کد خبر: 332739
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه خوزستان، امید حاجتی در مراسم افتتاح ۴۴ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای و تجلیل از نخبگان مهارتی و کارآفرینان برتر استان که امروز ۶ مردادماه در اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی همواره در دنیا مطرح بوده و با شاخص‌هایی اندازه‌گیری می‌شده است؛ یکی از اهداف اصلی کشور این است که به سوی این شاخص‌ها برود.

وی افزود: تعریف ساده اقتصاد مقاومتی، یک اقتصاد دارای قابلیت‌های مختلف مانند حرکت دادن کشور به سوی یک رشد پویا در اقتصاد، ایجاد حداقل وابستگی و امکان ترمیم کردن و حل مشکلات خود در انزوا باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی از اواخر سال ۹۲ به‌طور جدی دنبال شد، گفت: ما از همان سال در خوزستان به این امر توجه کردیم و در تمام برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت آن را در نظر گرفتیم.

حاجتی با اشاره به این‌که امسال دولت به‌طور جدی‌تری بر اقتصاد مقاومتی تأکید کرده است، تصریح کرد: در این راستا ستادی در سطح کشور به فرماندهی معاون اول رئیس‌جمهور و وظیفه دبیری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همچنین در استان‌ها به ریاست استاندار و وظیفه دبیری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تشکیل شد.

وی ادامه داد: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در سطح کلانِ کشور توسط سازمان مدیریت به ۱۲ برنامه کلان تقسیم شد که در قالب ۶۰ طرح و ۱۱۵ پروژه شکسته شده‌اند؛ این طرح‌ها توسط شورای اقتصاد و پروژه‌ها توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تدوین شدند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با بیان این‌که ما در استان همپای دولت پیش می‌رویم، تصریح کرد: از جمله کارهای انجام‌شده حمایت از فعالان بخش‌های اقتصادی با تأکید ویژه بر صنعت است که به موازات آن ستاد تسهیل و رفع موانع تولید فعالیت می‌کند.

حاجتی عنوان کرد: در وهله اول با رفع مشکلات واحدهای تولیدی می‌توان ظرفیت خالی آن‌ها را به وسیله سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و سرمایه در گردش بیشتر افزایش داد و اشتغال را در این بخش به بیش از ۲ برابر رساند؛ در حال حاضر واحدهای تولیدی با کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

وی با بیان این‌که امسال کار ویژه‌ای در استان انجام شد، گفت: یک برنامه فشرده در استان برای اولویت‌های هفت‌گانه اقتصاد مقاومتی در بودجه ۹۵ تدوین شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان در خصوص نقش فنی و حرفه‌ای در اشتغال، تولید و بهره‌وری تصریح کرد: جایگاه اصلی این سازمان در برنامه ارتقاء توان تولید و بهره‌وری قرار گرفته است.

حاجتی ادامه داد: از کمک‌های دیگر سازمان فنی و حرفه‌ای، حل مشکل حاشیه‌نشینی و اشتغال روستاییان است؛ فنی و حرفه‌ای می‌تواند در این حوزه کمک کند و تسهیلات خرد نظیر مشاغل خانگی و خوداشتغالی را با بهترین خروجی برنامه‌ریزی کند که جلوی مهاجرت عظیم روستائیان به شهرها گرفته شود.مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان