کد خبر: 332840
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز همایون یوسفی در جلسه شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون و ستاد مقابله با گرد و غبار که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سرسرای امام رضا (ع) شهرک نفت تشکیل شده بود، اظهار کرد: تاکنون هفت کانون عمده گرد و غبار داخلی با وسعت ۳۴۵ هزار هکتار در خوزستان شناسایی شده است.
وی گرد و غبار را در خوزستان نوپدید دانست و گفت: گرد و غبار از سال ۸۰ در این استان رخ داده و پیش از این تاریخ شاهد چنین پدیده ای نبوده ایم.
وی با بیان اینکه ۸۶ درصد توفان های گرد و غبار در غرب و جنوب غرب کشور در خوزستان رخ داده، اظهار کرد: این استان تنها استان در کشور است که دارای کانون های گرد و غبار است.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی اظهارکرد:گرد و غبارهای خوزستان بسیار خطرناک و بیماری زاست.
وی تالاب هورالعظیم را به دلیل خشک کردن بخش هایی آز آن یکی از کانون های عمده گرد و غبار دانست و از آبگیری این تالاب توسط سازمان محیط زیست و وزارت نیرو تقدیر کرد.
به گفته وی، آبگیری تالاب هورالعظیم حدود ۱۴ درصد از پدیده گرد و غبار را در خوزستان کاهش داده است.
وی که پزشک متخصص خون و سرطان، اضافه کرد: پارسال قرار بود ۴۷ هزار هکتار از کانون های گرد و غبار با اعتبار یک هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال کنترل شود اما فقط ۱۱۰ میلیارد ریال به این مساله اختصاص یافت.
وی خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای نگهداری و آبیاری از اراضی نهالکاری شده شد.
یوسفی همچنین با انتقاد از آنچه که تحریف آمارهای مربوط به رودخانه کارون به عنوان مقدمه اجرای طرح انتقال آب نامید گفت: آورد رودخانه کارون را ۱۳ میلیارد مترمکعب است، این در حالیست که در طرح های مطالعاتی آورد این رودخانه ۲۵ میلیارد متر مکعب قید شده و اعلام کردند از این مقدار پنج میلیارد مترمکعب آب مازد است که می تواند منتقل شود.
وی افزود: در خوزستان سه میلیون هکتار زمین حاصلخیز داریم که در صورت استفاده از همه منابع آبی تنها ۶۰ درصد از این اراضی قابل کشت است.
یوسفی تاکید کرد: در خوزستان نه تنها آب مازاد نداریم بلکه کمبود آب داریم.
این نماینده مجلس با بیان اینکه طرح انتقال آب کارون باعث افزایش تقاضا در مقصد می شود افزود: طرح انتقال آب هیچ توجیه اقتصادی ندارد و هزینه زیادی برای اجرا و نگهداری این طرح باید مصرف شود.
وی اضافه کرد: در این طرح نیاز حداکثری حوضه مقصد و نیاز حداقلی برای حوضه مبداء در نظر گرفته شده، به طوری که نیاز آب شرب در مقصد ۱٫۵ برابر در نظر گرفته شده است.
وی افزود: اجرای طرح بهشت آباد به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و خواهشمندیم طبق نامه های سازمان بازرسی کل کشور، دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست و معاون سازمان محیط زیست، طرح بهشت آباد متوقف و پرونده آن مختومه شود.

* نیشکر و آلودگی هوا
دیگر نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره آلودگی های شرکت نیشکر گفت:سوزاندن مزارع نیشکر و خاکستر ناشی از آن آلودگی بسیاری در شهرها و روستاها بوجود می آورد اما در این جلسه به این آلودگی ها پرداخته نشد.
جواد کاظم نسب الباجی افزود: برای راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز اعتباراتی از سوی وزارت نیرو پیش بینی شده بود اما این تصفیه خانه تاکنون راه اندازی نشده و اعتبارات نیز اختصاص نیافته که باید مورد توجه قرار گیرد.
نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست خواستار ارائه یک برنامه منسجم برای مقابله با ریزگردها و اختصاص اعتبارات مورد نیاز به آن شد.
علی عسگر ظاهری افزود: مردم خوزستان نسبت به انتقال آب از سرشاخه های کارون معترض هستند که لازم است سازمان محیط زیست به این مساله ورود کند.
وی با اشاره به راه های سخت گذر و تصادفات در حوزه انتخابیه خود اظهار کرد: سازمان محیط زیست برای احداث یک جاده میانبر در منطقه همکاری کند.

* چه کسی کونوکارپوس را وارد کرد؟
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان نیز در این نشست با انتقاد از معرفی درخت ‘کونوکارپوس’ به عنوان عامل تنگی نفس خوزستانی ها اظهار کرد: نباید همه مسائل را به این گیاه وابسته کرد و باید به این مساله پاسخ داده شود که این گیاه چگونه وارد خوزستان شد و چقدر برای توسعه کشت آن هزینه شده است؟
حجت الاسلام مجید ناصری نژاد گفت: صدای مردم خوزستان سال ها به دلیل کمبود آب بلند بوده، و چه کسی گفته که خوزستان آب مازاد دارد؟
نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خشک شدن رودخانه مارون – جراحی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده تالاب شادگان حقابه خود را دریافت کرده است، این در حالیست که رودخانه جراحی که منبع آبی این تالاب است سه سال است که خشک شده است.
وی با بیان اینکه نمایندگان خوزستان در مجلس از وضعیت زیست محیطی خوزستان به شدت گلایه مند هستند اظهار کرد: مصوبات همیشه به حال خود رها می شود.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با از دست رفتن آب و هوای سالم در خوزستان مهاجرت اهالی این استان نیز شدت گرفته، در حالی که در گذشته خوزستان مهاجرپذیر بوده و اقوام زیادی برای زندگی به این استان می آمدند.
حجت الاسلام ناصری نژاد با انتقاد از سازمان محیط زیست در رد آلودگی کشت و صنعت نیشکر افزود: نیشکر سال های سال است که این استان را آلوده کرده و با سوزاندن مزارع و تخلیه زهاب به تالاب بدون تصفیه مشکلات زیست محیطی بوجود آورده است.
وی همچنین سد گتوند را سدی پرهزینه دانست که خوزستان اکنون گرفتار آن است و برای حل این مشکل باید اعتبار بسیار زیادی صرف شود.

* آب شرب برای ۴۰ میلیون نفر
دیگر نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: حجم طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون برای آب شرب ۴۰ میلیون نفر کفایت می کند در حالی که جمعیت مقصد بسیار کمتر از این تعداد است.
علی ساری با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب بهشت آباد افزود: صرفنظر از آثار این طرح بر روی مردم خوزستان، آیا این طرح اکوسیستم منطقه را برهم نمی زند و سازمان محیط زیست نباید پاسخگوی مسئولیت و تعهدات جهانی خود در مقابل اجرای این طرح باشد؟
بر اساس این گزارش، این هفتمین سفر ابتکار رئیس سازمان محیط زیست به خوزستان است.
این سفر یک روزه به دلیل شرجی و رطوبت بالا در ماهشهر با تاخیر پنج ساعته آغاز شد به همین دلیل برخی از برنامه های سفر با فشردگی برگزار شد.
تعطیلی واحد کلرآلکالی از پتروشیمی بندر امام و کلنگ زنی تصفیه فاضلاب صنعتی در پتروشیمی بندرامام، انعقاد قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت و کلنگ زنی نخستین مدرسه طبیعت در اهواز از جمله برنامه های سفر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خوزستان بود.
۷۱۵۱/ ۶۰۳۷منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان