کد خبر: 331834
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

از منظر دهها هزار جوان بیکار آذربایجان غربی رئیس جمهور تاکنون نتوانسته وعده‌های انتخاباتی خود را در این منطقه تحقق بخشد و در این سه سال نه تدبیر"خاصی صورت گرفته و نه امیدی برای حل مشکلات عدیده آنها باقی مانده است و حال روزشان نیز گواه این حقیقت است.

به گزارش عصر اهواز از ارومیه، رئیس جمهور سه سال پیش در قالب سفر انتخاباتی در همین ورزشگاهی که به نام آهندوست، سه برادر شهید اهل ارومیه نامگذاری شده برای جلب نظر و آرای مردمی، در یک هوای گرم در حالیکه رئیس ستادش در استان و بعضاً برادرش او را باد می‌زدند تا خدای نکرده گرما اذیتش نکند، کلیدی را نشان مردم این شهر داد و گفت من کلید دارم و تمامی مشکلات جامعه اعم از اوضاع اقتصادی و معیشت مردم و اشتغال جوانان را حل می‌کنم.

در همان روز جوانان بیکار زیادی در فضای بسته و گرم این ورزشگاه ۳ هزار نفری جمع شده بودند تا صدای اعتراض خود را به گوش کاندیداهای ریاست جمهوری برسانند و گلایه کنند که پس از سه دهه گذر از انقلاب و دو دهه گذر از جنگ، هنوز که هنوز است مشکلات بسیار پیش پا افتاده مانع توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی است.

اما این وعده‌های انتخاباتی روحانی برای خیل عظیم مردمی که مدت‌ها با مشکلات عدیده مالی و معضل بیکاری مواجه بوده و عده‌ بسیاری از مردم که زیرخط فقر زندگی می‌کردند بسیار شیرین و فرح‌بخش آمد و به امید یک هوای تازه از سوی کسی که نام دولتش را "تدبیر و امید" گذاشته بود به وی رای دادند تا روحانی به عنوان دولت یازدهم بر مسند قدرت بنشیند.

جوانان بیکار به یارانه ۴۵ هزارتومانی محتاج‌تر شدند

حالا مردم مشغول روزشماری هستند، همان زمان کوتاه یک ماه و ۱۰۰ روزی که روحانی برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی پیش‌بینی کرده بود به سرعت در حالی سپری شدن است اما مردم تحول اقتصادی کوتاه مدتی که آقای رئیس جمهور از آن دم زده بود را اصلا در زندگی روزمره و اوضاع معیشتشان مشاهده نمی‌کنند.

روحانی در شعارهای انتخاباتی خود گفته بود"دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آنچنان مردم را از درآمد سرشار کند که اصلاً به یارانه ۴۵ هزار تومانی نیازی نداشته باشند و به جای اینکه مردم دست به سوی دولت دراز کنند، دولت دست به سوی مردم دراز کند".

این در حالی است که در طول سه سال گذشته و برخلاف ادعای دولت مبنی بر اشتغال بیش از یک میلیون نفر در سطح کشور و از سوی دیگر براساس گزارش"مرکز آمار" هزاران شغل در دولت یازدهم از دست رفت و عده بسیاری بیکار شده و بسیاری از کارخانه‌ها نیز به تعطیلی کشیده شدند تا علاوه بر ناکامی دولت در گشودن قفل اشتغال، مردم همچنان دل خود را به یارانه ۴۵ هزار تومانی دولت خوش کنند.

حتی میزان درآمد بسیاری از شاغلان نیز گاهاً تا یک سوم سال‌های قبل کاهش یافته است.

غفلت دولت از رکود ۶۰ درصدی در بخش تولید

ابتدای امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی خویش فرمودند که "هم‌اینک حدود ۶۰ درصد از امکانات تولید کشور معطل و تعطیل است و برخی با کمتر از ظرفیت کار کرده یا برخی کار نمی کنند و بنابراین باید تولید را احیا و زنده کرد."

اما اوضاع در آذربایجان غربی بسیار اسفبارتر از آماری است که رسما اعلام می‌شود که این واقعیت در سخنان نمایندگان مردم این استان در مجلس و دیگر مدیران دولتی کاملا مشهود است. 

60 درصد واحدهای تولیدی مهاباد غیرفعال است

در این ارتباط نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عملکرد دولت برای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر راه‌اندازی واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال بسیار ضعیف بوده است، اظهار داشت: در طول این مدتی که دولت بر سر کار آمده تنها به دادن شعار بسنده کرده و اقدامات عملیاتی چندانی انجام نداده است چون با صدور بخش‌نامه‌های متعدد که مشکلی حل نمی‌شود.

جلال محمودزاده گفت: این در حالی است که بانک‌های عامل هیچ توجهی به حرف دولت نکرده و ترجیح می‌دهند که منابع مالی خود را در جایی که منافع بیشتری برای آنها دارد به کار گیرند و در این شرایط دولت با وجود اینکه می‌تواند با این بانک‌ها برخورد جدی کند اما این کار را نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه هم‌اینک ۶۰ درصد واحدهای تولیدی این شهرستان غیرفعال است، افزود: متاسفانه دولت برای راه‌اندازی صنایع در کشور که می تواند اشتغال فراوانی را ایجاد کند عملکرد ضعیفی داشته چون پیگیری لازم برای فعال کردن آنها را به ویژه از سوی بانک‌های عامل ندارد.

دولت حریف بانک‌های عامل نیست

چندی پیش استاندار آذربایجان‌غربی در جلسه امتنان از کارآفرینان برتر استان با اشاره به مشکل‌تراشی بانک‌های عامل در راه‌اندازی واحدهای تولیدی استان تصریح کرد: کار احصاء یک هزار و ۲۴۵ واحد تولیدی و صنعتی تعطیل و راکد مانده آذربایجان‌غربی انجام و احیاء ظرفیت‌های ۸۰۰ مورد از آنها در دو فاز مجزا آغاز شده است اما همین مهم نیز در بانک‌ها به مشکل برخورده در حالی که با احیاء این واحدها حداقل برای ۱۸ هزار نفر ایجاد اشتغال می‌شود.

بانک

قربانعلی سعادت گفت: گرچه مجلس قانون رفع موانع تولید را تصویب کرده، اما همین قانون از سوی بانک مرکزی به خوبی اجرا نمی‌شود و در واقع این قانون در مقام اجرا در سیستم بانکی به مشکل خورده و انواع ماده و تبصره‌هایی که بر آن گذاشته شده اجازه نمی‌دهد تا صنعتگران و صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی از مزایای این قانون بهره‌مند شوند.

۹۰۱ واحد تولیدی آذربایجان غربی در رکود کامل

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۹۰۱ واحد تولیدی استان به طور کامل راکد است، تصریح کرد: مشکلات مربوط به نبود تسهیلات از سوی بانک‌های عامل یکی از چالش‌های جدی استان برای فعال ساختن واحدهای تولیدی به شمار می‌رود.

جعفرصادق اسکندری گفت: با راه‌اندازی طرح‌ها و واحدهای راکد استان، ۱۲ هزار شغل در حوزه صنعت و ۸ هزار شغل در بخش کشاورزی می‌تواند ایجاد شود.

به گفته وی آذربایجان‌غربی جزو استان‌هایی است که در کل کشور بیشترین حجم جلسات و مصوبات کارگروه رفع موانع تولید را برگزار کرده و تاکنون ۸۳۱ واحد تولیدی راکد و غیرفعال که حائز احیاء بود در آذربایجان‌غربی شناسایی شده و امسال نیز شناسایی ۵۴۸ واحد راکد و نیمه‌فعال نیز در دستور کار قرار گرفته است.

دریاچه ارومیه بهانه‌ای بر بی‌توجهی دولت به صنعت و کشاورزی

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز از منظر دیگر به موضوع نگاه کرد و اظهار داشت: گرچه عدم وجود شغل در جوانان بی انگیزگی ایجاد می کند اما نمی توان گفت که بی انگیزگی جوانان دلیلی بر عدم وجود شغل است بنابراین دولت باید برای تمامی فارغ التحصیلان اشتغال زایی کند چون اساساً وظیفه بسترسازی اشتغال بر عهده مسئولان و دولت مردان است.

نادر قاضی‌پور به تاثیرات بحران دریاچه ارومیه در وضعیت عمومی آذربایجان غربی نیز اشاره کرد و گفت: به سبب بی‌فکری برخی از مسئولان در احیای دریاچه ارومیه برخی دستگاه‌‌ها از حفر چاه‌‌های کشاورزی ممانعت کردند و چاه های بسیاری را نیز از بین بردند که این عمل خود سبب از بین رفتن خود کشاورزی صنایع وابسته به آن و در نهایت اشتغال ناشی از کشاورزی در استان آذربایجان غربی می‌شود و در عین حال به احیای دریاچه ارومیه کمکی نمی‌کند.

گزارش از خداداد مهدوی

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان