کد خبر: 331853
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز رضا قیصی پور یکشنبه در نشست هم اندیشی بخش دولتی و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر با تبیین راهبردهای دولت در سال جاری برای رونق صادرات، گفت:بخشنامه جدید دولت از محل صندوق توسعه ملی به منظور توسعه صادرات غیر نفتی، حضور در نمایشگاه های بین المللی، پرداخت مشوق های صادراتی به میزان دو میلیارد دلار معادل ۲۰ هزار میلیارد ریال در صندوق توسعه ملی با نرخ های پایین تخصیص داده شده ولی هنوز این بخشنامه اجرایی نشده است.
قیصی پور افزود:اگرچه کشور در سال های ۹۱ و ۹۲ در شرایط تحریم به سر می برد، در دو مرز شلمچه و چذابه ۱٫۵ میلیارد دلار صادر انجام شد.
وی با تشریح مشکلات زیرساختی مرزهای چذابه و شلمچه، افزود:چذابه مشکلاتی نظیر تامین آب، برق و جاده دارد و دولت نیز، تلاش می کند این مشکلات را رفع کند.
قیصی پور اظهار داشت:در مرز شلمچه و ابتدای آغاز کار دولت تدبیر و امید، زائران اربعین با مشکلاتی مواجه بودند که با پیگیری های مسئولان استانی و محلی، سالن هفت هزار متر مربعی پایانه شلمچه در حال تکمیل است که بخشی از این مشکلات را رفع می کند.
مدیرکل امور هماهنگی اقتصادی و بین المللی استاندار یخوزستان گفت:در حوزه تجاری از سال ۹۲ گزارشی از عمده مشکلات منطقه آزاد اروند تهیه شده که لازم است، سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار در بارانداز شلمچه گسترش یابد.
قیصی پور تصریح کرد:مشکلات مرزهای شلمچه و چذابه نیز به استاندار خوزستان ارائه شده است و استاندار نیز با توجه به شرایط بیکاری، بر سرمایه گذاری در این منطقه و رفع مشکلات تامین زیرساخت ها تاکید کرد.
مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری خوزستان افزود:در تفاهمنامه نشست های ماهانه بخش خصوصی و دولت عراق به خصوص جنوب کشور عراق که قوانین و اختیارات آن زیر نظر بغداد و دولت مرکزی است و در اختیارات استانداران نیست، پیشنهاد دادیم که تعدادی از شرکت های استاندارد وارد کاری شوند، ولی طرف عراقی در این خصوص اقدامی نکرد.
قیصی پور افزود: امیدواریم در نشست با طرف عراقی موضوع گواهی مبداء و موضوع تغییر بخشنامه ها و تعرفه های عراقی ها که باعث افزایش نرخ تعرفه های کالاهای صادراتی نظیر افزایش ۳۰ درصدی تعرفه سیمان شده است، مطرح شود.
**** در بازار رقابتی، به صادرات توجه ویژه شود
مدیر روابط تجاری با عراق در استانداری خوزستان نیز در این نشست گفت:برای توسعه صادرات در مرز شلمچه باید زیرساخت ها برای ورود سرمایه گذار و گردشگر فراهم شود و با توجه به وجود مشکلات زیرساختی صادراتی در مرز شلمچه، اگر اقدام موثری انجام نشود، بازار عراق را از دست خواهیم داد و راه برای توسعه بازار ترکیه، هندوستان و سایر کشورهای را در این زمینه فراهم می شود.
فاضل سلامات افزود:با نشست هایی که با طرف عراقی داشتیم سالانه ۴۰۰ هزار ویزا برای زائرانی که به ایران وارد می شوند، صادر شده و این فرصت قابل توجهی است که بخش گردشگری فعال شود.
وی با تاکید بر لزوم فعالیت بیشتر فعالان گردشگری در مرزها، گفت:برای تحقق این مهم، باید تمام امکانات، آژانس مسافری، گردشگری و موارد مورد نیاز گردشگران در مرزها فراهم شود.
**** مرز شلمچه از نبود دستگاه نظارتی ایکس – ری رنج می برد
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر نیز در این نشست نبود دستگاه ایکس -ری را از مشکلات مرز شلمچه دانست و گفت:نصب و خرید دستگاه ایکس ری از سوی سازمان منطقه آزاد اروند برای کنترل صادرات کالای غیر نفتی و ورود و خروج مسافران در مرز شلمچه ضروری است.
سیداحمد حسینی فر، افزایش ساعات کاری طرف عراقی و ساماندهی کارگران برای برقراری امنیت در بارانداز مرز شلمچه راخواستار شد و گفت: مدیریت واحد، حذف عوارض شهرداری، ساماندهی خروج و ورود بازرگانان ایرانی و عراقی از دیگر خواسته ها است که باید در مرز اجرایی شود.
وی تشکیل کمیته تخصصی داخلی و خارجی ویژه بخش خصوصی را ضروری دانست و گفت:به منظور تبادل نظرات و رفع مشکلات تجار در مرز شلمچه، برگزاری نشست مشترک استاندار بصره با استاندار خوزستان پیشنهاد می شود.
به گزارش عصر اهواز هیاتی از استانداری استان خوزستان به همراه مسئولان اتاق های بازرگانی خرمشهر، آبادان و اهواز از زیرساخت های تجاری مرز شلمچه دیدن کرده و در نشستی برای رفع مشکلات این مرز تبادل نظر کردند.
۷۱۰۰/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان