کد خبر: 333430
تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۳

از هر تن ساقه نیشکر حدود 100 کیلوگرم شکر خام و بیش از 400 کیلوگرم فراورده های جانبی از جمله خمیرمایه استخراج می شود.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


از هر تن ساقه نیشکر حدود ۱۰۰ کیلوگرم شکر خام و بیش از ۴۰۰ کیلوگرم فراورده های جانبی از جمله خمیرمایه استخراج می شود.

به گزارش خبرنگار سرویس اخبار خوزستان عصر اهواز از اهواز، استان خوزستان با داشتن کشت و صنعت  های فعال ، اولین و بزرگترین تولید کننده نیشکر و خمیر مایه حاصل از فراورده های جانبی در کشور است.مدیر عامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی گفت: استان خوزستان به عنوان بزرگترین تولید کننده خمیر مایه کشور است که دو کارخانه از ملاس تولیدی شرکت ها استفاده می کنند و محصول ارزشمند خمیرمایه که در صنعت نان و نانوایی کاربرد دارد را به بازار عرضه می نماید.

خوزستان بزرگترین تولید کننده خمیرمایه درکشور

علاوه بر فواید بسیار ، این محصول باعث اشتغالزایی بیش از ۶۰۰نفر نیروی بومی در استان شده است.

علی احتشامی افزود: این شرکت برخی از تولید خود را به صادرات اختصاص داده است که این مقدار حدود ۵۰ تا ۶۰درصد در سال جاریی است که به لحاظ عددی حدود ۱۰ میلیون دلار ارز آوری برای کشور را به دنبال خواهد داشت.

استان خوزستان در تولید خمیر مایه به خود کفایی رسیده و در کنار تامین نیاز داخلی کشور مازاد این محصول را به کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، لبنان ، الجزایر و کشورهای آفریقایی صادر می شود.

استفاده از این خمیر مایه در نانوایی و شیرینی زیان هایی همچون کم خونی ، پوکی استخوان، سوء هاضمه ، اختلال در جذب مواد معدنی و اختلال های گوارشی را کمتر کرده و کیفیت نان را افزایش می دهد.

 خوزستان بزرگترین تولید کننده خمیرمایه درکشور

مدیر واحد تولید گفت: مزایای استفاده از این خمیرمایه ایجاد عطر و بوی خوش، پخت یک نواخت است که باعث جذب آهن و کلسیم به بدن نیز می گردد.

یکی از نانواهایی که از این خمیر مایه درمحصول خود به کار می برد بیان کرد: زمانی که از مایه خمیر استفاده می کنم نان پر و پفکی تر درمی آید و باعث طول عمر و افزایش کیفیت نان می شود.

خوزستان بزرگترین تولید کننده خمیرمایه درکشور

در پایان باید گفت اگر در استان به این صنعت بیشتر توجه شود می توان میزان تولید را به بیش از ۱۵ هزار تن رساند.

انتهای پیام/ومنبع: باشگاه خبرنگاران
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان