کد خبر: 333410
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۵

عصر اهواز - این روزها در هر نقطه از خوزستان از وقوع تصادف خبر داده می شود و با وجود کشته و مجروح شدن بسیاری، مسئول جان باختن و خسارات سنگین برجای مانده مشخص نیست.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان
جاده های بیمار خورستان برای درمان نیازمند شوک هستند
صبحانه‌پرس: این روزها در هر نقطه از خوزستان از وقوع تصادف خبر داده می شود و با وجود کشته و مجروح شدن بسیاری، مسئول جان باختن و خسارات سنگین برجای مانده مشخص نیست.
جاده های آبادان – ماهشهر، بندر امام – اهواز، شوش – اهواز، اندیمشک – سوسنگرد ، شوش و شوشتر به گتوند و دزفول همه و همه مشکل دارند،حادثه خیز بودن،  کم عرض بودن ، نبود علائم رانندگی ، عدم گارد ریل مناسب ، عدم خط کشی های لازم و… فصل مشترک بسیاری از محورهای جاده ای استان خوزستان است.
با توجه به اخبار ناخوشایندی که از جاده های استان به گوش می رسد و صدای اعتراض اکثر مردم در این زمینه ؛ لذا در  بخشی  از گزارش ها جاده های استان را  هدف قرار داده ایم؛ این گزارش ها به صورت سلسله وار و از بخش های  مختلف تشکیل شده تا بیشتر مورد قبول واقع شود.
دکتر جلیل مختار نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در خصوص راههای استان خوزستان اینگونه سخن گفت:امروزه بخش مهمی از زندگی بشر با ترافیک آمیخته شده و در پی آن نیز تصادفات به خصوص در سال‌های اخیر بر افزایش مرگ و میر انسان‌ها و همچنین بر اقتصاد کشورها تاثیرگذار بوده است.
به همین دلیل هر ساله در سطح جهان روزی به نام ایمنی راه‌ها در جهت توجه و بررسی اقدامات موثر در ایمنی و بهبود وضعیت راه‌ها و همچنین کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن نامگذاری شده است. وی ادامه داد: در این راستا، فناوری‌های موثر در بهبود ترافیک از سوی همه دست‌اندرکاران این حوزه عرضه می‌شود.
نماینده مردم آبادان در ادامه گفت: حوادث رانندگی علاوه بر ایجاد خسارت‌های احتمالی جانی، تبعات منفی برای خانواده‌ها و فرزندان بازمانده از قربانیان دارد و قطعا اقتصاد هر کشور را با چالش روبه‌رو می‌کند. جلیل مختار افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز است اقداماتی ضروری در جهت ارتقای ایمنی راه‌ها و انضباط ترافیکی توسط کاربران راه‌ها از جمله رانندگان و عابران و همچنین دستگاه‌های مرتبط با این حوزه انجام شود.
در بحث فرهنگ‌سازی ترافیک و ایمنی راه‌ها نیز باید اقداماتی موثر صورت گیرد تا همه بدانند کوتاهی آنها در انجام وظیفه نه تنها به خودشان بلکه به دیگران و اطرافیان نیز آسیب وارد می‌کند. وی اظهار کرد: عمده راه‌های استان خوزستان دو طرفه است و مسیر رفت و برگشت فاقد جداکننده وسط هستند.
عرض جاده‌های خوزستان محدود است و در مقابل، میزان ترددها افزایش پیدا کرده و به دنبال این شرایط، شاهد حوادث ناگوار رانندگی بیشتری در این مسیرها هستیم.دکتر مختار نماینده مردم آبادان : مسیرهای آبادان به اروندکنار و منیوهی – و آبادان به خدر  دو طرفه و فاقد جداکننده هستند که  این امر سبب شده تا شاهد حوادثی ناگوارو دلخراش رانندگی باشیم. وی در ادامه  گفت: بالغ بر ۱۴ هزار کیلومتر راه در خوزستان وجود دارد ولی از این میزان، کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتر بزرگراه و آزادراه است.
جاده های بیمار خورستان  برای درمان نیازمند شوک هستند
جاده های بیمار خورستان  برای درمان نیازمند شوک هستند
بنابراین ضروری است اداره‌کل راه و شهرسازی در جهت جدا کردن مسیرهای پرتردد، زیرسازی راه‌ها، ایمن‌سازی و احداث راه‌ها اقدامات موثر انجام دهد.نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی  افزود: وقوع تصادفات شاخ به شاخ در هر جاده‌ای از ناگوارترین حوادث رانندگی است و این حادثه و تصادف  به این مفهوم است که عرض جاده با میزان تردد انطباق ندارد .
دکتر مختار در آخر گفت: متاسفانه از دیگر مسیرهایی که در لیست رسیدگی جاده ای از سالهای قبل  قرار داشته  و در خصوص آنها وعده داده شده بود  تعریض محور زیارتی، سیاحتی جاده خضر آبادان به طره بخاخ و صیدالیه، ساماندهی روکش آسفالت، خط کشی و ترمیم شانه جاده آبادان به چوئبده و جاده کمربندی و ترانزیتی آبادان- شلمچه است. که تاکنون در این زمینه اقدامات اساسی و مهمی صورت نگرفته است. ایمن نبودن جاده ها و پرحادثه‌ بودن آنها همچون قربانگاهی برای مسافران شده است. آزاد راه، اتوبان، جاده دوبانده و جاده یکطرفه هیچکدام به طور واضح مشخص نیستند و اغلب برای مردم مشکل ساز شده است.
جلیل مختار افزود: متاسفانه دولتهای مختلف هم که روی کار آمده اند برای جاده های استان خوزستان اقدام مناسب و در خور نام خوزستان نداشته اند. در واقع مشکل ظرفیت جاده ها یکی از مشکلاتی است که مدتهاست استان خوزستان با آن دست و پنجه نرم می کند. ضمن اینکه افزایش ظرفیت جاده های کشور به دلیل زمانبر بودن پروژه های عمرانی متناسب با افزایش تعداد خودروها نیست.
 مدیران راه و شهرسازی  فعلی قریب به چهار سال حضور در استان  نتوانستند تحولی در این زمینه ایجاد کند تا همچنان  مرگ پسوند جاده های خورستان باشد . نتیجه‌ این ضعف مدیریتی  وضعیت امروز جاده های استان ماست. بنابراین باید گفت  جاده های بیمار خورستان  برای درمان نیازمند شوک هستند و به نظر می رسد این شوک درمانی جز با تغییر مدیران ارشد راه  امکان پذیر نیست.


منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان