کد خبر: 333419
تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷

عصر اهواز - استاندار خوزستان با صدور پیامی، ضمن تبریک روز خبرنگار، بر ضرورت شکیبایی مسئولان در برابر نقد و پرسش خبرنگاران و همینطور لزوم گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگاران شهید و فقید استان تاکید کرد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

استاندار خوزستان با صدور پیامی، ضمن تبریک روز خبرنگار، بر ضرورت شکیبایی مسئولان در برابر نقد و پرسش خبرنگاران و همینطور لزوم گرامیداشت یا و خاطره خبرنگاران شهید و فقید استان تاکید کرد.

یکی از نکات جالب پیام استاندار، نام بردن از خبرنگاران شهید و فقید خوزستان در این پیام است.
شریعتی در این پیام یاد خبرنگاران شهید استان؛ غلامرضا رهبر، احمد رستگار، فریدون سگوند و نادر دریابان، و روزنامه نگاران و خبرنگاران شریف و فقید استان، مرحوم کاظم کوه گیوی، مرحوم خسرو غفاری، مرحوم محمدحسین موسوی‌نسب، مرحوم حسین زراعتکار، مرحوم علی ریاحی، مرحوم محمدجواد میان‌آبی، مرحوم منصور واحدی، مرحوم عبدالمهدی جمیلی، مرحوم مصطفی حیدری، مرحوم علی هویسی و دیگر اصحاب قلم و اندیشه استان را گرامی داشته است.

متن پیام دکتر شریعتی به این شرح است:

هفدهم مردادماه روز بزرگداشت منادیان گردش شفاف و آزاد اطلاعات و دیده بانان دولت و جامعه مدنی است. در دنیای امروز، خبرنگاران نه تنها رسالت اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط رسانه ای در جوامع را بعهده دارند بلکه بعنوان نمایندگان افکار عمومی، چشمان ناظر و تیزبین بر عملکرد مجموعه های مختلف حاکمیتی و دولتی نیز به شمار می آیند.

نقش خبرنگاران، در تحولات مختلف و مهم سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور عزیزمان ایران نیز نقشی بی بدیل است و امروز نمی توان منهای پاسداشت نقش و جایگاه خبرنگاران، از نقادی و پرسشگری در جامعه سخن گفت.

نظام مردم سالار دینیِ ما نیز جایگاه ویژه ای را برای اصحاب قلم و اندیشه و گردش آزاد اطلاعات قائل شده است و قانون اساسی جمهوری اسلامی بعنوان میثاق ملی همه ایرانیان و خونبهای شهیدان، حق آزادی بیان و مطبوعات را مورد تاکید قرار داده است. بدیهی است توجه به آرمان های مقدس انقلاب اسلامی همچون آزادی و اصول مصرح قانون اساسی زمانی محقق می شود که همه مسئولان، حق نقادی و پرسشگری رسانه ها را به رسمیت بشناسند و مورد احترام قرار بدهند و مهمتر از آن، اینکه همه مسئولان و متولیان امور تلاش کنند هزینه فعالیت خبرنگاران و رسانه های جمعی در جامعه  کاهش پیدا کند و خبرنگاران و روزنامه نگاران بدون هیچگونه دغدغه ای، رسالت حرفه ای خود را به انجام برسانند.

تردیدی نیست در عرصه دشوار و بااهمیتی چون رسانه ها، امکان اشتباه کردن نیز وجود دارد و مسئولان و دولتمردان، زمانی می توانند از احترام به حق آزادی بیان سخن بگویند که در چنین شرایطی نیز از خود سعه صدر و شکیبایی نشان بدهند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، وجود مطبوعات‌ و اطلاع‌ رسانی‌ صادقانه‌ و شفاف‌ در جامعه‌، نقد و نظارت‌ و آزادی‌ قلم‌ و بیان‌ بر اساس‌ قانون‌ اساسی‌ را حق‌ مسلم‌ مردم‌ و مطبوعات‌ و یک‌ ضرورت‌ می دانند و دولت یازدهم نیز با توجه به منشور حقوق شهروندی رئیس جمهور محترم، بر ایجاد فضای مناسب، آزاد و امن برای رسانه ها تاکید دارد.

خوشبختانه در سال های اخیر، شاهد رشد و شکوفایی استعدادهای فعالان رسانه ای خوزستان در عرصه مطبوعات و رسانه های الکترونیکی بوده ایم و امیدواریم در این دوره ضمن فراهم نمودن بستر نقد و پرسشگری، برای ارتقای کمی و کیفی رسانه های استان گام های جدی برداشته شود.

در اینجا لازم می دانم ضمن تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران استان و درود به روح پرفتوح شهدای خبرنگار خوزستان، بویژه شهدای عزیز؛ غلامرضا رهبر، احمد رستگار، فریدون سگوند و نادر دریابان، یاد و خاطره همه روزنامه نگاران و خبرنگاران شریف و فقید استان، مرحوم کاظم کوه گیوی، مرحوم محمدحسین موسوی‌نسب، مرحوم حسین زراعتکار، مرحوم علی ریاحی، مرحوم محمدجواد میان‌آبی، مرحوم منصور واحدی، مرحوم عبدالمهدی جمیلی، مرحوم مصطفی حیدری، مرحوم علی هویسی و دیگر اصحاب قلم و اندیشه استان را گرامی داشته و برای آنان علو درجات را از خداوند منان مسالت نمایم.

لازم است متولیان امر، برنامه ای مناسب بمنظور پاسداشت یاد و خاطره و تجلیل از همه ی این عزیزان و خانواده های آنان که از جمله سرمایه های معنوی استان مان هستند، را برگزار نمایند.

غلامرضا شریعتی
استاندار خوزستان


منبع: صبحانه پرس
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان