کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 332051
تاریخ انتشار: دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه خوزستان، مهدی رفیعی‌دهکردی با بیان این‌که ایجاد نظم برنامه‌ای و هدف‌گذاری صحیح یکی از اصول آموزش‌وپرورش در حوزه فرهنگی و پرورشی است، اظهار کرد: امسال چند اولویت بر اساس نیاز استان و سند تحول بنیادین در حوزه فعالیت‌های پرورشی تعیین شده است.

وی تصریح کرد: تقویت تربیت دینی، اعتقادی و اخلاقی اولین اولویت است چراکه ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و تربیت دینی زیربنای تربیت انسان است؛ همچنین ما به یک جامعه اخلاقی نیاز داریم.

رفیعی‌دهکردی افزود: اولویت دوم تقویت رویکرد تربیتی در مدارس است؛ رویکرد مدارس عموماً مبتنی بر درس و نمره است درحالی‌که رسالت اصلی آموزش‌وپرورش تربیت انسان سالم، بامهارت، اخلاق‌مدار و … است که بتواند در زندگی اجتماعی با همنوعان خود تعامل مناسبی داشته باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌وپرورش خوزستان ادامه داد: اولویت سوم تربیت سیاسی و اجتماعی دانش‌آموزان است که شامل آشنایی دانش‌آموزان با حقوق شهروندی، قانون‌گرایی و داشتن ویژگی‌های یک شهروند متعادل است. تربیت اقتصادی و حرفه‌ای، تربیت زیبایی‌شناسی و هنری، تربیت زیستی و بدنی نیز دیگر اولویت‌ها در این بخش است.

رفیعی‌دهکردی گفت: بر اساس این ۶ اولویت ۱۴ برنامه تنظیم شده است که تا اواسط مردادماه یا اوائل ماه آینده این برنامه‌ها به مدارس ابلاغ می‌شود. در سال‌های گذشته اغلب از زمان‌های فوق برنامه برای کلاس‌های درسی استفاده می‌شد که ما سعی داریم بخشی از این زمان را به فعالیت‌هایی مانند سود و … اختصاص دهیم. تقویت حس زیبایی نقش زیادی در پرورش معنویت انسان‌ها و رشد اجتماع دارد.

وی با تأکید بر این‌که دانش‌آموزان باید در مدرسه نقش مشارکتی داشته باشند، تصریح کرد: از مشارکت دانش‌آموزان به اندازه کافی استفاده نمی‌شود. فعالیت‌های گروهی در دروس مختلف در حقیقت به دانش‌آموزان شیوه فکر کردن و همکاری را می‌آموزد. ماهیت برنامه‌های درسی تربیت است. دانش‌آموز ریاضی می‌خواند تا نظم احساسی و رفتاری پیدا کند و شیوه حل مسأله را بیاموزد و در جامعه نحوه مواجهه با مشکلات را بداند. امسال فعالیت‌های گروهی درس‌های مختلف، پژوهش‌های درسی و کارگاه‌های آموزشی به‌طور ویژه دنبال می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌وپرورش خوزستان با بیان این‌که دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان استعدادهای ویژه و سرمایه‌های ما هستند، افزود: این دانش‌آموزان به علت حجم درس‌هایشان کمتر می‌توانند در فعالیت‌های فرهنگی شرکت کنند. تا زمانی که خانواده دانش‌آموز نگاه نمره‌ای به مدارس دارند طبیعی است که فرزندان نیز از فعالیت‌های فوق‌برنامه استقبال چندانی نمی‌کنند.

رفیعی‌دهکردی ادامه داد: برای خانواده‌ها باید فرهنگ‌سازی شود چراکه یک دانش‌آموز انسانی با نیازهای مختلف است و باید به نیازهای روانی و سؤالات او در ارتباط با مباحث دینی، هویتی و اعتقادی پاسخ مناسب داده شود؛ این مسأله نیازمند فرهنگ‌سازی مناسب است و انجمن‌های اولیا و مربیان به‌طور مداوم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان