کد خبر: 332313
تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


در اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶، ۲۸۸ تفاهم نامه سرمایه گذاری به ارزش ۶۲۰ تریلیون ریال منعقد شد.

به گزارش عصر اهواز، به نقل از دبیرخانه نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶، مرکز همایش‌های بین‌المللی توسعه داتیس، دکتر مرتضی کاظمیان، رئیس این اجلاس گفت: برای نخستین بار در کشور و در یک اقدام بی‌نظیر و کم‌سابقه،  288 تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکتهای خارجی و داخلی و شهرداریهای کشور به ارزش ۶۲۰ تریلیون ریال با موضوع پروژههای شهری منعقد شد.

وی خاطر نشان کرد: این رقم حدود دو برابر بودجه عمرانی کشور بوده و نشانگر وجود  پتانسیل های فراوان سرمایه‌گذاری در شهرهای کشورمان می‌باشد.

وی افزود: در تالار سرمایه‌گذاری این اجلاس که روزهای ۳۰ و ۳۱ تیرماه جاری در برج میلاد تهران برگزار شد ۱۱ کشور کره جنوبی، چین، آمریکا، سوییس، انگلستان، اسکاندیناوی، ترکیه، ایتالیا، ارمنستان، گرجستان و آذربایجان و ده‌ها شهرداری و شرکت‌های داخلی نیز حضور داشتند طی دو روز با هم مذاکرات فشرده‌ای در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک داشته که  نتایج بی‌نظیری به دست آمد.

وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه‌ها یکی از چندین خروجی‌های این اجلاس است  که در کنار آن، در حاشیه برگزاری این اجلاس بیش از ۴۰ پنل و نشست تخصصی موفق با نتایج کاربردی و عملیاتی با حضور صاحبان کرسی در حوزه‌های مختلف نظیر شهر هوشمند، گردشگری، مدیریت بحران، شهرسازی، مدیریت شهری ودیگر موضوعات مرتبط با حوزه شهری  نیز برگزار شد.

کاظمیان با بیان اینکه اجلاس بعدی سال آینده برگزار می‌شود،  تاکید کرد: با همکاری وزارت امور خارجه و شهرداری تهران و دیگر سازمان‌ها و نهادها قصد داریم تعداد زیادی از  شهرداران موفق جهان جهت سخنرانی و انتقال تجربات بین‌المللی در بخش‌های مختلف اجلاس دعوت نماییم. 

** دبیرخانه اجلاس شوراها و شهرداران دائمی شد

به منظور برگزاری باشکوه‌تر این اجلاس در سال‌های آتی و جلوگیری از آزمون خطاهای عملیاتی در نحوه اجرا در ۴ دوره دیگر دبیرخانه دائمی اجلاس در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی" توسعه داتیس" تشکیل و آقای مرتضی کاظمیان به عنوان دبیر اجلاس جهانی شوراها و شهرداران تا سال ۲۰۲۱ میلادی تعیین گردید.

کاظمیان با اشاره به مصوبات این اجلاس گفت: اجلاس جهانی شوراها وشهرداران، با نگاه جامع به چشم انداز " شهر مدرن، توسعه پایدار"، اهمیت و ارتباط موضوعی پیشرفت مدیریت شهری با توسعه و رفاه جامعه،  با توجه به مصوبات این اجلاس  در سال های آتی برگزار می گردد.

وی خاطرنشان کرد: زمان برگزاری دومین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۷، آذر ماه ۱۳۹۶ تعیین و پایگاه اینترنتی کنونی اجلاس به آدرس www.tnsi.ir به عنوان وب سایت دبیرخانه دائمی اجلاس در دوره های آتی تعیین گردیده است.

رئیس اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ادامه داد: در اجلاس آتی شوراها و شهرداران  ارتباط دستگاه‌های اجرایی و خصوصی، مراکز دانشگاهی به اجرایی شدن طرح‌های تخصصی مدیریت شهری و همکاری آنان بیش از پیش مورد توجه است.

وی با اشاره به اینکه تعداد پنل‌های تخصصی نیز نسبت به اجلاس نخست افزایش خواهد یافت گفت: اجلاس  آتی از حمایت شورایعالی استان‌ها، شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران، شورای معماری و شهرسازی ایران؛ وزارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران برخوردار خواهد بود.

کاظمیان با اشاره به استقبال شهرداری‌ها و شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و پتانسیل‌های یکدیگر گفت: انعقاد بیش از ۲۲۸ تفاهم نامه سرمایه‌گذاری  به ارزش ۶۲۰ تریلیون ریال و به میزان ۲ برابر بودجه عمرانی کشور در اجلاس نخست و ضرورت عملیاتی و اجرایی شدن آنها، کمیته دائمی پیگیری تفاهم نامه در زیر مجموعه دبیرخانه دائمی اجلاس جهانی شوراها و شهرداران تشکیل شود.

وی ادامه داد : کمیته مذکور مکلف به پیگیری و عملیاتی نمودن تفاهم نامه ها و ارائه گزارش در ابتدای اجلاس های آتی شد.

رئیس اجلاس جهانی شوراها و شهرداران تاکید کرد: همچنین  مقرر گردید مکانیزم‌های توانمند جهت پیگیری و اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های منعقده طراحی گردد و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط نیز دراین خصوص با دبیرخانه دائمی اجلاس همکاری  مورد نظر را داشته باشند.

وی با بیان اینکه موضوع سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان یکی از محورهای اصلی این اجلاس در سال آتی تعیین گردید است اعلام کرد: مقرر گردید در دوره آتی،  موضوع اکثریت پنل های تخصصی حول محور اصلی آن دوره باشد و جریان عملیاتی شدن دومین اجلاس در یک زمان کوتاه پس از نخستین اجلاس، به سرعت آغاز گردد.

وی در خصوص بخش بین الملل نیز گفت: با همکاری وزرات امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، تعداد زیادی از کشور جهان جهت حضور و همکاری در بخش های مرتبط در دوره‌های آتی دعوت می گردند و همچنین  با همکاری وزرات امورخارجه، گزارش و خروجی اجلاس ۲۰۱۶  به زبان لاتین به کلیه سفارت خانه ها، نمایندگی ها و شهرداران و اعضای شورای شهر در سراسر جهان ارسال می گردد.

کاظمیان در خصوص اقدامات انجام شده در تالار مذاکرات سرمایه گذاری نیز تاکید کرد: مقرر گردید برای بخش تالار مذاکرات سرمایه گذاری و مشارکت در بخش های مختلف مدیریت شهری با کشورهای مختلف جهان مکاتبه و پیگیری های لازم انجام شود.

وی اعلام کرد : نظر به برگزاری تالار مذاکرات سرمایه گذاری در اجلاس ۲۰۱۶ و اهمیت موضوع توسعه شهرها در گرو منابع مالی و روش های تامین مالی  به خصوص مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی بصورت سرمایه گذاری مشارکتی، نقش قوای محترم سه گانه در راستای توسعه چشمگیر و تقویت حوزه اقتصاد شهری، زیر ساخت های قانونی حوزه سرمایه گذاری و مشارکت، اجرایی شدن تفاهم نامه های منعقده و فراهم سازی زمینه عملیاتی شدن  مذاکرات انجام یافته در این تالار، مورد تاکید روسای نخبه ۱۲ میز کشورهای خارجی و ۱۵ شهرداری کشور، قرار گرفت.

کاظمیان ابراز امیدواری کرد: شاهد برگزاری هرچه بهتر و با شکوهتر اجلاس آتی نیز مانند اجلاس  نخست که با استقبال و حضور گسترده شوراها و شهرداران  و حمایت همه جانبه مقامات و سازمان های ذیربط مدیریت شهری برگزار شد باشیم.

وی یادآوری کرد: نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران در حالی به کار خود پایان داد که توانست با آغاز فصل جدید اقتصادی کشور پس از فرجام شیرین برجام، در راستای نیل به اهداف سیاست های سند چشم انداز برنامه پنجم توسعه کشور، در زمینه جذب سرمایه گذارن خارجی و توجه هرچه بیشتر به اجرایی نمودن طرح ها و ایده های اقتصادی، موفق گردد و در پایان گفت: ضمن تشکر و قدردانی مجدد از کلیه مهمانان عزیز اعم از مقامات و مسئولین، شوراها و شهرداران، سفارت خانه ها، فعالین بخش خصوصی، رسانه ها، شرکت ها و سایر دستگاه های اجرایی جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای مختلف جهان در اجلاس و همکاری صمیمانه کلیه عزیزان امید است همکاری ارزشمند خود را بصورت مستمر با دبیرخانه اجلاس حفظ و افتخار حضور دائمی خود را در این اجلاس به برگزارکنندگان هدیه نمایند چرا که این اجلاس با هدف آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و تخصصی جهان در عرصه مدیریت شهری و توسعه همه جانبه این عرصه، عزم خود را بیش از پیش جزم نموده تا با ادامه مشارکت ها و حمایت گسترده و ارزشمند کلیه نامبردگان، گام های موثر دیگری را در دستیابی به توسعه چشمگیر مدیریت شهری کشور، در راه اقتدار ملی بردارد.

نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران۲۰۱۶ به همت مرکز همایش های بین المللی " توسعه داتیس "و با حمایت و همکاری شورای عالی استانها، شورا اسلامی شهر تهران، شهرداری تهران، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، وزارتخانه های راه و شهرسازی، امورخارجه ایران، ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیرو، ورزش و جوانان، سایر سازمانهای مدیریتی، دانشگاههای سراسرکشور، همراه با بیش از ۴۰ پنل و نشست تخصصی با حمایت علمی سازمان های ذیربط و اساتید، مدیران و صاحبنظران نخبه، همراه با نمایشگاه خدمات شهری،۳۰ و۳۱ تیر ماه ۱۳۹۵در سالن همایش های برج میلاد تهران  برگزار گردید.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان