کد خبر: 333666
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۹

گاردین در گزارشی نوشت که ایمیل‌ها کلینتون، فراری بودن شهرام امیری را تایید می‌کند.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


گاردین در گزارشی نوشت که ایمیل‌ها کلینتون، فراری بودن شهرام امیری را تایید می‌کند.

به گزارش ایلنا، گاردین در گزارشی نوشت در اواسط جولای ۲۰۱۰ که امیری به ایران برگشته بود ، او ۵ میلیون دلار توسط سازمان اطلاعاتی سیا برای افشای فعالیت‌های هسته‌ای ایران دریافت کرده بود.


گزارش‌هایی مبنی بر زندانی شدن امیری تردیدها را مبنی بر اینکه او به واسطه فشار و تهدید خانواده او تصمیم به بازگشت به ایران گرفته تشدید می‌کند، اما توالی حوادث بعدی آن هنوز نا مشخص است.


سال ۲۰۱۲ گفته شده بود میزان حکم او ۱۰ سال زندان است اما محسنی اژه‌ای با اعلام حکم او، این موضوع را رد کرد.


مارک فیتزپاتریک رئیس موسسه مطالعات استراتژیک بین الملل به گاردین گفته است که زمانی که امیری تصمیم به بازگشت به ایران گرفت، باید می‌دانست زمان دشواری را در پیش خواهد داشت.


انتشار ایمیل‌های کلینتون در سال گذشته در چندین مورد به درخواست‌هایی از امیری مرتبط بود؛ ضمن اینکه تعداد زیادی از ایمیل‌های رسیده به وزیر امور خارجه وقت، ادعاها مبنی بر فراری بودن این فرد را تایید می‌کند.


دینا اسفندیاری استاد کالج لندن دانشکده علوم و مطالعات امنیتی گفته است که بر اساس داده‌های ایمیل‌های کلینتون، امیری به دلیل جاسوسی اعدام شده است.


از نظر قوه قضاییه ایران، این حرکت یک سیگنال با آمریکاست که ایران از فعالیت‌های آنها در ایران مطلع است و این سزای کسی است که به دشمن کمک می‌کند.


ماجرای امیری در خلال تحرکات پنهانی برای متوقف کردن ایران از ادامه و ارتقای فعالیت‌های هسته‌ای با استفاده از طریق حمله‌های سایبری و قتل دانشمتدان هسته‌ای افشا شد؛ پنج ترور بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ منجر به کشته شدن چهار دانشمند و متخصص هسته‌ای و زخمی شدن.منبع: ایلنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان