداقل دید و حداقل فاصله توقف درختان را کوتاه و یا قطع کرد .

 

همچنین در برخی فواصل میزان ترافیک معادل سواری عبوری در سی امین(۳۰)  ساعت شلوغ از گنجایش بزرگراه اهواز – اندیمشک بیشتر است و باید حداقل یک باند دیگر در این محدوده ها اضافه کرد .باید طبق بخش نامه ورودی های راه های خاکی و شوسه تا مسافتی آسفالت شود تا گل و لای به راه منتقل نشود. زیرا تا به حال انتقال گل و لای از راه های خاکی و شوسه  به راه آسفالت،  تصادفات وحشتناکی ایجاد کرده است . علاوه بر این اغلب راهها فاقد خط کشی، علایم کافی، رفلکتور و… هستند .

 

بخش بعدی زیر ساخت های حمل و نقل راه آهن است. متاسفانه شرایط راه آهن نیز مشابه راه های استان است .در حالی که کل شبکه راه آهن کشورتقریبا نوسازی شده و یا درحال احداث است؛ توجیح فنی و اقتصادی تمامی این خطوط راه آهن بر اساس حمل بار از بندرامام خمینی (ره) و انتقال آن از مسیر راه آهن خوزستان و لرستان است. اما متاسفانه این راه آهن عقب مانده ترین و پیرترین راه آهن کشور است. مثالی میزنم که موضوع کمی ملموس تر شود. توجیه فنی و اقتصادی راه اهن اردبیل بر این موضوع تکیه داشت که صنایع فولاد دراردبیل احداث شود و آهن قراضه از اردبیل با کشتی به بندرامام خمینی(ره) منتقل شده؛ سپس توسط راه آهن خوزستان و لرستان به اردبیل منتقل شود. تقریبا تمامی راه آهن های کشوربه همین ترتیب توجیه فنی و اقتصادی شده است.  یعنی دریافت بار از بندرامام خمینی(ره) و حمل و انتقال بار از راه آهن خوزستان و لرستان. اما یک نفر نبود که بگوید راه آهن خوزستان و لرستان پیر و فرتوت است و کشش ندارد. درحال حاضر راه آهن خرمشهر – تهران  نیاز شدید به بازسازی دارد زیرا نه تنها چهره ی خوزستان را متحول می کند بلکه نقش به سزایی در تولید ناخالص کشور دارد. باید مسؤلان محترم استان و نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی فعلی، نسبت به نمایندگان و مسولان قبل، اهتمام بیشتری به کار ببرند. زیرا کار در خوزستان، در سطح ملی هم نمودی آشکار و تعیین کننده دارد و علیرغم آن که خوزستان با کشور عراق مرز مشترک دارد اما راه آهن بندرامام خمینی – خرمشهر- بصره نیمه تمام رها شده است .

 

بخش سوم زیرساخت های حمل و نقل کشور آزاد راه  ها هستند. متاسفانه در استان آزاد راه مناسبی وجود ندارد و همچنین آزاد راه مناسب  و ایمن هم جهت ارتباط با استان های دیگر هم  وجود ندارد و مضافاً همین شرایط اشباع بودن سطح سرویس آزاد راه و عدم مشخصات هندسی مناسب خصوصاً در آزاد راه پل زال – خرم آباد از معضلات استان هست.

 

آیا شیوه های دیگر حمل و نقل هم در استان می تواند به کارگرفته شود ؟

بله حمل و نقل هوایی هست که من اطلاعی ندارم اما آنچه که خیلی مهم است و فراموش شده، حمل و نقل ترکیبی است که متاسفانه تا کنون در این خصوص حتی مطالعه هم صورت نگرفته و بدین صورت باید عمل شود؛ مثلا باراز خرمشهر ازکارون توسط لنج بارگیری شده و در شوشتر تحویل قطار یا کامیون ها شود. از چند جنبه این اقدام حائز اهمیت است که ارزان ترشدن حمل و نقل، خلوت شدن راه ها و در نتیجه کاهش تصادفات، کاهش هزینه نگهداری و… را هم بدنبال دارد. اما باید ابتدا مطالعات جامعی در این خصوص صورت گیرد .

در پایان ضمن تشکر از جنابعالی، چنانچه صحبتی دارید؛ بیان کنید.

جا دارد از مجموعه ی سایت خبری – تحلیلی و گروه زاگرس نشینان تشکر ویژه داشته داشته باشم که به طور جد پیگیر حل مشکلات استان هستند و با بهره گیری از کارشناسان زبده و سردبیران خوش فکر، راهکار های مناسبی ارائه می کنند. امیدوارم در این مسیر مستدام و موفق باشند.

 

به راستی تاکنون نتیجه اطلاعات جمع‌آوری شده پس از هریک از حوادث چه میزان در پیشگیری از تصادفات اثر گذار بود و در راستای این اطلاعات چه تدابیری اندیشیده شده است؟

 

قطعا توقع مردم از تمام مسئولان به ویژه دست اندرکاران حوزه راه و ایمنی این است که تنها به اظهار تاسف و چند اقدام کوتاه مدت اکتفا نکنند بلکه برای پیشگیری از سوانح بی شمار جاده‌ای، به‌ ویژه در حوزه حمل و نقل عمومی و خودروهای سنگین راهکارها و برنامه‌هایی بلندمدت تدوین و اجرا کنند. به طور یقین مردم محروم و مظلوم خوزستان که اصلی ترین متضرران این حوادث هستند و هرکدام بارها شاهد از دست رفتن عزیزان خود در جاده های منتهی به مرگ بوده اند، هیچ توجیهی را نخواهند پذیرفت.منبع: درمتن خبر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان