کد خبر: 332543
تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


فرونشست دشت مرودشت بر اثر برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی که از سال‌های گذشته شروع شده نگرانی‌هایی را برای تخت جمشید به وجود آورده که برای مقابله با آن مطالعات علمی به ویژه درباره فندانسیون این بنا را ضروری می‌کند.

به گزارش عصر اهواز از شیراز، خشکسالی‌های پیاپی و برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی دراستان فارس دامن تخت جمشید را گرفت و به گفته مسعود رضایی منفرد، مدیر پایگاه تخت جمشید این امر از سال ۸۵ – 86 ترک‌هایی را در تخت جمشید ایجاد کرده است.

نگرانی حاصل از این ترک‌ها سبب شد که مسئولان پایگاه میراث جهانی تخت جمشید قراردادی با دانشگاه شیراز برای تحقیقات بیشتر امضا کنند تا در این زمینه به صورت تخصصی کار پژوهشی انجام شود. رضایی می‌گوید: «در آن زمان دکتر رئیسی، پدر علم هیدروژئولوژی ایران به ما اخطار داد که ممکن است در یکی دو سال آینده اتفاقات مهمی در تخت جمشید بیفتد».

پس از این اخطار این محقق برجسته مسئولان به فکر چاره افتادند و برای کاهش خطر تمامی چاه‌های حریم تخت جمشید را پلمب کردند که به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ۶ چاه در این محوطه پلمب شده و از آن زمان تاکنون اجازه برداشت داده نشده است.

بیش از ۱۵ هزار چاه در دشت مرودشت 

آنطور که رضایی منفرد می‌گوید: در دشت مرودشت بیش از ۱۵ هزار چاه وجود دارد که ۵۰ درصد آن غیرمجاز است و همین برداشت بیش از اندازه و غیرمجاز سبب فرونشست دشت مرودشت شده و این فرونشست ترک‌هایی را در تخت جمشید و آثاری که در این حریم واقع شدند، به وجود آورده است.

وی فرونشست دشت مرودشت را عاملی برای ترک تخت جمشید می‌داند و معتقد است این خطر برای میراث جهانی تخت جمشید نیاز به طرح ملی و اعتبارات ملی دارد و باید تمامی وزارتخانه‌های مرتبط وارد عمل شوند.

در خرداد سال گذشته عصر اهواز پدیده فرونشست دشت‌های استان فارس را با مدیریت بحران استانداری در میان گذاشت و حسن فیاضپور، مدیرکل بحران استانداری فارس از نیاز ۸ میلیارد ریالی برای مقابله با فرونشست دشت‌های مرودشت، استهبان و فسا خبر داد که سهم دشت مرودشت به دلیل اهمیت و وجود تخت جمشید ۴ میلیارد ریال اعلام شد.

پس از گذشت یک سال با وجود پیگیری‌های مدیریت بحران استانداری این بودجه تامین نشد و امسال به گفته فیاضپور بناست که ۵ درصد از سهم اعتبارات دو درصد نفت و گاز شهرستان‌های مرودشت، فسا و استهبان برای مقابله با پدیده فرونشست هزینه شود.

۵ درصد از اعتبارات دو درصد نفت و گاز مرودشت برای مقابله با فرونشست زمین

وی از میزان سهم شهرستان‌ها از این اعتبارات اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: بناست پس از مشخص شدن سهم هر شهرستان و ابلاغ آن به شهرستان‌ها این میزان صرف پدیده فرونشست زمین در این سه منطقه و به ویژه دشت مرودشت شود.

فیاضپور معتقد است که پدیده فرونشست زمین بیش از اینکه برای تخت جمشید تهدید باشد برای مردم این منطقه و کسانی که برای بازدید می‌روند خطرآفرین است. وی می‌گوید: پیشینیان ما بنای تخت جمشید را بر پایه‌های محکم و سنگی بنا کردند و آسیبی به این بنا براثر فرونشست زمین وارد نمی‌شود.

مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس با مدیرکل بحران استانداری هم‌نظر و هم‌عقیده است و می‌گوید: پدیده فرونشست مربوط به امسال نیست و این امر به دلیل خشکسالی‌های متعدد و برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی حاصل شده و از این دیدگاه کل استان در معرض خطر هستند.

وی بر این باور است که خطر صد در صدی متوجه تخت جمشید نیست چراکه مجموعه تخت جمشید بر بستر سنگی واقع شده و در حال حاضر و کوتاه مدت خطری این مجموعه جهانی را تهدید نمی‌کند اما این امر به عنوان یک خطر بالقوه وجود دارد.

امیری راهکار مقابله به این خطر بالقوه را در پلمب چاه‌ها، تغییر الگوی کشت در دشت مرودشت و روی آوردن به کشت‌های گلخانه‌ای می‌داند تا این خطر کاهش یابد.

عزت‌الله رئیسی اردکانی، پدر علم هیدروژئولوژی ایران اما نگرانی دیگری دارد، وی می‌گوید آنچه سبب نگرانی در منطقه تخت جمشید می‌شود احتمال وجود خاک رس در زمین‌های این منطقه است که صحت این امر با بارش باران و نفوذ آب به زمین سبب ایجاد حفره در بستر آهکی زمین می‌شود و احتمال فروچاله را قوت می‌بخشد.

فندانسیون تخت جمشید مطالعات علمی انجام شود

علیرضا عسگری، استاد باستان‌شناسی و رئیس دانشگاه هنر شیراز بر این باور است که هر گونه اظهار نظر درباره تخت جمشید باید با دیدی علمی همراه باشد چراکه این مجموعه یک بنای جهانی است به همین دلیل درباره اظهاراتی که در این باره مطرح شده می‌گوید: باید درباره فندانسیون تخت جمشید مطالعات علمی انجام شود.

به گفته وی احتمال تاثیر منفی فرونشست دشت مرودشت بر تخت جمشید نگران‌کننده است و برای اطمینان در این زمینه باید تحقیقات علمی در همه زمینه‌های علمی مربوط به تخت جمشید به ویژه آب و هواشناسی کهن در طول سه تا چهار هزار سال پیش تا زمان حاضر انجام شود. 

رئیس دانشگاه هنر شیراز از آغاز تحقیقات تازه درباره آب و هواشناسی کهن با همکاری مرکز تحقیقاتی آب و هوای مدیترانه، دانشگاه هنر شیراز و وزارت علوم خبر داد و گفت: این تحقیقات میزان تغییرات در دشت مرودشت را در طول تاریخ بررسی می‌کند  و اینکه این تغییرات تا امروز چه آثاری در پی داشته تا بتوان زمان کنونی را با اطلاعات علمی بررسی کرد. 

به گفته عسگری در آینده نزدیک مطالعات گسترده روی چشمه‌ها، قنات‌ها و به طور کلی تغییرات آب و هوایی دشت مرودشت شروع می‌شود که البته این مطالعات با مطالعات زمین‌شناسی دانشگاه شیراز فرق دارد و مطالعه برای همه دشت مرودشت است که تمام مسائل زیستی و پوشش گیاهی بررسی می‌شود و تخت جمشید هم بخشی از آن است.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان