کد خبر: 332606
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز امید حاجتی در نشست شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون و ستاد مقابله با گرد و غبار که به صورت مشترک با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در سالن امام رضا (ع) شهرک نفت اهواز تشکیل شده بود با انتقاد از شرکت های نفتی مستقر در خوزستان اظهار کرد: برخلاف قوانین موجود، وزارت نفت عوارض آلایندگی و ارزش افزوده به خوزستان پرداخت نمی کند.
وی افزود: هم اکنون فقط پیمانکاران نفت از بودجه خود یک درصد عوارض می دهند این در حالی است که باید یک درصد فروش تولیداتی که از خوزستان به دست می آید به این استان پرداخت شود.
حاجتی تصریح کرد: این عوارض برای جبران آسیب های زیست محیطی که وزارت نفت به خوزستان وارد می کند الزامی است.
وی همچنین با تاکید بر ضرورت مدیریت زهاب های طرح کشاورزی ۵۵۰ هزار هکتاری گفت: زهاب های تولیدی این طرح در آینده ۶٫۵ برابر کشت و صنعت های نیشکر است و در صورت بی توجهی به این مساله عوارضی شدیدتر از نیشکر دامنگیر خوزستان خواهد شد.

*پیش شرط های احیای کارون
معاون امور عمرانی استاندار خوزستان با اشاره به تامین آب ۸۵ درصد شهرهای خوزستان از رودخانه کارون گفت: با ممنوعیت برداشت آب از سرشاخه های این رودخانه می توانیم شاهد بهبود کیفیت آب کارون باشیم.
احمد سیاحی با بیان اینکه ممنوعیت برداشت از سرشاخه های کارون به حمایت و توجه سازمان محیط زیست نیاز دارد اظهار کرد: هم اکنون اخبار خوبی از برداشت آب از سرشاخه های رودخانه های خوزستان به گوش نمی رسد.
وی افزود: مشکلات مربوط به رودخانه کارون، ارتقای کیفیت آب، سد گتوند، زهاب ها و فاضلاب ها مهمترین معضلات زیست محیطی این استان هستند.
سیاحی تصریح کرد: اگرچه برای احیای کارون یک هزار میلیارد ریال ردیف اعتباری پیش بینی شده اما این اعتبار برای بهبود شرایط این رودخانه کافی نیست.
وی همچنین درباره سد گتوند گفت: مطالعات علاج بخشی این سد به پایان رسیده اما نهایی نشده است.
سیاحی وسعت کانون های شکل گیری گرد و غبار در خوزستان را بیش از ۳۰۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: برای مقابله با گرد و غبار و داشتن هوای پاک این کانون های داخلی باید کنترل شود.
وی در ادامه گفت: برای مقابله با مشکلات تنگی نفس که در پائیز سال های گذشته با نخستین بارندگی در خوزستان اتفاق می افتد به اعتبار نیاز داریم و شهرداری های خوزستان برای هرس کردن درختان ‘کونوکارپوس’ که به عنوان مهمترین عامل این عارضه شناسایی شده منابع مالی در اختیار ندارند.
در پایان این نشست معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست لوح تقدیری به احمد سیاحی معاون عمرانی استاندار خوزستان به پاس برگزاری نشست های شورای حفاظت کیفی کارون، کارگروه مقابله با گرد و غبار، کارگروه مدیریت پسماند و جلسات مقابله با تنگی نفس اهدا کرد.
بر اساس این گزارش، این هفتمین سفر ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خوزستان است.
این سفر یک روزه به دلیل شرجی و رطوبت بالا در ماهشهر با تاخیر پنج ساعته آغاز شد به همین دلیل برخی از برنامه های سفر با فشردگی برگزار گردید.
تعطیلی واحد کلرآلکالی از پتروشیمی بندر امام و کلنگ زنی تصفیه فاضلاب صنعتی در پتروشیمی بندرامام، انعقاد قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت و کلنگ زنی نخستین مدرسه طبیعت در اهواز از جمله برنامه های سفر معاون رئیس جمهوری به خوزستان بوده است.
۷۱۵۱/۶۰۶۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان